כשהאמנות פוגשת את הדת

מוזיאון בית אורי בחיפה הוא מצבור מרתק של יצירות לא מוכרות מספיק לקהל היעד

“טוב טעם ודעת למדני כי במצוותיך האמנתי”, תהילים קיט
החורף הגיע ואתו הגשמים והקור, הילדים בבית הספר וזאת ההזדמנות שלנו לפרגן לעצמנו יום של נחת ולמלא את מצברי התרבות שלנו. הפעם הגענו עד חיפה כדי ליהנות ממוזיאון ייחודי שסביר מאד להניח שטרם שמעתם עליו – מוזיאון בן אורי, המוזיאון לאמנות דתית.
מה זה מוזיאון לאמנות דתית ומי זה בן אורי שעל שמו הוא נקרא?
ר’ מאיר בן אורי ז”ל היה אדריכל ואמן שעלה לארץ מריגה בשנת 1934 והתיישב בחיפה. האם שמו רומז על נטיותיו האמנותיות, בהשראת בצלאל בן אורי המקראי? לא ברור.
בעבודתו כאדריכל תכנן בין היתר מקומות שכולנו מכירים כגון ישובים דתיים רבים – שדה אליהו, כפר עציון, עין צורים, משואות יצחק ועוד, מוסדות חינוך – כמו כפר הנוער הדתי, ישיבת כפר הרא”ה, ישיבת כרם דיבנה, ואף היה האדריכל בתכנון ושיפוץ בתי הכנסת העתיקים בפקיעין ובשפרעם. מלבד עבודתו זאת גם עסק בציור, רישום, מוסיקה ועוד כשכל עבודותיו הוא נתן ביטוי לאמונתו הדתית – ציורים תנ”כיים, כמיהה לעלייה לירושלים ועוד.
בשלב מסוים הבין בן אורי כי לאמנות הדתית יש ומגיע מקום משלה – לפיו האמן מביא לידי ביטוי את נפשו ונשמתו, ואמנות יהודית היא אמנות של האמן השומר על דתו ויהדותו. לדבריו “יש קשר ישיר, עובדתי, הכרחי, שאינו ניתן לניתוק, בין טוב טעמה של היצירה ובין ההקפדה על קיום מצוות הא-ל.” ולכן החליט להקים מוזיאון שמהווה פריצת דרך לאמנות השומרת על טהרתה של הנשמה, ומשמש מופת לכל אמן השואף להביע אמנות בהתאם לאמונתו.
אז מה עושים במוזיאון?
נתחיל במקום עצמו – גן עדן לחובבי אמנות והיסטוריה: במבנה הייחודי מוצגים כ-300 פריטים הכוללים תמונות שמן, אקוורלים ותחריטים בעקבות התנ”ך והמדרש, נופי ארץ ישראל ותולדות ההתיישבות. תשמישי קדושה מקוריים, כדים וצלחות חרס מצוירים, מבחר תכנונים אדריכליים של ישובים ומוסדות הציונות הדתית בארץ, רהיטים אותנטיים מעוטרים מבית האמן, מחקרים ומוצגים בנושא לשון בנייה בתורה, יצירות אמנות חינוכיות המיועדות לילדים ולטף, ויצירות מוזיקליות יהודיות מקוריות. הכל בשפע מול העיניים כשעל כל קיר עומס של יצירות שלא תוכלו להסיר את המבט מהן – כישרון מופלא.
מלבד ההנאה שבשיטוט בין היצירות וניחוש הסיפור התנ”כי שמאחוריהן תוכלו גם לשמוע הרצאה נהדרת בנושאים שונים – או על בן אורי עצמו או בעקבות הסיפורים התנ”כיים אותם הוא מצייר ושבהשראתם הוא כותב ומלחין. מי שמעביר את הסיור המודרך הוא לא אחר מבנו של מאיר – יאיר, שממשיך לשמר את המוזיאון הייחודי ולוקח אתכם יחד אתו לסיור בתקופה אחרת ובנופים קסומים של ציורים. את גאוותו בהוריו שומעים בקולו.
מכל הפריטים שיצא לי לראות במקום אתעכב במיוחד על אחד המסקרנים – פנס הקסם. מדובר בגליל עם מנורה בעלת עוצמה בחלקו האחורי, חלון להשחלת תמונה במרכזו, ומערכת עדשות בחלקו הקדמי, להגדלת תמונות וטקסט המצוירים על חומר שקוף. דרכו ניתן לייצר מעין סרט נע – בפנס זה השתמש בן אורי במשך כ-40 שנה ויצר איתו פיתוחים שונים של הקרנת סרטים הוריזונטליים -אופקיים.
זהו בהחלט מקום נסתר ומרתק שייתן לכם הפוגה קלה ממרוץ היום יום וייקח אתכם לעולם ולתקופה אחרת.
שעות פתיחה: בתיאום – טל:050-6220251 מייל: yba67bu@gmail.com
הגיל והתרגיל: הביקור מתאים לנוער ומבוגרים
אורך הסיור/פעילות: כשעה וחצי-שעתיים

גם אתם אתר תיירות איכותי ושומר שבת? צרו קשר ונספר גם עליכם: hamateor@gamil.com

אולי יעניין אתכם:

היופי של אתונה

היופי של אתונה מאת: הרב יחיאל וסרמן “החיים מתנהלים על מי מנוחות”, אומר חבר הקהילה בבירה היוונית ומוסיף – “יש לנו חיי קהילה יפים” בית

קרא עוד »

יאסו, קהילה

יאסו, קהילה מאת: הרב יחיאל וסרמן קהילת יהודי סלוניקי חוגגת עבר מפואר – לצד אתגרי התקופות סלוניקי היא העיר הגדולה בצפון יוון ועיר נמל חשובה.

קרא עוד »

פדובה: מהרמח”ל ועד היום

פדובה: מהרמח”ל ועד היום מאת: מאת: הרב יחיאל וסרמן עם 80% נישואי תערובת, קשה להיות אופטימי בנוגע להמשך קיומה של הקהילה היהודית בעיר האיטלקית בעיר

קרא עוד »
נגישות