על תבונה ונגישות

הכירו את הדרכים שמאפשרות לכולנו לטייל: 8 מסלולים מונגשים, מצפון לדרום, לבעלי מוגבלויות בתנועה

נחל אלכסנדר
נחל השופט
נחל אלכסנדר

בית המקדש השני חרב על שנאת חינם, ובית המקדש השלישי ייבנה, כך אנו מאמינים, באהבת חינם. ואהבת חינם היא בראש ובראשונה ראיית האחר – באשר הוא, והושטת יד לעזרה בעת הצורך.
גם כשאנחנו פוסעים בשבילי ארצנו, על שפע המסלולים והאטרקציות שהיא מציעה, ראוי שנזכור כמה קושי ואתגר מציבים השבילים האלה בפני מי שאין רגליהם נושאות אותם כמובן מאליו. גם אם לעתים מכתיב הטבע מציאות שקשה לתמרן, הרי שבמקרים אחרים – היו מי שהרימו את הכפפה, ודאגו לאפשר דרך נינוחה ונגישה לכולם. שמונה הצעות כאלו מו(נ)גשות כאן לפניכם – אך אנו מקווים שזהו רק בבחינת צעד קטן וראשון בדרך ארוכה ומתחשבת שתתרחב לשבילים נוספים, שילוב מתבקש של אהבת הארץ עם אהבת אדם.
קדימה, לדרך!

נחל השופט
נחל השופט הוא אחד המסלולים המפורסמים ביותר בארצנו – עקב היותו מתאים לילדים בגלל הבריכות הרדודות שבו, והפיכתו של חלק מהמסלול לצד הנחל למונגש, ע”י עמותת “לוטם” – המאפשרת גם לבעלי מוגבלויות בתנועה לסייר לצדו.
איך מגיעים? נוסעים לכיוון צומת התשבי ופונים ממנו לכביש 66, ואחרי כ-4.9 ק”מ נפנה ימינה לפי השילוט ליערות הזורע/ נחל השופט. נמשיך לנסוע ביער לפי השילוט (נחצה פעם אחת את נחל השופט במים רדודים) לחניון החרובים, עד שנגיע לתחילת המסלול של נחל השופט. גם ה-Waze מכיר את חניון החרובים.
מהחניון יוצא שביל עפר בירידה מתונה לכיוון תחילתו של המסלול, לצדו נבנה שביל מונגש לצד ערוצו של הנחל שבקיץ זורם לו טיפין-טיפין, אך השלווה שבמקום מרגיעה במיוחד. חלקו של השביל סלול וחלקו עשוי רציף עץ, וממנו יוצאות כמה מרפסות המאפשרות קרבה לנחל. בסופו של השביל המונגש, שאורכו כ-600 מטר, נשוב על עקבותינו לחניון החרובים.

פארק נחל חדרה
פארק נחל חדרה הוא פארק הנמצא לאורך גדתו של נחל חדרה המשוקם. על הגדה המרוצפת, שאורכה כחצי ק”מ, ניתן לסייר וליהנות מנוף הנחל ותחנת הכוח שמעליו.
איך מגיעים? ניסע בכביש החוף לכיוון גבעת אולגה (מי שמגיע מדרום צריך לעבור מעל הגשר), פונים מערבה לכיוון הים ואז פונים בפנייה הראשונה ימינה. נמשיך בכביש כק”מ עד הפנייה ימינה (לפי השילוט) ונסיעה של כק”מ נוסף תוביל אותנו למגרש החניה של המקום.
מהחניה אפשר לטייל מזרחה (ימינה) – ומערבה – לכיוון הים על גדת הנחל, כשבדרך נראה מפל מלאכותי שנמצא בגדה השנייה, מזרקה נמוכה בצורת פטריה, את גשר “הנבל” המחבר בין גדותיו של הנחל ומעל הפארק מתנשאת האנדרטה לזכרו של אבשלום פיינברג. לצד הטיילת ישנן פינות ישיבה רבות ונעימות והשקיעות במקום מרהיבות.

גשר הצבים ונחל אלכסנדר
גשר הצבים הוא נקודת תצפית על גדתו של נחל אלכסנדר, ממנה ניתן לצפות בצבים רכים היוצאים להתחמם בשמש. בסמוך לגשר הוקם מעין פארק וממנו יוצא שביל מונגש לכיוון מזרח.
איך מגיעים? נוסעים על כביש 4 לכיוון כפר ויתקין ופונים לתוך המושב (מדרום הפנייה היא שמאלה), נוסעים כקילומטר עד הכיכר ופונים ימינה ואחרי כן ממשיכים ישר בכביש כ-800 מ’ עד שמגיעים לחניון של פארק צבי הנחל הסמוך לגשר הצבים. אפשר להגיע גם בעזרת ה-waze.
מה יש במקום חוץ מהתצפית? שבילים במעלה הנחל מזרחה: השביל מונגש, ובמורדו – השביל חולי.

שמורת עין אפק
שמורת עין אפק היא שמורה המאפשרת תצפית על ביצה שבה חיים בעלי חיים רבים – מתוך מערכת שבילים מסודרת שחלקם מונגש. הכניסה למקום בתשלום (חינם לבעלי כרטיס מטמון).
איך מגיעים? כשניסע לשמורת עין אפק, על כביש 4 (חיפה-עכו), אם נגיע מכיוון חיפה – נפנה ימינה לפי השילוט לשמורה בצומת שאחרי הקריון, אם נגיע מצפון לחיפה נפנה שמאלה לפי השילוט בצומת שלפני הקריון ומהפניה ניסע כ-1.3 ק”מ עד שנגיע לשער השמורה.
אם הגענו מכיוון המרכז נגיע דרך כביש 79 לכביש 4, בו נפנה ימינה, ובפנייה שלאחר מכן נפנה שוב ימינה לפי השילוט לשמורת עין אפק.

גן לאומי בית אלפא
בגן הלאומי בית אלפא נצפה ברצפת פסיפס של בית כנסת קדום. הכניסה למקום בתשלום (לבעלי כרטיס מטמון חינם).
איך מגיעים? הגן הלאומי בית אלפא נמצא בתוך קיבוץ חפצי בה (בתוך הקיבוץ ישנו שילוט נהדר לבית הכנסת העתיק של בית אלפא) על כביש 669. אם מגיעים מכיוון בית שאן, הפנייה לגן הלאומי בית אלפא היא שמאלה ואם מכיוון בית השיטה – הפניה היא ימינה.
אם נמצאים באזור שווה לבקר גם בעין מודע – מעיין הנובע לבריכה גדולה, כשמהחניה ניתן להגיע כמעט עד שפת המים עם כסא גלגלים.
איך מגיעים לעין מודע? למגיעים מצפון, נסע בכביש 669 מצומת השיטה ועד לקיבוץ רשפים. הבאים מדרום יפנו לכביש 669 מכביש 90 בצומת שלוחות. בנקודה הדרומית של קיבוץ רשפים יוצאת דרך אספלט סלולה מסומנת כחול לאורך כשני ק”מ עד שהיא חסומה, כאן נחפש חניה ונצעד ברגל לכיוון הבריכה. אפשר להגיע לעין מודע גם בעזרת ה-waze.

פארק אדמית
פארק אדמית הוא פארק בגליל המערבי בו ניתן ליהנות משבילים מונגשים לתצפיות נוף מקסימות, ומגישה מונגשת למערת קשת המדהימה. השביל למערת קשת, מספר מצפורים עם נוף מדהים ופינות פיקניקים נוחות.
איך מגיעים? הכניסה לפארק אדמית נמצאת על כביש 8993, סמוך לקיבוץ אדמית. אם מגיעים מאזור הגליל המערבי הגישה היא דרך כביש 899 שמתחיל ליד שלומי, ואם מגיעים מכיוון כביש הצפון נפנה שמאלה לפארק אדמית לפי השילוט, אחרי שנעבור את קיבוץ אדמית.

שמורת עין גדי
בשמורת עין גדי ישנה גישה נוחה ל-2 מקומות: למפל הראשון בשמורת נחל דוד – מסלול נגיש של כחצי ק”מ עד לתצפית על המפל התחתון, בו נעבור מתחת עצי שיטה ולעתים נזכה לראות גם יעלים ושפני סלע לצדנו. המקום השני הנגיש בשמורה הוא בית הכנסת העתיק, בו קיים פסיפס מרשים.
איך מגיעים? נרד מכיוון כביש מס’ 1 לים המלח ובצומת של כביש 90 נפנה ימינה וניסע כ-42.5 ק”מ עד שנגיע לכניסה לשמורת עין גדי.
אם הגענו מכיוון ערד על כביש 31, נפנה שמאלה בצומת של כביש 90 וניסע כ-38 ק”מ צפונה עד שנגיע לכניסה לשמורת נחל דוד. ניתן להיעזר גם ב-waze. בשביל להגיע לcית הכנסת העתיק נמשיך עם הכביש לפי השילוט עוד כ-2 דקות נסיעה, עד שנראה את הכניסה משמאלנו.

מרכז מבקרים מצפה רמון
במרכז המבקרים מצפה רמון נצפה במיצג אורקולי ובהסברים אינטראקטיבי על מכתש רמון, החי והגיאולוגיה בו וכיצד הוא נוצר. בנוסף מנציח מרכז המבקרים את האסטרונאוט אילן רמון. חובה להזמין במקום סיור מראש. הכניסה למקום בתשלום (לבעלי מטמון חינם).
איך מגיעים? מרכז המבקרים מכתש רמון נמצא בכניסה למצפה רמון. כשמגיעים מהמרכז, ממשיכים בכיכר הראשונה ישר ובכיכר השנייה פונים ימינה. ממשיכים לפי השילוט למרכז המבקרים מצפה רמון – המבנה המיוחד של המרכז בולט.
אחרי הביקור במרכז המבקרים מומלץ לרדת לחי רמון, שנמצא במורד הכביש – אשר הוא מרכז בו ניתן לצפות בבעלי חיים החיים במכתש. גם חלק מהטיילת שעל שפת המכתש מונגשת.

מכירים מסלול או אתר תיירות מונגש ומומלץ במיוחד? ספרו לנו: nofshim.dati@gmail.com

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות