לילה בחוף אכזיב

לט"ו באב – ולא רק: מסלול רומנטי מאכזיב לראש הנקרה

“הרוח והחושך והמים
זוכרים מליל אתמול את צעדך
הקצף שמחה את עקבותייך
יודע שהיית כאן לבדך”
הקיץ מגיע, את מקומם של טיולי היום תופסים טיולי הלילה: אין כמו לילה של ירח מלא לטיול רומנטי, אין כמו חוף הים לטיול לילי, אין כמו חוף אכזיב לטיול נוסטלגי בעקבות נעמי שמר ושלישית גשר הירקון עם השיר “לילה בחוף אכזיב”.
המסלול מתחיל ליד גן לאומי תל אכזיב. בתקופת יהושע הייתה כאן עיר כנענית שבני אשר לא הצליחו להורישה (שופטים, א, לא) בתקופת חז”ל נחשב כביש 4 המקשר בין עכו לאכזיב בקו הפרדה בין גויים שישבו ממזרחו ליהודים שישבו ממערבו (ירושלמי, שביעית, פרק ו דף לו), מכאן אנו צועדים צפונה לאורך החוף עם “החושך והמים והרוח”.
מימין שני גשרים, האחד גשר כביש ומעט מזרחית לו, גשר של מסילת הרכבת. כאן, לפני 72 שנה, בי”ח סיון תש”ו, היה נסיון של ההגנה לפוצץ את הגשרים, נסיון שהסתים באסון – 14 הרוגים, מעבר לפסי הרכבת ממזרח אנדרטה לזכרם יד לי”ד.
ממשיכים צפונה עם המפרצים הסלעיים בהם אמבטיות של מים רדודים שקטים וצלולים אידיאלים לטבילת ילדים. על הפסוק באיוב (לח, יא) וָאֹמַר (לים) עַד פֹּה תָבוֹא וְלֹא תֹסִיף, אומר הירושלמי שאמר הקב”ה לים “עד עכו תבא ולא תוסיף”, ונדמה שמאז אין כאן קו חוף ברור אלא מאבק מתמיד בין הים ליבשה: הים נוגס מהיבשה בצורת מפרצים והיבשה נוגסת מהים בצורת טבלאות גידוד, מעין איים קטנים שאינם אלא לשונות כורכר שנותקו מהיבשה.
נחלוף על פני אנדרטת ההעפלה, יצירתו של יחיאל שמי, איש כברי, חתיכות ברזל מרותכות זו לזו מתריסות כלפי מעלה, פיסות הברזל נלקחו משרידי אונית המעפילים פאטריה שטובעה בפעולה כושלת של ההגנה וגרמה לטביעתם של 200 מעפילים וחמישים בריטים.
לאחר כ-2 קילומטרים, אזור חולי ורחב, אידאלי כחוף רחצה, זהו שפך נחל בצת שבקיץ תתקשו למצוא בו פינת חול להתנחל בה. ממערב לנו, בתוך הים, נוכל לראות את האיים היחידים שלחופי ישראל – נחליאלי, שחף ותכלת. האיים הם שמורת טבע סגורה, מאחר והם משמרים ערכי טבע נדירים.
כ-1 ק”מ צפונית לחוף בצת, נגיע לחורבת משרף, בחופו של קיבוץ ראש הנקרה. בישוב הקדום הזה נתגלו בריכות רבועות חצובות במשטח הכורכר, ומניחים כי הן שמשו לגידול חלזונות ארגמון חד-קוציים שמהם הפיקו את צבע הארגמן המקראי שהיה יקר מאוד. בשיטה דומה גידלו גם את הארגמון כהה הקוצים ששימש ליצירת התכלת שבטלית, מצווה ההולכת ומתחדשת בימינו.
בסיום הקילומטר הרביעי והאחרון במסלול נגיע לאתר ראש הנקרה, פה מסתיימת מדינת ישראל ופה מסתיים לעת עתה טיולנו. מעמדת התצפית של ראש הנקרה נשקף נוף מרהיב. בלילה נראה את אורות נהריה ועכו. אם הגענו בשעות היום כדאי לרדת ברכבל לנקרות.
הרכבל של ראש הנקרה זכה בשני שיאים, הרכבל הקצר ביותר והתלול ביותר בעולם, למרות המסלול הקטן המחיר גדול ועדיין זה שווה את זה. אתה עומד נפעם מול עצמת הטבע, המים ניתכים בעוצמה אדירה בסלע וניתזים אל על, מטפסים כמה מטרים באוויר ונוחתים על משטח הטיילת,.אתה עומד נפעם מול היופי של הטבע – יצירת אמנות של המים החושך והרוח, כמו בשירה של נעמי שמר.
“החושך והמים והרוח
עונים לי בחידה שאין לה סוף
הו מה הם הקולות אשר קראו לך
בלילה בלי ירח אל החוף”

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

מארצות החום אל חלוני

מארצות החום אל חלוני מאת: שגית הורוביץ, ספארי רמת גן הופעתם של גוזלי שרקרקים ירוקים בבית החולים לחיות בר אינה מאורע שמתרחש כל יום בתוך

קרא עוד »
נגישות