אל פארק גיבורות התנ"ך

יפה עשתה מועצת בנימין שאיתרה מקבץ מעיינות שכבר חרבו, שיקמה אותם, הכשירה למבקרים ופתחה כל אלו לציבור הרחב ללא תשלום

כִּי ה’ אֱלֹקיךָ מְבִיאֲךָ אֶל אֶרֶץ טוֹבָה אֶרֶץ נַחֲלֵי מָיִם עֲיָנֹת וּתְהֹמֹת יֹצְאִים בַּבִּקְעָה וּבָהָר (דברים, ח, ז)

הרבה דברים השתנו מאז נכתב פסוק זה, אוכלוסיית הארץ הטובה הזאת בין הירדן לים גדלה ל-10 מיליון איש בערך, כמות שלא הייתה בארץ מעולם; הבארות, הבורות והנערות עם הכדים על הראש פינו מקומם למים זורמים. בזבזני מים בדמות מקלחות ואסלות באו לעולם ובעקבותיהם המחסור במים.
חברת מקורות שואבת את המים ישירות מימי התהום, וכתוצאה מכך יבשו המעיינות, נהרות הפכו לתעלות ביוב ומעיין פועם הפך לאטרקציה לבני נוער או לגן לאומי בתשלום.
במציאות זו ריכוז של שבעה מעיינות הוא תופעה מיוחדת במינה ויפה עשתה המועצה האזורית בנימין שאיתרה מקבץ כזה של מעיינות שכבר חרבו והתכסו בצמחיית חורש, שיקמה אותם, הכשירה מגרש חניה ושביל נוח להולכי רגל, שולחנות פיקניק ומצפור, קראה את הפארק על שם נשות התנ”ך ופתחה כל אלו לציבור הרחב ללא תשלום.
50 שנה לשחרור יו”ש ואני בחרתי להקדיש כתבה זו לאזור בנימין.
הדרך יוצאת מהחניה בשביל ג’יפים לאורך כ-400 מ’ ולאחר מכן יפנה השביל שמאלה כשביל להולכי רגל בלבד. נמשיך לצעוד בו עוד כ-400 מ’, בין כרמי זיתים נטושים וטראסות מרשימות שפעם נבנו בעמל כפיהם של חקלאים אלמונים, ולאחר ירידה קצרה נגיע לעין רחל – המעיין הראשון בשביל המעיינות. הבריכה גדולה יחסית כ-12 מ”ר ובעומק של כמטר כשהיא מלאה. כמה דגי זהב שוחים להנאתם. כלומר, המים טובים לרחצה גם אם צבעם עכור משהו.
נמשיך לצעוד עוד כ-100 מ’ ונגיע לעין שארה, כשם בתו של אפרים המוזכרת בדברי הימים א, ז’, כ, בסיפור תמוה על עסקי הנדל”ן של בני אפרים בא”י בתקופת הגלות: “וּבְנֵ֥י אֶפְרַ֖יִם שׁוּתָ֑לַח… וְזָבָ֥ד בְּנ֛וֹ….וַהֲרָג֗וּם אַנְשֵׁי־גַת֙ הַנּוֹלָדִ֣ים בָּאָ֔רֶץ כִּ֣י יָרְד֔וּ לָקַ֖חַת אֶת־מִקְנֵיהֶֽם: וַיִּתְאַבֵּ֛ל אֶפְרַ֥יִם אֲבִיהֶ֖ם יָמִ֣ים רַבִּ֑ים וַיָּבֹ֥אוּ אֶחָ֖יו לְנַחֲמֽוֹ: ….. וּבִתּ֣וֹ שֶׁאֱרָ֔ה וַתִּ֧בֶן אֶת־בֵּית־חוֹר֛וֹן הַתַּחְתּ֖וֹן וְאֶת־הָעֶלְי֑וֹן וְאֵ֖ת אֻזֵּ֥ן שֶׁאֱרָֽה”. עין שארה הינו ברכונת רדודה הנובעת מתוך מערה.
עוד כמאה מ’ של הליכה ונגיע לעין דבורה, שהינו מעיין הנובע לתוך בריכה בצורת חצי עיגול שסביבתה מרוצפת אבן. מידות הבריכה הן כ-4 מ”ר ועומקה כ-80 ס”מ. מעט לאחר עין דבורה נגיע לעין חנה, בריכה רדודה מאד וגדולה יחסית.
צעידה של’ כ-100 מ’ נוספים מעין חנה תביא אותנו לעין אחינועם, שנובע לבריכה עמוקה יחסית ששטחה כ-4 מ”ר. מול עין אחינועם מצפור מוצל לכיוון הכביש וזה המקום לעצור להפסקה קצרה ולחזור על עקבותינו.
הרעיון לקרוא פארק על שם גיבורי תנ”ך משתלב יפה עם המסר ההתישבותי ביו”ש, גם הרעיון להדגיש את נשות התנ”ך הוא רעיון יפה המשתלב באווירה הנוכחית של הדגשה מגדרית, עם זאת לטעמי היה חסר שלט שיזכיר בקצרה את הכפר שהיה כאן וניטש והותיר לנו את הכרמים והטראסות.
בעונה זו של השנה ספיקת המים נמוכה, הבריכות מתרוקנות והמים מתחילים להתעפש ועדיין כדאי לבוא, להכיר ולחזור בשנה הבאה בחודש אדר.
אורך המסלול כולו כ-3 ק”מ. מתאים לכל גיל, לא מתאים לעגלות ילדים.

איך מגיעים: נוסעים בכביש 450 מנריה לנחליאל. מעט אחרי נריה נראה משמאל שילוט חום לעינות ענר ולאחריו מימין שילוט חום לשביל המעיינות. ניתן להזין ב-waze “שביל המעיינות פארק גיבורות התנ”ך”.

שבתאי שירן, מורה דרך בטעם יהודי:
052-3246827. www.moreshetgalil.co.il
חפשו בגוגל “מורשת הגליל”

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות