דרום אדום

לא רק מצפה תת ימי ובטן-גב במלון: שלושה מסלולים מומלצים בהרי אילת, בירת הנופש של חג החנוכה הקרב

הקניון האדום. צילום: עומר מרקובסקי. מתוך אתר פיקיוויקי

הנהירה אל עבר אילת בימות החנוכה – שבוע חופש חורפי שלא מותיר הרבה ברירות גיאוגרפיות למי שחושש ממזג האוויר – הוא כבר עובדה מובנת מאליה. נוסף למלונות המפנקים, ני יותר מי פחות, ולאטרקציות העירוניות המוכרות – הנה עוד 3 מסלולים מומלצים לטיול באזור אילת.

הקניון האדום
מסלול טיול כיפי וצבעוני במיוחד בהרי אילת. מדוע זכה לשם זה? הקניון האדום הוא חלק מנחל שני (המסלול הארוך יותר שמתואר בהמשך עובר בחלקים יותר נרחבים של הנחל). הוא זכה לשמו עקב המסלע העשיר בתחמוצות ברזל בגווני אדום מרהיבים המרכיב את קירות הקניון.
איך מגיעים? הכניסה למסלול על כביש 12. כ-19 ק”מ מהיציאה מאילת ישנה פנייה משולטת ימינה לכיוון המסלול ואחרי שפונים נוסעים ישר, עד שמגיעים לרחבת החניה שבתחילת המסלול.
על המסלול: המסלול המשפחתי בקניון האדום מתחיל בקצהו של מגרש החניה של הקניון האדום, ליד המפה.
נתחיל לצעוד עם סימון השבילים הירוק בשביל החשוף במגמת ירידה, ואחרי כ-100 מטר ניכנס לתוך ערוצו של נחל. הערוץ פתלתל וקרקעיתו אבנים קטנות המונעות לפתח קצב הליכה מהיר. אורכו של הערוצון כ-300 מטר ובסופו נגיע לערוץ רחב.
נפנה ימינה עם הסימון הירוק בערוץ הרחב, נעבור זוג עצי שיטה צמודים ולאחר כ-200 מטר נגיע לפיצול שבילים. אנו נפנה לצד השמאלי של הפיצול, שם ממשיך הסימון הירוק שיוביל אותנו לקניון האדום.
הערוצון של הקניון האדום קצר מאד (כ-200 מ’) וצר מאד. קירות הקניון מרהיבים בגווני אדום בוהקים, שנוצרו בגלל המינרלים מהם מורכב המסלע של הקניון. בקניון האדום ניעזר בשני סולמות בירידה במפלונים וקצת לאחר שנעבור את הסולם השני נגיע לשלט על חבל שיכוון אותנו לימין לצעידה בחזרה, מעל ערוצו של הקניון האדום.
הסימון השחור בתחילתו עובר בעלייה קצרה ותלולה, ולאחר מכן קטע קצר של שביל צר מאד בו ניעזר במעקה ובדרגיות הקבועות בצד שמאל. בסופו של קטע הדרגיות יש סולם קצר ולאחר מכן נפסע על שפתו של הקניון האדום, ותוך כדי כך נוכל לראות את הרכב הקרקע המרהיב.
לאחר הליכה קצרה נגיע לפיצול השבילים, שם נחבור בחזרה לסימון הירוק ואתו נגיע בחזרה לחניה בה הושאר הרכב.
שימו לב: אסור להיכנס למסלול בזמן שיש התרעה על שיטפונות, וכן חובה להשגיח על הילדים בקטעי הסולמות ובקטעים העוברים סמוך לשפת המעוק.

הר צפחות
מסלול בעליה בינונית אל תצפית מדהימה. ההר נקרא על שם סוג הסלע ממנו עשוי ההר – צפחה. צפחה הוא סלע בעל מבנה של לוחות שטוחים המקבילים האחד לשני. בעולם עושים שימוש בצפחות עבור גגות ורעפים וכן ליצירת ריצוף למדרכות. באזור הר צפחות, סוג הצפחה הנפוץ הוא צפחות נציץ, בהם בולטים גבישי הנציץ המבריקים באור השמש המוחזר מהם.
איך מגיעים? כדי להגיע למסלול הר צפחות ניסע ממרכז אילת דרומה, לכיוון חוף אלמוג ומעבר הגבול טאבה. ליד תחנת סונול נפנה ימינה ונמשיך לעלות עד לחניית מלון קלאב אין. סיומו של המסלול הוא כקילומטר דרומית לנקודת ההתחלה בחוף אלמוג. אם הגענו ביותר מרכב אחד, כדאי לעשות הקפצת רכבים ולהשאיר רכב אחד בסיום המסלול – בחוף אלמוג.
המסלול: ממגרש החנייה של המלון, נתחיל בעלייה מתונה להר צפחות המתפתל מהפינה הדרום מערבית של מגרש החניה בשביל מסומן בכחול. השביל מתחיל לכיוון צפון מערב ולאחר מכן עושה פנייה וממשיך לכיוון דרום מערב. לאחר צעידה של כשני קילומטרים נגיע לפסגת הר צפחות ונזכה בתצפית מרהיבה לכל ארבעת כיווני השמיים – מפרץ אילת, עקבה הירדנית ובגבול האופק נוכל לראות עד מצריים וערב הסעודית. השעות הטובות ביותר לתצפית הן בשעות אחר הצהריים, כאשר השמש תגיע מאחורינו ולא תציק בעיניים. בפסגה אפשר לעצור לפיקניק ומנוחה קלה.
מהתצפית על פסגת הר צפחות, נמשיך עם השביל המסומן בירוק אשר יוביל אותנו אל חוף הים ובית ספר שדה אילת. משך הירידה היא כחצי שעה. חשוב לא לעקוף או לנסות לקצר ולהקפיד להישאר בשביל המסומן. בשעות בין ערביים הנוף הנשקף בירידה ומאזור התצפית הוא קסום: הרי אילת בוערים באדום ומולם הים הכחול ונצנוצי צפחת הנציץ באזור הופכים את המראה למרהיב במיוחד. למרות הפיתוי להישאר על הפסגה עוד ועוד וליהנות מהמראה האדום המרהיב, כדאי להותיר זמן מספיק לירידה ולא לנסות להמשיך בטיול לאחר רדת החשיכה.

עמודי עמרם
מחזה גיאולוגי מרהיב בסופו של מסלול קצרצר.
איך מגיעים לעמודי עמרם?
אם מגיעים מכיוון צפון על כביש 90, כ-9 ק”מ אחרי צומת באר אורה נפנה ימינה לפי השילוט לעמודי עמרם, ניסע בשביל ישר, בצומת הראשון עם שלטי ההסבר נפנה ימינה ונמשיך לנסוע בדרך המשובשת לעתים – סה”כ כ-6 ק”מ עד שנגיע לחניון הסמוך לעמודי עמרם. אחרי הגשמים הדרך הופכת חלקלקה ובלתי עבירה לרכבים פרטיים.
אם אנו מגיעים מאילת ניאלץ לסוע עד צומת באר אורה – כ 20 ק”מ מהיציאה מהעיר, נעשה פרסה ונחזור לפניה לכיוון עמודי עמרם.
על המקום: עמודי עמרם נמצאים בוואדי עמרני, ומתוך רצון לשמור על צליל השם המקורי הוענק השם “עמודי עמרם” למקום. אלה נוצרו כתוצאה מבלייה של המצוקים, כאשר בסדקיהם חלחלו מים וגרמו לתצורת העמודים במצוק (כמו בעמודי שלמה בפארק תמנע). הגוונים האדומים החזקים של המצוקים הם תוצר של אחוזי המתכות (ברזל ומנגן) בתערובת של סלעיהם.
המסלול: לאחר שנחנה ברחבת החניה הקרובה לעמודי עמרם נצעד בוואדי עמרני לפני סימון השבילים השחור. קירותיו של ואדי עמרני רחבים בתחילה ולאחר מכן מתקרבים אחד לשני. לאחר כ-200 מ’ השביל ייקח אותנו ימינה, יתפתל קמעה ואם נרים את הראש נראה את עמודי עמרם נישאים לפנינו במלוא הדרם.
קבוצה נוספת של עמודים נמצאת גם מימין לשביל. לאחר שנהנה מהמחזה המרהיב נחזור לרכב בדרך בה הגענו.

עוד מסלולי טיול, אטרקציות ומקומות נופש ניתן למצוא באתר שלנו. www.nelech.co.il
רוצים לספר לנו על מקום מעניין או אטרקציה מיוחדת? מוזמנים לכתוב לנו: editor.nelech@gmail.com

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות