תש"ח: הגיבורים של נבי יושע

שלוש פעמים ניסו כוחות גולני והפלמ"ח לכבוש את האתר החשוב. הדגל העברי הונף, אך המחיר היה כבד

לרגל שנת ה-70 למדינת ישראל נביא ב”נופשים” סדרת כתבות המציגות את הפנים, המקומות, האירועים והאנשים שעשו את המדינה. רוצים לקחת חלק בסדרת הכתבות? פנו אלינו: nofshim.dati@gmail.com

***

משטרת נבי-יושע היא אחד האתרים החשובים והסמליים ביותר של מלחמת העצמאות. השנה ימלאו 70 שנה לשלושת הקרבות שנערכו באתר בתש”ח.
שלוש פעמים ניסו כוחות גולני והפלמ”ח לכבוש את המצודה ובשלושת הקרבות נפלו 28 לוחמים, 25 אנשי פלמ”ח מהגדוד השלישי, חטיבת יפת”ח ו-3 נוטרים מגדוד 11 של חטיבת גולני. המשטרה נקראת “מצודת כ”ח” לזכר כ”ח הנופלים.
משטרת נבי-יושע הוקמה בשנות המרד הערבי, 1939-1936, כחלק ממערכת הביצורים הבריטית בגבול עם לבנון. המערכת כללה את כביש הצפון, גדר הצפון ושורה של תחנות משטרה, ששימשו להפגנת נוכחות ויציאה לפטרולים. בהמלצת סר צ’אלס טיגרט, המומחה ללוחמה בטרור, הוחלפו חלק מהתחנות למצודות בטון ובהן – נבי יושע.
בשנים האחרונות נבנה באתר מוזיאון הרעות ביוזמתו של יהודה דקל ז”ל, רב הפעלים, איש הגדוד השלישי של הפלמ”ח, שאיבד בקרב השני על המצודה רבים מחבריו. הוא חקר ותיעד את קרבות המצודה ופרסם את מחקרו בספר “מצודת כח – רעות תחת אש”. המוזיאון מוקדש לזכרו.
מדובר במוזיאון בעל אמצעי המחשה מודרניים, מוצגים חשובים, מפות, תרשימים, תמונות, מסכי טלוויזיה וצוות מדריכים מקצועי. אפשר לקנות בו ספרים רלוונטיים לנושא ומזכרות. יש בו גם אולם הקרנות, שבו מוצג סרט דרמטי המשחזר את הווי ההכשרות בפלמ”ח ואת הקרב השני והקטלני, בו נפלו 22 לוחמים.
קיר מיוחד במוזיאון מוקדש לנופלים ועליו תמונותיהם. לכל נופל יש מגרה לאיסוף חומר ובהּ קלסר מידע על תולדות חייו.
המוזיאון צמוד לקיר הצפוני של המצודה, המשמשת כיום את משמר הגבול. ליד הקיר הזה היה ניסיון הפריצה למצודה בקרב השני ולידו ובסביבתו נפלו 17 מתוך 22 הרוגי הקרב השני.
בסיור מצפון למוזיאון אפשר לראות בונקר בריטי, חורשת עצים לזכר הנופלים ואת הקניון העמוק של נחל קדש, שעל צלעו העפילו אנשי הכוח הצפוני בפיקודו של דוד צ’רקסקי וממנו ניגשו אל הקיר הצפוני כדי לפרוץ דרכו.
ליד הקיר המזרחי – קבר אחים של 19 מהנופלים בקרב השני, רחבת טקסים, עמדת הסברה קולית, שלטי הסבר והנצחה ומצפה אל הנוף המרהיב של עמק החולה והגולן.
מדרום למצודה, מעבר לכביש, אפשר להיכנס בשער של גדר בקר (סמוך לתחנת האוטובוס) ולרדת אל הכפר הקטן נבי-יושע, שנתן למצודה את שמהּ. זה כפר שיעי בתהליכי הרס ובמרכזו – קבר נבי-יושע, הקדוש למוסלמים. הכפר מרהיב ביופיו באביב, בזמן הפריחה.
בירידה אל הכפר חולפים על פני מערה רדודה, שבהּ אירע מעשה גבורה לא רגיל. בקרב השני נלחמה פה מחלקת ההטעיה בפיקודו של פילון פרידמן. הייתה זו מחלקת להבות הבשן, ניצולי שואה וחיילים בצבאות מזרח אירופה, שהשתתפו במלחמת העולם השנייה. תפקידם היה לביים התקפה על המצודה מדרום, כשהכוח הצפוני מכין בחשאי את הפריצה מצפון.עם השתבשות ההתקפה וההגעה לאור יום היה גם כוח זה נתון לצליפות והיו לו שני פצועים קשה, שלא ניתן היה לפנותם – מרדכי ראוך ויצחק יזרעאלוביץ’. פילון החליט להישאר עם הפצועים עד הסוף והורה לאחרים לסגת. הוא גרר אותם למערה וגונן עליהם עד הרגע האחרון. כשהתקרבו הערבים, ירה בהם ואת הכדור האחרון ירה בעצמו. יצחק יזרעאלוביץ’ מקאליש, פולין, היה נצר אחרון למשפחתו.
בכפר נפלו חמישה מתוך 22 הרוגי הקרב השני.
עוד אחד מגיבורי נבי יושע הוא המ”כ אליעזר בן-נבט מהפלמ”ח. מדובר במ”כ מצוין, שעלה לארץ מתורכיה ויחד עם עולים אחרים משם נקלט היטב בקבוצת כנרת ואף התחתן עם בת כנרת. בן-נבט צורף לקרב השני והקטלני בתפקיד משני. בליל א’ אייר נפצע בכיבוש במצודה של צפת ועם הגעת החובש הוא פקד עליו לטפל בפצועים האחרים ולבסוף לטפל בו. שבוע לאחר מכן עלתה פלוגה ג’ בפיקודו של ראובן נצר לקרב השלישי על נבי יושע. הם נלחמו וצרו על המצודה יומיים. תוך כדי קרב הודיע לו המג”ד, משה קלמן, שנולד לו בן בכור בטבריה ושחרר אותו מן הקרב. תשובתו של אליעזר בן נבט: “יש לי חשבון עם נבי-יושע. נגמור קודם עם המשטרה ואחר כך אלך לראות אותו”.
הקרב נגמר למרבה הפלא ללא אבדות ובבוקר 17 במאי הונף הדגל העברי על המצודה, לאחר שהערבים נטשו אותהּ. הלוחמים הלכו לנוח בחדרים והלבנונים התחילו לירות בתותחים מרכס מלכיה. פגז חדר לחדר בו נחו אליעזר בן נבט ומאיר בן-בסט ושניהם נהרגו. אליעזר בן נבט, היחיד מהנופלים, שהשאיר אחריו צאצא, לא זכה לראות את בנו, הגר עד היום בקבוצת כנרת ויש לו נכדים.

אולי יעניין אתכם:

הוורוד הוורוד הזה

מתי בפעם האחרונה תהיתם לגבי כשרות הפלמינגו? מאת: הרב אורן דובדבני יוצאים לספארי? נדבר על כשרות הפלמינגו! למה זה חשוב? כי זה מעניין וגם כי…לפעמים

קרא עוד »

מליחה כהלכה

מליחה כהלכה מאת: הרב אורן דובדבני כמה שלבים שונים מבטיחים שתהליך ההכשרה משיג את התוצאה הרצויה המדור דן בעבר לא מעט בשאלות השחיטה, והפעם נייחד

קרא עוד »

שוקדים על הכשרות

שוקדים על הכשרות מאת: הרב אורן דובדבני מהמרציפן ועד הרוזטה – סוגיות הלכתיות סביב תוצריו של העץ הממהר לפרוח לפני כולם השקדייה עודנה פורחת והגיע

קרא עוד »
נגישות