בלם קדמי

הקהילה היהודית בבלם, על גדות נהר האמזונס

העיר בלם שוכנת בצפון ברזיל, על גדות הנהר האמזונס, שהוא הגדול והארוך ביותר בעולם ומשתרע על פני תשע מדינות באמריקה הדרומית.
בלם ידועה גם כעיר עצי מנגו, בשל הכמות האדירה של עצי המנגו המצויים בה. שמה של העיר בפורטוגזית הוא בית-לחם ולכן הברזילאים קוראים לה בלם של פארה, שהיא המדינה בברזיל בה שוכנת העיר.
הקהילה היהודית בבלם מאורגנת ויש לה מוסדות דת ותרבות. היא מונה כיום כאלף יהודים ולהם שני בתי כנסת: "שער השמים" מ-1824 ועשר שנים מאוחר יותר נוסד בית הכנסת "אשל אברהם". בתי הכנסת פעילים בשבתות ובימות החול. מדוע שני בתי כנסת? האחד על פי המסורת הספרדית ובו דיברו ספרדית, אשר שירת את מגורשי ספרד ופורטוגל, שהיגרו למרוקו והשני למהגרים שהגיעו ממרוקו והתפילה בו על פי המסורת של יהודי מרוקו.
הקהילה מנסה לשמר את הזהות היהודית-דתית ואת המנהגים שהובאו ממרוקו, והיא משקיעה בכך מאמצים אנושיים וכספיים רבים, ביחוד בדור הצעיר. ביה"ס יהודי לא קיים אך יש חינוך משלים.
לתנועת בני עקיבא העולמית יש סניף מקומי ואף שליח מישראל, לפני שנים אחדות הקימה הקהילה תנועת נוער מקומית – "קדימה", ולאחרונה הן התאחדו ל"קדימה"–"בני עקיבא".
בביקורי בעיר סעדתי את סעודת ליל שבת בחברתם של סטודנטים מקומיים, שחלקם למדו שנת ישיבה בישראל, יחד עם רב הקהילה המסור הרב משה אלמשכני, שהוא צאצא לאחת המשפחות הוותיקות בעיר.
תור הזהב של העיר החל בשנת ,1850 הודות לתעשיית הגומי שהתפתחה בימים ההם ובעקבות כך מהגרים רבים הגיעו אליה וביניהם גם יהודים, שחיפשו אפשרויות להתעשר ומהר. עקב הביקוש הרב לגומי הפכה העיר בלם לעיר חשובה ובתקופה זו נבנו בניינים רבים, והעיר התפתחה כלכלית וחברתית. מאוחר יותר התפתחה תעשיית הגומי גם בדרום מזרח אסיה, בדרכים משוכללות יותר וערך ומחיר הגומי בעולם ירד. בעקבותיו נעצרה הפריחה הכלכלית של העיר בלם. אתר התיירות החשוב שלה היום הוא בעיקר נהר האמזונס, הנמל ומספר מבנים היסטוריים במרכז העיר.
ראשוני היהודים הגיעו ממרוקו בשנת 1,800 – אלו היו צעירים שביקשו לצאת מחיי הדלות והעוני, וחיפשו אפשרויות חדשות, הם הפליגו שבועות באוקיינוס והגיעו לחופי האמזונס, הם התגוררו לאורכו של הנהר הגדול ורובם התרכזו בעיר בלם. גל ההגירה השני והגדול החל בשנת 1850, בעת הבהלה לגומי והגל האחרון של יהודים הגיע לבלם. 50 שנה מאוחר יותר, לאחר סיום תקופת תור הזהב של הסחר בגומי, הצטרפו מהגרים נוספים לאחיהם בבלם. ההערכה היא שבתקופה של כ-120 שנה הגיעו לבלם 5,000 יהודים. כיום נשארו יהודים באזור האמזונס, רק בעיר בלם. לצד קהילה קטנה של חמש מאות יהודים בעיר מנאוס.

הכותב הוא חבר ההנהלה הציונית וראש המערך לשירותים רוחניים בתפוצות

אולי יעניין אתכם:

שתולות מתחת לאף

שתולות מתחת לאף מאת: קרן חמיאל גיחה לכמה משתלות מומלצות למבקרים, בשבוע של ט"ו בשבט ובכל זמן אחר לכבוד ט"ו בשבט ומזג האוויר החורפי, בילוי

קרא עוד »

אלף שמשות זוהרות

אלף שמשות זוהרות מאת: חרות לוביץ', בי"ס שדה עפרה אי אפשר לצלוח סתיו ישראלי בלי לבקר את הפרחים המבשרים טוב בצהוב. טיול חלמוניות לנחל שילה,

קרא עוד »
נגישות