מצפון ועד תימן

סיור חובה במרכז מורשת יהדות תימן – למי שמכיר יותר ובוודאי למי שמכיר פחות

אחרי החגים הגיע ואיתו השגרה המבורכת… זה בהחלט הזמן להשקיע קצת בזמן איכות לנו המבוגרים, ולצאת ולהכיר מקומות חדשים ומרחיבי אופקים. בחוה”מ סוכות זכיתי להגיע למקום המאפשר בדיוק את זה – מרכז מורשת יהדות תימן: מוזיאון מושקע ביותר המאפשר היכרות מרתקת עם עליית יהודי תימן, תרומתם ומאפייניהם השונים. חוויה ויזואלית ואינטלקטואלית שממש לא צריך להיות מהעדה התימנית כדי ליהנות ממנה.
אז מה יש שם ועל מה ההתלהבות? קודם כל המבנה עצמו – המרכז מושקע בצורה בלתי תיאמן, לפי הפרסומים מעל 27 מיליון ₪ נתרמו ונאספו לבנייתו ואכן זה ניכר בכל פרט, למרות המבנה הלבן והמודרני, ואולי בגלל זה עוצמתם של המוצגים כל כך חזקה ומרשימה. התצוגה הראשונה שתתקלו בה היא תצוגת התכשיטים המדהימה לרגע תחשבו שנכנסתם לגלריה ייחודית – כל שרשרת מקבלת את המקום שלה כך שניתן להתרשם מהפיתוחים השונים ומעבודת הצורפות הדקדקנית שבה. מול תערוכה זו בובות עם לבוש מסורתי של חינה וחתונה, בגדים יפיפיים רקומים עבודת יד – העושר הגשמי מועצם בתמונות וציורים מחיי היהודים מתימן – מדובר על אוספי צילומים ותמונות של אומנים שונים, חלקם ילידי תימן, שמעירים את המוצגים לחיים. אחרי התכשיטים והלבוש מגיע תור הכלים הייחודיים ובקומה מעל, לדעתי שיא התצוגה עצמה: כלי הקודש והיודאיקה כולל דגם מוקטן של בית כנסת – העושר הרוחני של יהדות תימן נפרש במלוא יופיו ועוצמתו. אנחנו הגענו עם ילדים קטנים שלא יכלו להפסיק להתלהב מהתצוגה. אחרי הסיור בתצוגה חזרנו לקומת הכניסה וניגשנו לשולחנות האינטראקטיביים – שם בנגיעת כפתור ניתן ללמוד ולהכיר את מנהגי העדה, ספרות שנכתבה שם, מקומן של הנשים התימניות ועוד. מפתיע, מסקרן ומועבר בצורה נגישה ונעימה.
אבל מראה עיניים לא מספיק אני כן ממליצה מאוד לבקש סיור מודרך במוזיאון – במיוחד למי שכמוני לא מכיר את העדה, אין הסבר רב על יד כל אחד מהפריטים ולכן הסיור חשוב. המדריכים גם מספרים סיפורים ואנקדוטות אישיות ובכלל מחיים את הסיפור. הילדים הפכו מהר מאוד לאטרקציה בעצמם וזכו לקבל שיעורי היסטוריה ופרופורציות מסבים וסבתות שסיפרו להם על ילדותם בתימן (איך הלכו לבאר לשאוב מים, איך הופתעו מהמטוס וכד’).
השיא של ההדרכה הוא בעיני בסרט המעולה, בכיכובה של גלית גיאת, שמתייחס לעליות השונות של יהדות תימן (אעלה בתמר, על כנפי נשרים, עליות הבודדים) מהמאה ה-16 בצורה מעניינת וסיפורית – כל מה שלא זכרתם או לא למדתם בשיעורי היסטוריה כאן תחוו ותזכרו דרך הסרט-בהחלט מתאים לכל גיל.
אם כבר הגעתם עד לרחובות ורוצים לחוות את החוויה התימנית עד הסוף, אני ממליצה לא להיעצר במרכז ולהמשיך לסייר בשכונת שעריים (השכונה התימנית הראשונה בארץ), להיכנס לבתי הכנסת ולעצור לאכול באחת מהמסעדות הביתיות והסופר אותנטיות שמסתתרות בין הבתים השונים ולסיים בצורה טעימה ביותר את היום התימני שעברתם (אחת כזאת לדוגמא היא מסעדת שרעבי ברחוב הרצל ויש עוד כמה שמיקומן עובר בעיקר מפה לאוזן).
אז אם אתם מחפשים בילוי נעים ומעשיר לימים המתקררים ממליצה בחום, ואם יש כאן גם כמה מורים או מנהלים שקוראים אותי ..לדעתי, במיוחד לרגל חגיגות ה70- למדינת ישראל, זהו סיור חובה לבתי ספר שיכול לאפשר לתלמידים להכיר את התרבויות והעדות השונות שהקימו את הארץ ולא כל כך מוזכרים, לצערנו, בספרי ההיסטוריה.

שעות פתיחה: בתיאום בטלפון: 3946150 -073
הגיל והתרגיל: גיל 8 ומעלה
אורך הסיור: כשעה – שעה וחצי (תלוי בכם) .כאמור הייתי משלבת בסיור שכונות

מחפשים פעילות למשפחה או קבוצה? העדיפו אתר שומר שבת.
מוזמנים להצטרף לקבוצת הפייסבוק “פתוח ביום חול” או לבלוג “בצד הדרך”.
גם אתם אתר תיירות איכותי ושומר שבת? צרו קשר ונספר גם עליכם: hamateor@gamil.com

אולי יעניין אתכם:

שתולות מתחת לאף

שתולות מתחת לאף מאת: קרן חמיאל גיחה לכמה משתלות מומלצות למבקרים, בשבוע של ט”ו בשבט ובכל זמן אחר לכבוד ט”ו בשבט ומזג האוויר החורפי, בילוי

קרא עוד »

אלף שמשות זוהרות

אלף שמשות זוהרות מאת: חרות לוביץ’, בי”ס שדה עפרה אי אפשר לצלוח סתיו ישראלי בלי לבקר את הפרחים המבשרים טוב בצהוב. טיול חלמוניות לנחל שילה,

קרא עוד »
נגישות