טרונדהיים: מצפון תיפתח הטובה

בית הכנסת של הקהילה הנורבגית הוא הצפוני ביותר בעולם

בית הכנסת של הקהילה היהודית בעיר טרונדהיים בצפון נורבגיה הוא בית הכנסת הצפוני ביותר בעולם. העיר שוכנת במרחק של 500 ק"מ מצפון לאוסלו הבירה.
יהדות נורבגיה כולה מונה כ-1,300 חברים, רובם מתגוררים באוסלו הבירה. בטרונדהיים קיימת קהילה עם שירותים דתיים מסוימים – יהודים מתגוררים גם בערים ברגן, סטנוויגר, אך שם אין קהילה מאורגנת.
טרונדהיים, השוכנת במרכז נורבגיה, היא העיר השלישית בגודלה בנורבגיה ונוסדה בשנת 997. פרוש שמה של העיר – "הבית של שבט הטרונדיים", שהתגוררו אז באזור זה. בעיר יש מספר אתרי תיירות, הכוללים מוזיאונים ובהם גם מוזיאון יהודי שהוקם בשנת 1997.
היהודים הראשונים הגיעו לעיר בשנת 1880 ממזרח אירופה, מפולין ומליטא. במפקד שנערך בשנת 1900, היו בעיר 120 יהודים, ובמהלך השנים מספרם גדל ל-325. בשנת 1899 הוקם בית הכנסת הראשון בעיר, במבנה שנרכש מהעירייה והוכשר לשמש כבית כנסת ובית ספר קהילתי. בשנת 1926 הוחלט על הקמת בית כנסת גדול – אתר הקיים עד היום. המבנה, בן שתי קומות, שוכן לא הרחק ממרכז העיר. הוא משמש בית כנסת ושוכנים בו משרדי הקהילה על כל שלוחותיה.
בשנת 1940 פלשה גרמניה לנורבגיה; רבים מיהודי העיר טרונדהיים נמלטו לשבדיה בסיוע המחתרת הנורבגית והנאצים החרימו את בית הכנסת והפכו אותו למחסן, אולם כמה מכלי הקודש ניצלו. מאוחר יותר כל 135 יהודי העיר שנותרו בה הוגלו למחנה ההשמדה אושוויץ ורובם נספו שם.
כיום מתגוררים בעיר כ-200 יהודים המאורגנים בחיי הקהילה בראשותה של גב' ריטה אברמסון, נשיאת הקהילה. תפילה במניין מתקיימת בבית הכנסת בחגים ובימים נוראים, ומדי שבועיים תפילת ליל-שבת. הקהילה אף מארגנת פעילות תרבותית יהודית.
בעיר אין מסעדה כשרה ומוצרים כשרים בודדים ניתן לרכוש בסופרמרקט המקומי.
ליהודים אסור היה להתגורר בנורבגיה עד למחצית השנייה של המאה ה-19. בשנת 1851 שונתה
החוקה בנורבגיה, אז החלו להגיע יהודים מפולין ומליטא ולפי הרישומים בשנת 1875 התגוררו בה 25 יהודים בלבד. מספרם גדל משמעותית לאחר מלחמת העולם הראשונה והגיע ל-1,500 יהודים.
רב הקהילה באוסלו הוא הרב יואב מלכיאור, צעיר פעיל ונמרץ האחראי גם לקהילות היהודיות בערים האחרות והדואג לפעילות יהודית-תרבותית בהן. הרב מלכיאור, יליד ישראל, בוגר ישיבת הסדר בנהריה שגדל מספר שנים באוסלו, בעת שאביו הרב מיכאל מלכיאור כהן כרבה של הקהילה. כיום אביו נושא את התואר הרב הראשי לנורבגיה, כאות הוקרה והערכה על פעילותו למען הקהילה.

הכותב הוא חבר ההנהלה הציונית וראש המערך לשירותים רוחניים בתפוצות

אולי יעניין אתכם:

חדשות התיירות

חדשות התיירות מחדשים את הטיסות לארצות הברית וממנה חברת התעופה דלתא אייר ליינס הודיעה שתחדש את הטיסות לישראל בתחילת יוני ותפעיל 4 טיסות שבועיות מניו

קרא עוד »

משלוח של 10 טון

מה גורם לארבעה קרנפים לעבור דירה, ומהו היעד הקריר שבו יקבעו את מושבם? מאת: שגית הורוביץ, ספארי רמת גן 19 שנה חלפו מאז הגיעה טנדה

קרא עוד »

תחת תאנתו

תחת תאנתו מאת: עמי יוגב כמה מעלות יש לה, לתאנה הבריאה הזו – הפרי היחיד כמעט ששומר באדיקות על עונה מיוחדת בשנה "התאנה חנטה פגיה"

קרא עוד »
נגישות