חבצלת השרון

ביקור בעונה הזו של השנה בגן הלאומי חוף השרון יפנק בפריחת חבצלות מרהיבה

לכבוד פריחת חבצלות החוף הנמצאת בשיאה, נבקר השבוע בגן הלאומי חוף השרון. מקום זה הוא פינת חמד לא מפורסמת הקרובה למרכז ובה נקודות תצפית יפות לכיוון הים ופריחה נהדרת בעונות מסוימות. בגן ישנם 3 מסלולי טיול.
איך מגיעים?
נוסעים על כביש החוף, פונים לכיוון המרכז המסחרי שפיים ונוסעים דרומה לפי השילוט למלון ולארסוף, ממשיכים עם הכביש כל הזמן לפי השילוט לארסוף, מקיפים את פארק המים בכביש הצר, בצומת הטי נפנה ימינה ובמזלג שלאחריו נפנה שמאלה לדרך העפר (ימינה זה למלון) ולאר נסיעה של כ 150 מ’ בדרך העפר הישרה נראה את השילוט של הגן הלאומי חוף השרון. נחנה ברחבה ליד פח הזבל הגדול ונצעד לכיוון השער (השמורה פתוחה לסיורים רק בשעות היום).
דרך נוספת להגעה לשער הצפוני של גן לאומי חוף השרון היא לנסוע לכיוון צומת ספרים ומשם מערבה לכיוון חוף געש לפי השילוט. מומלץ לא להשאיר חפצי ערך ברכב.
על המקום:
בגן הלאומי חוף השרון ישנם 3 שבילים מסומנים – האדום – שביל המצוק, השחור – שביל האירוסים והכחול – שביל הצבאים. ניתן לבצע מסלול מעגלי שמתחיל באדום לאורך המצוק ונחזור עם השחור, עם גיחה לשביל הירוק לתצפית המזרחית ולשביל הצבאים.
משער הגן הלאומי נפנה שמאלה ונתחיל לצעוד עם הסימון האדום, לאחר כ-200 מ’ נגיע לקו המצוק. בסוף הקיץ ובתחילת הסתיו (בחודשים יולי-אוקטובר) נראה מאזור זה לאורך כל המצוק פריחה נהדרת של חבצלות החוף (חבצלת החוף הינה גיאופיט מוגן ממשפחת הנרקיסיים הפורח לאורך רצועות החוף ולרוב לא רחוק יותר מ-100 מ’ מהים). פריחת חבצלות נהדרת יש גם בין חוף הבונים לחוף דור. את החבצלות נזהה לפי הפרחים הלבנים הגדולים.
לאחר כ-350 מ’ נגיע למצפור גדול שנבנה על בסיס רצפת דק מדורגת, המאפשרת ישיבה נוחה מול הים. מצפור חוף השרון הוקם לזכרם של מטיילים שנספו בדרך המוות בבוליביה בשנת 1999.
לאחר מנוחה ותצפית מהמצפור נמשיך עם השביל ולאחר 50 מ’ נפגוש מצפור נוסף.
נמשיך עם השביל ולאחר כחצי ק”מ נפגוש נקודת תצפית שלישית על קו המצוקים והחוף. כאן השביל שובר ימינה (מזרחה) והופך לצר יותר בין הצמחייה, ולאחר כ-100 מ’ נגיע לצומת שבילים. פנייה שמאלה תיקח אותנו לשער הכניסה הצפוני לגן הלאומי חוף השרון. אם נמשיך ישר עם הסימון השחור כ-200 מ’ – נגיע לנקודת תצפית מזרחה. נחזור חזרה לצומת השבילים ונפנה שמאלה עם הסימון השחור (ישנה גם אפשרות לחבור לסימון הכחול של שביל האירוסים שמגיע גם לכניסה).
נעבור כניסה לשטח בו נשתלו אירוסים מחדש וגודרו השבילים ע”י תלמידי בית ספר (בסוף החורף יש במקום פריחה מדהימה של אירוס הארגמן), לאחר מכן נעבור על פני שלט “חליקס” מימין שיספר לנו על קיומה של מחצבת חול ישנה שהילדים נהנים להחליק בה על החול ולאחר כ-150 מ’ נגיע לחורשת אקליפטוסים שתלווה אותנו עד לכניסה לשמורה.
סה”כ אורך השבילים בהם צעדנו – כ-1.8 ק”מ.

עוד מסלולי טיול, מעיינות, אטרקציות, מקומות אירוח ומקומות מעניינים ניתן למצוא באתר שלנו http://www.nelech.co.il

אולי יעניין אתכם:

הוורוד הוורוד הזה

מתי בפעם האחרונה תהיתם לגבי כשרות הפלמינגו? מאת: הרב אורן דובדבני יוצאים לספארי? נדבר על כשרות הפלמינגו! למה זה חשוב? כי זה מעניין וגם כי…לפעמים

קרא עוד »

מליחה כהלכה

מליחה כהלכה מאת: הרב אורן דובדבני כמה שלבים שונים מבטיחים שתהליך ההכשרה משיג את התוצאה הרצויה המדור דן בעבר לא מעט בשאלות השחיטה, והפעם נייחד

קרא עוד »

שוקדים על הכשרות

שוקדים על הכשרות מאת: הרב אורן דובדבני מהמרציפן ועד הרוזטה – סוגיות הלכתיות סביב תוצריו של העץ הממהר לפרוח לפני כולם השקדייה עודנה פורחת והגיע

קרא עוד »
נגישות