הקהילה היהודית מונטבידאו

קהילה נמרצת אך מצטמצמת – לא מעט בזכות עלייה לישראל

מונטבידאו בירת אורוגוואי היא העיר הגדולה במדינה, שבה גם הנמל המרכזי של המדינה. שמה מונטבידאו בא לה על שם ההר היחידי שניתן לראות מהעיר ופרוש שמה בספרדית "אני רואה הר". מונטבידאו היא עיר יפה ונעימה ומתגוררים בה כמיליון תושבים, מהם כ-12 אלף יהודים. העיר שוכנת בדרומה של אורוגוואי, על גדות הנהר ריו-דה לה פלטה.
העיר עצמה קטנה ואתרי התיירות נמצאים בסמיכות זה לזה, ברובם באזור העתיק הישן של העיר: הנמל היפה, כיכר הפרלמנט, השוק, רחוב 18 ביולי והעיר העתיקה עצמה. יש בה מבנים היסטוריים מרשימים, כיכרות רבות, מוזיאונים. בצד זאת נמצאת בה הטיילת הארוכה בת 22 ק"מ, המתחילה בנמל, נמשכת חוף לאורך הים ומסתיימת בשכונות החדשות והיא נקראת "רמבלה".
הקהילה מאורגנת היטב ויש לה מוסדות חינוך, תרבות ודת. בעיר מספר בתי כנסת, שני בתי ספר יהודים ובו לומדים כ-1,300 ילדים מגן הילדים ועד סיום התיכון, בית ספר אינטגרלי ובית ספר "יבנה" שהוא דתי.
ארבע קבוצות עיקריות מרכיבות את הקהילה היהודית במונטבידאו: האשכנזית, הספרדית, הקהילה ההונגרית והקהילה הרביעית הנמנית על הזרם הקונסרבטיבי. קהילה חמישית שנוספה בסוף המאה הקודמת היא קהילת "יבנה" – קהילה דתית לאומית גדולה, שהתגבשה סביב בית הספר והיא מהווה את מרכז הציונות הדתית בעיר. רב הקהילה הוא הרב מיכאל רובינשטיין, צעיר ישראלי, נמרץ וכריזמטי, בוגר ישיבת ההסדר ירוחם, בן למשפחה מכובדת שעלתה מארגנטינה. תפילת ליל שבת בבית הכנסת "יבנה" היא חוויה רוחנית ייחודית. לתפילה בנוסח קרליבך מגיעים מאות איש מכל שדרות הציבור ומכל הזרמים. לפני שבועיים ביקרתי במונטבידאו וחוויתי את התפילה הנפלאה בליל שבת ואת יום השבת על תפילותיה, לימוד התורה וסעודותיה.
בעיר יש גם נציגות רחבה לתנועות הנוער הציוניות ובהן הבונים-דרור, השומר הצעיר, בית"ר ובני עקיבא. בנוסף, לתנועות הנוער פועל גם מרכז הסטודנטים "הלל". כמעט מיותר לציין כי בעיר פועל גם בית חב"ד.
עד המאה והעשרים התגוררו יהודים בשכונת גואס או ווילה מוניואס בחלק העתיק של העיר, ומשרדי הקהילה שוכנים בחלק זה עד היום. שם גם נמצא בית כנסת שהיה פעם מרכזי והומה אדם. כיום רוב חברי הקהילה היהודית מתגוררים באזור שכונת פוטיקוס.
היהודים הראשונים שהגיעו לאורוגוואי במאה ה-16 היו אנוסים שהקימו קהילה במונטבידאו והיא החלה לפעול בגלויי עם עצמאותה של אורוגואי בשנת 1806. ההגירה הגדולה החלה לאחר מלחמת העולם הראשונה, כאשר הגיעו אליה פליטים מאירופה והקהילה מנתה 6,000 יהודים. מאוחר יותר לפני מלחמת העולם השנייה ולאחריה הגיעו אליה פליטים נוספים ומספרם גדל והגיע ל-40,000. חוץ מהמהגרים ממזרח אירופה הגיעו גם יהודים מספרד שהיגרו אליה לאחר מלחמת האזרחים שם, בשנת 36'-39'. מלבדם הגיעו מהגרים מאיטליה, צרפת, יוון וטורקיה. לשיא הגיע מספרם של היהודים בשנת 1970, אז מנתה הקהילה 50 אלף יהודים, אולם מאז חלה ירידה איטית וקבועה: בעקבות החינוך הציוני בבתי הספר ובתנועות הנוער, חלק ניכר עלה ארצה, חלק קטן יותר היגר למדינות אחרות וכיום מתגוררים בה רק 12 אלף יהודים, רובם הגדול במונטבידאו הבירה.
קהילה יהודית נוספת יש בעיר הקיט המפורסמת פונטה דה אסטה, שם יש גם בית כנסת מפואר.

הכותב הוא חבר ההנהלה הציונית וראש המערך לשירותים רוחניים בתפוצות

אולי יעניין אתכם:

הוורוד הוורוד הזה

מתי בפעם האחרונה תהיתם לגבי כשרות הפלמינגו? מאת: הרב אורן דובדבני יוצאים לספארי? נדבר על כשרות הפלמינגו! למה זה חשוב? כי זה מעניין וגם כי…לפעמים

קרא עוד »

מליחה כהלכה

מליחה כהלכה מאת: הרב אורן דובדבני כמה שלבים שונים מבטיחים שתהליך ההכשרה משיג את התוצאה הרצויה המדור דן בעבר לא מעט בשאלות השחיטה, והפעם נייחד

קרא עוד »

שוקדים על הכשרות

שוקדים על הכשרות מאת: הרב אורן דובדבני מהמרציפן ועד הרוזטה – סוגיות הלכתיות סביב תוצריו של העץ הממהר לפרוח לפני כולם השקדייה עודנה פורחת והגיע

קרא עוד »
נגישות