מחפשים את המטמון

רגע לאחר שחגגנו את ניצחונם, יוצאים העמיתים לאתר את מקום קבורת המכבים

“כל ישראל קדושים אתה המכבי” – שאול טשרניחובסקי
חג החנוכה מאחורינו, אולם גבורת המכבים עודנה מהדהדת. בהשראת החג התכנסנו העמיתים לסיור בעקבות מיקומם החמקמק של קברי המכבים .בהדרכתו של רון יצאנו למסע בזמן במדע הארכיאולוגיה ובהיסטוריה (וכמובן קצת הליכה…) בעקבות חידת מיקומם של קברי המכבים.
ראשית סוקר רון את הידוע לנו לגבי מיקום האתר כפי שאנו למדים מספר המכבים, מספריו של יוספוס פלאביוס ומהמשנה:
המכבים נטמנו בשולי העיר מודיעין, שמרחקה מירושלים ידוע לנו מהמשנה, מבנה הקבורה היה מבנה עצום ומעליו שבע פירמידות כמספר הנקברים – מתתיהו, אשתו וחמשת בניהם, וגם מיקומה של מודיעין כפי שמסומן במפת מידבא.
הקברים המשולטים כקברי המכבים זוהו בטעות כך על ידי כומר אירופי במאה הקודמת, מכיוון ששכנו ליד הכפר הערבי אל-מידיה, אך מזה זמן מה נפסלה השערה זו מכיוון שסגנון הקבורה כאן הוא קברי שוחה חצובים בסלע הגיר הינו סגנון ביזנטי, ומכיוון שהכפר אל-מידיה נוסד במאה הקודמת ונקרא על שם כפר אל מינא במצרים ואינו משמר את השם מודיעין.
מכאן אנו ממשיכים במסע הבלשי דרך אנדרטה לנופלים בקרבות באזור מבוא מודיעין, במלחמת השחרור המעוצבת כפרשנות של האדריכל לפירמידות של קברי המכבים, ואל מערת קבורה מימי בית שני הסמוכה לכביש 443.
מערת קבורה זו, שכנראה שימשה לקבורת משפחה יהודית אמידה בימי בית שני, מכילה הרבה יותר משבעה מקומות קבורה וגם המבנה אינו מפואר ומרשים כפי שמצופה מתיאורי הכתבים העתיקים -לכן אנו ממשיכים בחיפושנו במורד השביל.
לא הרחק ממערת הקבורה אנו מגיעים לציון מאקאם מוסלמי אשר בעבר היה מי שחיבר את שיבוש שם המקום למילים “שש קברים”, ומקום זה זוהה זמן מה עם מקום קבורתו של מתתיהו, ואף קבלן מצבות מקומי לפני כעשור בנה מצבה במקום.
רון ממשיך במסע החיפושים אל שרידי מבנה ענק מימי בית שני אשר בעבר נסקר על ידי קלרמון-גאנו כמכיל שתי קומות מפוארות, אך עם השנים מצאו אבני הקומה השנייה את דרכן אל בתי הסביבה הקרובה וחלקן אף הרחיקו לכת עד לבתיה של יפו.
בשנה האחרונה נחפר אתר זה שוב על ידי הארכיאולוג עמית ראם שתיעד חלל תת-קרקעי על ידי מכ”מ חודר קרקע שלא נחפר עדיין, אשר מעליו מבנה עצום מימי בית שני שעם המאות הוסב לכנסייה – כנראה על ידי נוצרים שהבינו את קדושת המקום, ולראיה חושף רון רצפת פסיפס עם צלב נוצרי.
מעל השכבה הנוצרית נחשפה חווה ממלוכית ומעליה בשכבה מימי מלחמת הקוממיות חשף צוות החפירה שרידי מחסניות של חייל יהודי שנלחם ואולי נפל כאן במבצע דני, במהלך קרבות עשרת הימים שבין שתי ההפוגות, בו מעטים נלחמו בגזרה ובכלל נגד הלגיון הירדני ויכלו לו.
בראש חולפת ברכת החנוכה “שעשה נסים לאבותינו בימים ההם בזמן הזה” וצמרמורת חולפת בגבנו.
בדרך הארוכה חזרה הביתה אנו מוצאים את עצמנו מזמזמים את שירו של טשרניחובסקי “אומרים ישנה ארץ” ושוקעים בהרהורים על גבורה ואומץ בימים ההם ובזמן הזה.

‘עמיתים לטיולים’ – אוהבים וחוקרים את ארץ ישראל ברגליים.
הפעילויות בד”כ חינמיות, להצטרפות שלחו דוא”ל ל-araratamit7@gmail.com

אולי יעניין אתכם:

בעין הלבנה

בעין הלבנה הדריך וכתב: יצחק אריאל | יזם והפיק: עמית אררט | צילומים: דר’ זאב רוטקוף קריאות שמחה וצהלה וקפיצות למים הקרים בשעה 23:00 בלילה

קרא עוד »
נגישות