שבחו, כבר לא בפניו

על אורו של הרב רזיאל שבח, שכבה עם הירצחו

יעל ורזיאל שבח
הנרצח הרב רזיאל שבח הי"ד מקבל מידי הראש"ל הגר"י יוסף את תעודת ההסמכה (קרדיט: פוטו אריאל)
הרב רזיאל שבח הי"ד מלמד בישיבת 'רועה ישראל' ביישוב יצהר. (קרדיט: "ישיבת רועה ישראל")

דר’ רפאל קוּבי הוא רופא משפחה ידוע בכפר סבא, איש מאמין ומנקיי הדעת של העיר, אהוב ונותן מזור למאות אנשים. דר’ קוּבי הוא אביה של יעל, שהיא אלמנתו עכשיו של הרב רזיאל שבח שנרצח באכזריות שכזו בדרכו הביתה לחוות גלעד.
דר’ קוּבי, גילוי נאות, הוא גם רופא המשפחה שלי עשרות שנים, עטוף בסיפורים על חתנו המיוחד, רחב הדעת והלב.
הוא מספר למשל שכאשר גרו בגוש קטיף, והוא למד בישיבת “תורת חיים” של הרב טל, בדיוק לעת הפינוי התקיים מחנה של עמותת “קו לחיים” לילדים בעלי מחלות קשות. הרב רזיאל התנדב שם והפך להיות, כמו בכל חברה בה היה נמצא, מוקד המשרה אווירה טובה וצחוק, כך שהילדים התאהבו בו במהירות. אבל בתוכו פנימה נקרע, האם עליו להיות עצוב, מלנכולי ובוכה על עקירת הבתים והאנשים, או להמשיך ולהצחיק את הילדים שסביבו. לבסוף החליט, אי אפשר לעזוב את הילדים. כל היום היה איתם במחנה “קו לחיים”, השתתף במשחקים והדהיר אותם קדימה, אבל בערב, כשכל המדריכים ישבו לחגוג ביניהם, ידע שעליו לשבת על הארץ, לפתוח ספר תהילים ולקונן על הגירוש וכך ישב עד השעה שלוש לפנות בוקר, נתון כולו לשלהבת התחנונים והבקשות, ישן כמה שעות ושב לשובב את נפשם של הילדים החולים.
סיפור האהבה בינו לבין רעייתו יעל, גם הוא יוצא דופן במהות ובתוכן שלו. כשהגיע אתה לחנות משקפיים וניסה כמה זוגות, בהסתמך על המלצתה, הציע לו המוכר עדינות להתבונן במראה לכל הפחות. יעל היא הראי שלי, ענה הרב שבח.
רגע מרגש היה בשבעה כאשר הגיע הרב מחפוד, שהוא הרב שקידש אותם עשר שנים לפני כן וערך את החופה והקידושין. כשראה תצלום שלהם יחד אתו פשוט קרס מבכי למראה התמונה. בדרך כלל הוא איננו נושא דברים, אבל הפעם דרש והספיד ארוכות ועין אחת לא נשארה יבשה.
הרב שבח, שהיה גם מוהל, הכיר מעגלים שונים של אנשים במסגרת תפקידו זה. כאשר אב בישוב יצהר היה צריך למול את בנו בראש השנה שחל אז במשך שלושה ימים רצופים עם יום שבת ובישוב לא היה מוהל, והתקשה למצוא מישהו שיבוא לשלושה ימים, סיפרו לו על הרב רזיאל שבח שמיד ענה יחד עם יעל: “למצווה כזו של ברית מילה לא אומרים לא”. הם הגיעו לישוב עם ששת ילדיהם, עשו בו את החג והכניסו את התינוק בבריתו של אברהם אבינו.
יעל היא זו שהתעקשה כבר בבית החולים שהקבורה תיערך בחוות גלעד: הדברים מחויבי המציאות, אמרה וכך אכן היה.
אחד מששת ילדיו קרוי עובדיה, על שמו של הרב עובדיה יוסף שהרב שבח העריץ. עובדיה בן השלוש וחצי שאל במהלך השבעה – איפה אבא? ענו לו שהוא יושב עכשיו עם הרב עובדיה שם למעלה בשמיים ולומד אתו תורה. אני רוצה להגיד לו, אמר הבן, שכשיבוא המשיח והוא יחזור אלינו שיספר לי מה הוא בדיוק למד עם הרב יוסף. בנו של הרב הראשון לציון, הרב יצחק יוסף, שביקר בשבעה, גם הוא הצטמרר כששמע את תשובתו של הילד.
הרב רזיאל אהב מאוד את כפר סבא שממנה באה יעל, בשיעור האחרון שנתן כאן העלה את השאלה הידועה בפרשת ויחי מדוע יעקב אבינו התעקש להיקבר בארץ ישראל, אבל מידית ולא לחכות כמו יוסף בנו. תשובות רבות ניתנו לכך, אבל רזיאל נתן תשובה משלו: “הרי אפרים ומנשה לא ידעו בעצם מהי ארץ ישראל, גם יוסף כבר עבר בצעד אחד אל כיוון מצרים בה עלה לגדולה, יעקב רצה להזכיר לכולם כי אם מתחילים עם הגלות ולא יודעים מהי ארץ ישראל, עלולים לגלוש במדרון הזה ולהיטמע בין אומות העולם. משום כך תבע קבורה מידית ורק באדמת ארץ הקודש, כדי לסמל שהוא מתחבר לגאולה ולא לגלות.
חתנו דר’ קובי, אומר היום כי אולי בפרשנות זו כיוון הרב רזיאל שבח שהוא רוצה להיקבר בארץ ישראל וכפי שכל עם ישראל רואה עתה שהשומרון אינו ארץ זרה אלא כברת ארץ משלנו.

אולי יעניין אתכם:

מחזירים עטרת ליושנה

נחל השודדים, מלכה צלבנית ושמן הזית המשובח של ראש הממשלה לשעבר: טיול היסטורי עתיר הפתעות מעפרה לעטרת כתבה מרכזית גיליון 166 – קום והתהלך בארץ

קרא עוד »

אל ארצי.

עין תות, שבע אחיות וצינור חצוב בסלע – סיור תנ”כי מהישוב בית אל למעלה מכמש, ושאלת מיליון הדולר: איפה היא בית אל המקראית? קום והתהלך

קרא עוד »

בעין הלבנה

בעין הלבנה הדריך וכתב: יצחק אריאל | יזם והפיק: עמית אררט | צילומים: דר’ זאב רוטקוף קריאות שמחה וצהלה וקפיצות למים הקרים בשעה 23:00 בלילה

קרא עוד »
נגישות