הר ארדון וגבעת חרוט

"מרפסת" עם נוף נהדר וצורות מופלאות שיצר מזג האוויר. מסלול לעונה החמה פחות

והפעם, בהתאם למזג האוויר, גיחה לדרום עם מסלול להר ארדון וגבעת חרוט. נקודת הפתיחה תהיה בחניון היום הר ארדון, המוכר למרבה הנוחות גם ב-waze.
איך מגיעים?
כ-10.5 ק”מ לאחר התצפית מהיציאה של מצפה רמון נפנה שמאלה לפי השילוט לחניון בארות. הפנייה תיקח אותנו לשביל עפר משובש בחלקו, אך עביר לכלי רכב פרטיים עם שילוט ברור עד לחניון בארות. אחרי שנעבור את החניון (אם אתם צריכים לשירותים או למלא מים זה המקום – הלינה במקום בתשלום) נמשיך עם השביל הרחב, שמופיע במפות כציר הנפט, עוד כ-4.5 ק”מ עד שנפנה ימינה לפי השילוט לחניון יום הר ארדון. מהפנייה ימינה עוד כ-3 ק”מ של נסיעה בשביל המשובש יובילו אותנו אל מתחת להר ארדון. אם אתם רוצים לעשות מסלול מעגלי – כאן חונים ולכאן חוזרים.
אם תעדיפו מסלול קווי – את הרכב השני נחנה בחניון יום הר סהרונים. איך מגיעים לשם?
אם מגיעים מכיוון חניון בארות – כ-600 מ’ אחרי שעברנו את החניון – נפנה ימינה לשביל עפר משובש (אך עביר) עם סימון שבילים אדום. אחרי ק”מ נגיע לצומת שבילים ונמשיך בו עם הסימון השחור שיוביל אותנו לחניון היום רמת סהרונים.
המסלול:
לאחר שחנינו בחניון היום של הר ארדון נתחיל לצעוד עם השביל המסומן בכחול היוצא מהחניה (מתחיל ליד השלט) לכיוונו של ההר המתנשא מעלינו.
העלייה להר ארדון מתחילה בשיפועים יחסית מתונים וממשיכה בשיפועים חדים. לאחר כ-600 מ’ מתחילת העלייה נגיע לשלט המפנה שמאלה לחניון הלילה של הר ארדון, אנו נמשיך ישר. קצת אחרי שנעבור את השלט נגיע לקטע תלול מאד ואחרי כ-200 מ’ העלייה תהפוך למתונה מאד והשביל יעבור על צלע ההר, כשמימין לנו תצפית מרהיבה על המכתש.
אחרי כ-400 מ’ נראה מימין לנו סדק מרהיב בקרקע ואחרי כ-300 מ’ נוספים נגיע לנקודה הגבוהה ביותר במסלולינו. המראה מרהיב וישנה מפסגתו של הר ארדון תצפית של כמעט 360 מעלות.
נמשיך לצעוד על הפסגה ולאחר הליכה קצרה נתחיל לרדת. שימו לב: בזמן הצעידה על הפסגה צריך להיזהר ממס’ סדקים קטנים הקיימים סמוך לשפת המצוק ומשני בורות.
אחרי כ-200 מ’ של ירידה מתונה נראה מימין לנו עוד “מרפסת” עם תצפית נהדרת ואחרי עוד כמאה מ’ נראה משמאלנו צניר עם מדף סלע שיכול לשמש כנקודה מושלמת להפסקת קפה, גם בימים עם רוח חזקה, לפני תחילת הירידה התלולה.
לאחר ההפסקה נמשיך לצעוד, נעבור במעבר צר בן סלעים גדולים ונתחיל לרדת בשביל תלול וצר מהר ארדון. במהלך הירידה מומלץ להתבונן בסלעים ולראות את הצורות המופלאות שיצר הבלאי הטבעי של מזג האוויר. לאחר כ-700 מ’ נגיע לתחתית הירידה ונפנה ימינה לפי השילוט לחניון היום הר ארדון. בתחתי הירידה האדמה חולית וניתן לראות עליה ועל הסלעים שליד שרטוטים מופלאים.
לאחר כ-900 מ’ נגיע לצומת שבילים. אם נרצה לבקר גם בגבעת חרוט – נמשיך עם הסימון הכחול עוד כ-800 מ’ ונגיע למרגלותיה – ולאחר הביקור בגבעת חרוט נשוב על עקבותינו בחזרה ונפנה שמאלה (זה כיוון הפנייה כשמגיעים מכיוון גבעת חרוט).
הפניה ימינה עם הסימון הירוק תוביל אותנו לאחר כ-2.5 ק”מ של הליכה בשבילים נוחים לחניון היום ארדון – שם השארנו את הרכב.
אם בחרנו באפשרות של המסלול הקווי ואנו עם 2 רכבים – אחרי הביקור בגבעת חרוט נמשיך עם הסימון הכחול וצעידה קצרה תוביל אותנו לחניון היום הר סהרונים.

שימו לב:
* אם צועדים להר ארדון בלי לבקר בגבעת חרוט – אורך המסלול כ-6 ק”מ.
* אם אנו עם ילדים – צריך לשמור עליהם שבעתיים בשבילים הצרים.
* מומלץ לא להשאיר חפצים יקרים ברכב.
* המסלול בהר ארדון לא מומלץ לביצוע בימים חמים – רובו של המסלול עובר בשטחים חשופים.

עוד מסלולי טיול, אטרקציות ומקומות נופש ניתן למצוא באתר שלנו. www.nelech.co.il
רוצים לספר לנו על מקום מעניין או אטרקציה מיוחדת? מוזמנים לכתוב לנו: editor.nelech@gmail.com

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות