מצמיחים שינוי

הצמחים שיסייעו לכם, בליווי תזונה נכונה, להגיע למשקל הרצוי

נס פך השמן שהספיק לשמונה ימים נותן בנו יפה את אותותיו: אחרי שמונת ימי החנוכה, מבקשים רבים מאיתנו לחזור אל התלם – ואל המשקל של לפני החג.
הפתרון, כמעט כמו תמיד, נמצא בטבע. הנה כמה צמחים שיסייעו לכם לאזן את הגוף ולהפחית במשקל: הם אינם מהווים תחליף לתזונה ראויה ובריאה, אלא מצטרפים אליה ותומכים בה. תזונה מאוזנת חיונית לצורך הורדת המשקל ולצמחים משקל רב בתהליך. הורדת המשקל משלבת מערכות רבות בגוף שחלקן “משובשות”, ואיזון שלהן בעזרת צמחי המרפא נחוץ ויעיל.

אזוב מצוי (זעתר)
העלים והתערובת של האזוב המצוי מומלצים לשימוש קבוע כדי לסייע לגוף בתהליך הורדת משקל. תערובת הזעתר יעילה מכיוון שהיא מכילה סומק המסייע לפירוק ועיכול בשר וכן שומשום שזרעיו מזמנים אנרגיה חשובה לגוף לצורך שריפת שומנים. עלי האזוב תומכים במערכת העיכול, ממריצים, מחטאים ומהווים מפתח חשוב לאורך תהליך ההרזיה. האזוב שייך לקטגוריית צמחים ארומתיים וצמחים משפרי זרימת דם. צמחים ארומתיים נוספים בהם ניתן להשתמש הם קורנית וזוטא, וצמחים משפרי זרימת הדם הם רוזמרין, עוזרר וסירפד. צמחים אלה, כמו האזוב, מוליכים את הדם למקומות הרצויים ומגבירים את חילוף החומרים בגוף.
דרכי שימוש: השימוש העיקרי הוא כתוספת למאכלים קרים כמו סלטים וממרחים. כמו כן, ניתן לשתות את עלי העזוב כחליטה. מומלץ לשלב את האזוב המצוי עם צמחים ארומתיים נוספים כמו קורנית, קמומיל ושומר.

שורש שן הארי
צמח זה ידוע כצמח מנקה התומך בעיקר בכבד. הוא מסייע בכל תהליכי העיכול ומביא ליציאות טובות. זה צמח חשוב גם בהקשר של תמיכה בזמן מחלות קשות כמו מחלת הסרטן. שורש שן הארי שייך לקטגוריית “הצמחים המנקזים”, המנקים את הגוף, עוזרים לכליות, לכבד, לריאות ולעור. צמחים נוספים מאותה משפחה הם עלי סרפד, עלי שן הארי, זרעי גדילן ופרחי אמנון ותמר.
דרכי שימוש: יש להשרות כפית שורשים בכוס מים לילה שלם, בבוקר להרתיח את המים והשורשים במשך 10 דקות, לסנן ולשתות. יש לחזור על הפעולה פעם ביום. הטעם מר ולכן ניתן לשפרו בעזרת לימון.

זרעי שומר / אניס
זרעי השומר שייכים למשפחה בוטנית הנקראת “סוככיים” בשל הדרך שבה הצמח יוצר סכך ומפיל את זרעיו לאדמה. לזרעים יכולת סיוע לכל מערכות העיכול ובעיקר ליציאות טובות שהן מפתח חשוב בתהליך הורדת המשקל. זרעי השומר מסייעים להתכווצות השריר במעי, מסייעים להיפתר מזיהומים במערכת העיכול ומקלים על גזים וכאבי בטן. צמחים נוספים מאותה משפחה הם קימל וכוסברה.
דרכי שימוש: לזרעים ריח וטעם חזק, מומלץ ללעוס אותם בזמן הארוחות. כמו כן, ניתן להשרות כפית מהזרעים בכוס מים חמים למשך 5 דקות, לסנן ולשתות לאחר הארוחות.

זרעי פשתה / קליפות פסיליום
בטבע, הזרעים עוטפים עצמם בסיבים כדי שיתנפחו ויאחזו את המים בתהליכי הנביטה. הסיבים אינם נספגים במחזור הדם ונוכחותם משמשת חיץ בדופן המעי בינם לבין רכיבי המזון, ובכך הם מסייעים לוויסות ספיגה של רכיבים כמו שומנים וסוכרים. אכילת זרעי פשתה לאורך זמן תסייע ליציאות, תקטין את כמות השומנים והסוכרים בדם ותיתן הרגשה של שובע על פי הצורך האמיתי. זרעים אלה מכילים חומות שומן חיוניות הדרושות לגופנו לצורך שריפת שומנים והפיכתם לאנרגיה עבור תאי הגוף. זרעונים מזינים נוספים הם השומשום והקצח. זרעי הפשתה וקליפות הפסיליום שייכים לצמחים המכילים סיבים לא מסיסים, אליהם מצטרפים זרעי פשתן, קליפת האולמוס, קוואקר, מלוחיה ורגלת הגינה.
דרכי שימוש: מומלץ לכתוש את הזרעים, להשרות אותם במשך לילה במים, לשתות, ללעוס ולבלוע לפני כל ארוחה.

שורשי וויטניה
שימו לב: השימוש הוא אך ורק בשורשים (העלים רעילים!). שורש הוויטניה משפיע על האדרנל ומווסת את ייצור הורמוני המתח ובכך מאפשר מנוחה, החלמה ממחלות מטאבוליות, אספקת דם סדירה, איזונים במערכות הגוף, חיזוק מערכת החיסון ועוד. שורש הויטניה הינו חלק מהצמחים המחזקים המכונים “אדפטוגנים”, אליו מצטרפים הגינסנג ושכיזנדרה. השפעתם בעיקר על יותרת הכיליה (אדרנל) והם מסייעים להשגת איזון הורמונלי בגוף לרבות הורמוני המתח ועל כן היתרון הברור של צמח זה גם מבחינה רגשית ונפשית.
דרכי שימוש: משרים כפית שורש וויטניה ללילה שלם בכוס מים, בבוקר מרתיחים במשך עשר דקות ושותים. חוזרים על הפעולה מספר חודשים לאורך תהליך ההרזיה.
תהליך הירידה במשקל מורכב וקשור למערכות רבות בגוף ולא רק למה שאנו מכניסים לגופנו. למעט חמשת הצמחים שהוצעו עד כה, יש עוד כמה קבוצות צמחים שללא ספק כדאי לצרף לתפריט היומי שלכם בכלל, ובתקופת השמירה על המשקל בפרט:
•צמחים מרים – סלרי, כורכום, מנתה ולענה. צמחים אלה מגבירים ספיגה ותנועתיות של מערכת העיכול.
• צמחים מכילי קפאין – הכוונה היא לכמות קפאין מתונה, כמו בתה ירוק. נותן מרץ, מחפה על אובדן אנרגיה ומסייע בחילוף חומרים.
• צמחים המשפיעים על חילוף חומרים – קליפות פרי הגארסיניה וזרעי גדילן. בנוסף לשמירה על תקינות הכבד כאיבר מנקה, מסנן, מייצר ומאחסן, חלק מהצמחים עשויים להשפיע על חילוף החומרים לאורך זמן ולמתן את תכונתו של הכבד לייצר שומנים מפחמימות, כך יתפנה הגוף לצרוך שומנים שכבר קיימים בגוף.
• צמחים מעלי רמות סרוטונין בדם – גארסיניה, נפית החתולים ונפית כפופה, ורבנה רפואית ומליסה. צמחים אלה משפיעים לטובה על מצב הרוח וממתנים אכילה רגשית.
בהצלחה!

אבי ציטרשפילר הוא תבלינאי, הרבליסט ובעלי “חוות דרך התבלינים” בבית לחם הגלילית. טל’: 04-9533405, http://www.derech-hatavlinim.co.il/

אולי יעניין אתכם:

שא נא עיניך

שא נא עיניך מאת: שבתאי שירן, מורשת הגליל גבעת ארטיס שבבית אל ממוקמת במקום שהוגדר בתנ”ך “שער השמיים” – אך היא בהחלט מציעה תצפית נפלאה

קרא עוד »

מדבר, לא מה שחשבתם

מדבר, לא מה שחשבתם מאת: שבתאי שירן, מורשת הגליל מחולות צבעוניים לגבי מים רוחשים בגבי ימין ועין ירקעם קְצָת דָּרוֹמָה לִבְאֵר-שֶׁבַערוּחַ בַּמִּדְבָּר נוֹשֶׁבֶת,שְׁבִיל לָעֲרָבָה יָרַד.

קרא עוד »

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות