אמת מרה ממוות

בבריחתם מאושוויץ הביאו אלפרד ווצלר ורודולף וורבה את סיפור ההשמדה לעולם

אלפרד ולצר
ורודולף ורבה

לקראת יום עשרה בטבת, יום הקדיש הכללי כפי שנקבע על ידי הרבנות הראשית, סיפור ובו מעט אור מן התופת של אותם ימים נוראים.
את הידיעות הראשונות המבוססות ממקור ראשון על התופת שמתחוללת על אדמת אירופה, כאשר הנאצים הצליחו להסוותה בכישרון הזדוני שלהם, הביאו שני בורחי אושוויץ, שהצליחו לעשות זאת עוד ב-1944 כאשר עבדו בעבודת פרך בשטח המחנה. תפקידם היה לשלוף גופות של אסירים שהומתו ולהעבירם למשרפות, כדי לא להותיר עדויות וזכר. השניים – אלפרד וצלר ורודולף ורבה, החליטו שהם חייבים לצאת מן המחנה ויהי מה.
כשהשומרים הפנו את גבם אליהם לרגע אחד, הם פתחו בריצה אל ערימה של קורות עץ שבמרכזה היה שטח ריק שהספיק עבורם כדי להסתתר. הם ידעו שבמחנה הזה שנקרא "קנדה", נערכים מסדרים וספירות בקפדנות רבה פעמיים ביום ואין ספק שבספירה זו הם גם עתידים להתגלות בבריחתם.
בראשם, היו כבר כל המספרים של היהודים שהושמדו באושוויץ-בירקנאו, מפני שבמסגרת תפקידם הם גם ספרו ורשמו את הציוד של המומתים וכך ידעו שלמעלה מ-1,750,000 איש כבר סיימו את חייהם באזור בו הבטיחו להם "ישוב מחדש".
אכן, על פי הנוהג הקלגסים החלו בחיפוש יסודי מרגע שהתגלתה הבריחה. אבל השניים, נהגו בחוכמה. הם ידעו שהגרמנים יצאו לחפשם בחוץ בעזרת כלביהם, לכן החליטו להישאר במקום המסתור שלהם, בתוך המחנה, לפחות שלושה ימים.
ואכן, ב-10.4.1944 הצליחו לנתק את הגדר החיצונית, עטו על עצמם בגדים ממחסן בו הפקידו הנדונים למוות את הבגדים איתם באו אל המחנה והחלו נסים לכיוון הגבול הפולני-סלובקי, עשרות קילומטרים מן המחנה.
תלאות רבות עברו עליהם, אך לבסוף הגיעו אל הד"ר אוסקר נוימן, ראש המועצה היהודית שהייתה במחתרת. הוא ביקש מהם לכתוב על כל מה שראו וחוו. הם תיארו בדקדקנות את המחנה, את אכזריותם של אנשי האס.אס והשומרים, את הרציחות שהיו במקומות העבודה של האסירים ולאחר מכן כשחזרו לביתניהם, וכמובן תאי הגזים שעבדו שעות נוספות.
העובדה שהיו מצוידים במספרים מדויקים, הביאה את הדו"ח להיות ממוסמך ומשמעותי ועד מהרה הוא הופץ בכל רחבי הונגריה, סלובקיה ומשם יצא לממשלת פולין הגולה ולכל ארצות המערב.
גם האמריקנים פרסמו קטעים מן הדוח והוא שודר ב-BBC העולמי וכך הגיע אל היהודים שטרם נלכדו, אשר אמרו לעצמם שהם חייבים לעקור ממקומם בטרם ישימו הנאצים את כפם עליהם.
מושל הונגריה באותם ימים, מיקלוש הורתי, נדרש על ידי בעלות הברית בעקבות הדוח לעצור את הרכבות שהובילו את יהודי הונגריה לאושוויץ, לאותה "התיישבות מחודשת". הורתי, שכרת ברית עם היטלר, חשש גם מן האזהרה האמריקנית שהוא יואשם ברצח היהודים ששולחו אל הגזים ולכן הפסיק לפחות, באופן חלקי, את המשלוחים, למרות שכבר למעלה מ-300 אלף יהודים הונגרים כבר שילמו בחייהם במחנות המוות.
היה זה הישג אישי של רודולף ורבה ואלפרד וצלר, שעשו מעשה הירואי, סיכנו את חייהם ונמלטו באומץ לב מן המחנה, כשהם מביאים את האמת הנוראה אל כל חלקי העולם.אולי יעניין אתכם:

הוורוד הוורוד הזה

מתי בפעם האחרונה תהיתם לגבי כשרות הפלמינגו? מאת: הרב אורן דובדבני יוצאים לספארי? נדבר על כשרות הפלמינגו! למה זה חשוב? כי זה מעניין וגם כי…לפעמים

קרא עוד »

תחת תאנתו

תחת תאנתו מאת: עמי יוגב כמה מעלות יש לה, לתאנה הבריאה הזו – הפרי היחיד כמעט ששומר באדיקות על עונה מיוחדת בשנה "התאנה חנטה פגיה"

קרא עוד »

מליחה כהלכה

מליחה כהלכה מאת: הרב אורן דובדבני כמה שלבים שונים מבטיחים שתהליך ההכשרה משיג את התוצאה הרצויה המדור דן בעבר לא מעט בשאלות השחיטה, והפעם נייחד

קרא עוד »
נגישות