על המשלט יושבת עיר

מאחורי מילותיו המפורסמות של חיים גורי עומד סיפורו של "המשלט המשותף" בבית שמש. כתב "נופשים" יוצא להתחקות אחר הסיפור ההיסטורי

שיר ישן, רחוב עם עבר היסטורי, בית כנסת, מקווה טהרה והרבה נוף. כך אולי ניתן לתאר יותר מכל את סיפורו של מקום “המשלט המשותף” ברחוב המשלט בבית שמש.
מי היה האיש שנתן את השם המשלט המשותף? למי היה הוא משותף? היכן הוא עמד ומה עמד מאחורי הסיפור שבו מצאו מותם שבעה לוחמי פלמ”ח כמה חודשים לאחר הכרזת העצמאות של המדינה?
יצאנו עם אנשי בית ספר שדה כפר עציון ומורי דרך לתור אחר הסיפור שעד היום רבים הסימנים בלתי פתורים בו. דבר אחד ברור כלשון השיר:
עַכְשָׁו דָּבָר אֵין לְהַכִּיר –
עַל הַמִּשְׁלָט יוֹשֶׁבֶת עִיר,
העיר היא בית שמש, הרחוב והאזור הוא רחוב המשלט, באגפה הישן של העיר.
בתי אבן ישנים, בתי רכבת, פחי אשפה, גן ילדים ופיסת ירק בתוך המקבץ הזה. מהצד האחר של אולי מקום המשלט, בית כנסת לזכרו של הרב אליהו זצ”ל, מקווה טהרה ו.. היסטוריה.
שמו של המקום, המשלט המשותף, ניתן לו בעת מלחמת העצמאות מכיוון שבחלקו הצפוני של הרכס שלטו אנשי חטיבת הראל, ואילו בחלקו הדרומי החזיק כוח מצרי שעלה מכיוון באר שבע כאשר המרחק בין חטיבת הראל לכוח המצרי היה 60 מטרים בלבד.
בתחילת מבצע ההר, בלילה שבין 19 ל-20 באוקטובר, כבשה חטיבת הראל את “המשלט המשותף”.
בסיום הקרב, בשלב ההתארגנות, נהרג מכדור תועה הקמב”ץ ומפקד הפלוגה, אהרן (ג’ימי) שמי שלאחר ההפוגה הראשונה נתמנה לקצין-מבצעים וסגן המג”ד של אחד הגדודים ועסק בתכנון הקרב בהרי יהודה ובביצועו – בכיבוש השביל המוליך לכפר עציון ולשטח שבו נפלה מחלקת הל”ה בדרכה לעזרת גוש עציון הנצור.
בשעת כיבוש המשלט “המשותף” הצליח הקרב ביותר. הערבים נסוגו והשאירו אחריהם רובים ותותחים – שנקראו אחרי-כן “תותחי-ג’ימי” ו”רובי-ג’ימי” – וציוד רב (בתיאורי הקרבות נקרא בקיצור ג’). בשעת הקרב הזה היה במצב-רוח מרומם. פתאום פילח כדור את לבבו והוא עוד הספיק לקרוא. “נפצעתי… מסרו שלום לביתי…” ונפל בדיר-אבן – במרחק 50 מטר מעמדות האויב – ביום ט”ו בתשרי תש”ט (18.10.1948). הובא למנוחת-עולמים בקבר-אחים בבית- הקברות הצבאי בקרית ענבים. אחרי נופלו הועלה לדרגת סרן.
שנתיים אחרי תום המלחמה, הוקמה במתחם המשלט מעברת הר-טוב, שלימים הפכה לעיר בית שמש. על המשלט הזה כתב המשורר חיים חפר את השיר “היו זמנים” ללחנו של משה וילנסקי. היום, 69 שנים בדיוק, באמת דבר אין להכיר. פשוט לילך ברחוב המשלט, לעמוד בפיסת הדשא מול בית מספר 12, להמשיך במעלה הרחוב עד בית 669 ולזכור את כולם.
החודש לפני 69 שנה נפל כאן אהרון שמי וסיור לזכרו ולזכר חבריו מלמד על מה שנתנו לנו הלוחמים באותם הימים. את תקומת מדינת ישראל.

הָיוּ זְמַנִּים,
אָז בַּמִּשְׁלָט יָשַׁבְנוּ,
הָיוּ זְמַנִּים,
לָחַמְנוּ וְאָהַבְנוּ,
עַכְשָׁו דָּבָר אֵין לְהַכִּיר –
עַל הַמִּשְׁלָט יוֹשֶׁבֶת עִיר,
אוּלַי בִּזְכוּת אוֹתָם זְמַנִּים…

****

עוד באזור- פארק עצמאות ארה”ב
תקופת הסתיו היא הזמן היפה ביותר עבור המטייל בטבע. רגבי האדמה הלחים אחרי טפטופי הבוקר (טוב. לא אחרי השבוע החם שעבר עלינו…), אלו המעוררים את פרחי הסתיו מתרדמת הקיץ הארוכה, נוסיף לכך את האוויר הצלול והצבע הכל כך ברור של האופק הנשקף למרחקים, ויש לנו סיבות טובות לצאת לטבע ולשכוח ולו במעט את בעיות היום יום. בקיצור – פוטנציאל יש, בואו רק נתפלל לגשם. ובינתיים אנחנו בפארק עצמאות ארה”ב, בלב הרי יהודה.

שטחו של האזור כ-15 אלף דונם והוא כולל את כל השטח בין בית שמש במערב, גוש עציון ומבוא בית”ר במזרח, נחל שורק בצפון ובדרום (צריך לזכור שהנחל מתפתל בין ההרים). מכאן האפשרויות הרבות לטיול הגלומות בו.
חלקים נרחבים מהיער נתרמו על ידי יהודים טובים מארה”ב שאף הקדישו חלקת יער לשגרירה בעבר של המעצמה הגדולה, סם לואיס. עשרות מסלולים יוצאים מפינות שונות של היער וכולם נתונים להשגחתו של תצפיתן היערות. לעלות לאחד המגדלים הללו, לראות את הנוף הנפרס לכל עבר ואח”כ לממש ברגלים את השטח זו בהחלט מחשבה נכונה.

כבר במעלה ההר אנחנו מתחילים לגלות את הגלובוס. בצומת הפונה לכיוון מערת הנטיפים (אליה לא נכנס בטיול הפעם) כשמולנו הר יעלה, נבחין בפיסול גדול ממדים של כדור הארץ. אולי זהו סמל למעצמה הגדולה שעל שמה נקרא הפארק ואולי כדי שנחוש שאנחנו במרכז היקום וכולם סובבים אותנו, כך או אחרת זוהי בהחלט נקודה יפה לתחילת המסלול. נמשיך ונעלה במעלה ההר. מימין ומשמאל לנו שבילי טיול המתאימים לכל נפש. כמעט בכל ק”מ נבחין בשילוט המסביר את תוואי המסלול המוצע מכאן. בפסגת ההר ב”בר בהר” ליד הישוב בר גיורא ישנה עמדת מודיעין טובה המשמשת כמרכז מידע על כל האפשרויות באזור. כל מה שנבחר לעשות באזור יהיה טוב. לא צריך לעשות את כל המסלולים. העיקר לצאת לטבע.

אולי יעניין אתכם:

מחזירים עטרת ליושנה

נחל השודדים, מלכה צלבנית ושמן הזית המשובח של ראש הממשלה לשעבר: טיול היסטורי עתיר הפתעות מעפרה לעטרת כתבה מרכזית גיליון 166 – קום והתהלך בארץ

קרא עוד »

אל ארצי.

עין תות, שבע אחיות וצינור חצוב בסלע – סיור תנ”כי מהישוב בית אל למעלה מכמש, ושאלת מיליון הדולר: איפה היא בית אל המקראית? קום והתהלך

קרא עוד »

בעין הלבנה

בעין הלבנה הדריך וכתב: יצחק אריאל | יזם והפיק: עמית אררט | צילומים: דר’ זאב רוטקוף קריאות שמחה וצהלה וקפיצות למים הקרים בשעה 23:00 בלילה

קרא עוד »
נגישות