מונקו היהודית

גם הנסיכות הקטנה על חוף הריביירה הצרפתית מתהדרת בקהילה חיה ובועטת

במונקו הנסיכות הקטנה, השוכנת בחוף הריביירה הצרפתית, מתגוררים כ-35 אלף תושבים, ומהם אלף יהודים. שטחה של מונקו כ-2 קמ"ר והיא המדינה השנייה הקטנה בשטחה בעולם לאחר הוותיקן. היא נוסדה בשנת 1215 כקולוניה של גנואה ומאז 1297 היא נשלטת על ידי בית גרימלדי האיטלקי. בשנת 1614 קיבלה הנסיכות את חסות צרפת ובשנת 1911 היא חתמה הסכם עם צרפת שלפיו אם תפסיק שושלת בית גרימלדי הנסיכות תעביר לצרפת.
מונקו היא מונרכיה חוקתית, שבה שולט הנסיך ולצדה יש חוקה. היא נסיכות ללא צבא אך קיים בה משמר צבאי, שבו משרתים חיילים מקומיים בתפקיד פעיל. בשנת 1993 היא התקבלה כחברה באו"ם, בעיר מונטה קרלו אתרי תיירות והעיקרי שבה, אזור בנין התיאטרון והקזינו.
במונקו קהילה יהודית מאורגנת. במרכזה של העיר מונטה קרלו בנין מרשים ומרהיב ביופיו, בן חמש קומות, שמהן שתי קומות מעל האדמה ושלוש קומות מתחת לאדמה, שנחנך לפני שנה בטקס מרשים ורב משתתפים. בבניין שוכן בית הכנסת המפואר ע"ש אדמונד ספרא, ונמצא במקום שבו עמד בית הכנסת הישן במשך שלושים שנה. מלבד בית הכנסת יש בבניין גם מקווה טהרה חדיש ומשוכלל, תלמוד תורה ומשרדי הקהילה.
הרב דניאל תורגמו, צעיר, נמרץ ומרשים, יליד העיר ניס בצרפת, למד במכון "אריאל" שבע שנים, הוסמך לרבנות ומכהן כרב הקהילה מזה שמונה שנים. בשבתות מגיעים לבית הכנסת כ-80 מתפללים ומתפללות. במשך ימות השבוע יש תפילה במניין גם בשחרית וערבית.
במונקו אין בית ספר יהודי וגן ילדים, אך קיים תלמוד תורה שבו לומדים 20 תלמידי כיתות א'-ד', בימים ראשון ורביעי יהדות ועברית. מספר משפחות מועט המעוניינות בחינוך יהודי-יומי, שולחות את ילדיהן לבית הספר היהודי בניס, המרוחקת נסיעה של כמחצית השעה ברכבת. היות ונסיכות מונקו היא קתולית שמרנית, כל ילדי בית ספר המקומי מחויבים בשיעורי דת, הילדים היהודים הלומדים בתלמוד תורה פטורים מכך מאחר והרב מאשר שיש להם שיעורי דת בבית הכנסת.
במונקו אין מסעדה כשרה, ומצרכי מזון כשרים מועטים ניתן לרכוש בסופרמרקט המקומי.
יהודים התגוררו במונקו שנים רבות, אך לא תמיד הייתה קהילה מאורגנת. בתקופה שבין המלחמות ההערכה היא שהתגוררו בה 200 יהודים. בתחילת מלחמת העולם השנייה, מונקו הייתה ניטראלית אך מאוחר יותר נכבשה על ידי איטליה ואחר כך על ידי גרמניה. במהלך מלחמת העולם השנייה ביקשו יהודים מקלט במונקו, ואישי ציבור בנסיכות אכן ניסו להגן עליהם. אך בלחץ השלטונות הצרפתיים, ששיתפו פעולה עם הנאצים, היהודים הוסגרו לידי השלטונות הנאצים.
ב-27 לאוגוסט 1942 גורשו שבעים ושלושה יהודים למחנות ההשמדה ורובם נספו. רק תשעה שרדו.
בבית הקברות במונקו ניצבת אנדרטה מרשימה ועליה חרוטים שמות היהודים שגורשו מהנסיכות בזמן מלחמת העולם השנייה, ונספו במחנות ההשמדה. בשנת 2015 בטקס רשמי לזכר הקורבנות התנצל אלבר השני, נסיך מונקו, על גרוש היהודים ואמר כי לנסיכות יש אחריות מלאה.

הכותב הוא חבר ההנהלה הציונית וראש המערך לשירותים רוחניים בתפוצות

אולי יעניין אתכם:

הדליקו את הנר

הדליקו את הנר מאת: שאול מייזליש רפאל ביטון מפליא לכתוב את סיפורה של סבתו אל מול מבחן אחד הסיפור הבא אמיתי, ואירע לאמם של דר'

קרא עוד »

מעט מן האור

מעט מן האור מאת: שאול מייזליש סיפוריו המופלאים של בית חינוך עיוורים בספר חדש ומלא בטוב בימים אלה יצא לאור ספרו של העיתונאי והסופר מנחם

קרא עוד »

הצדיק מסטפנשט

הצדיק מסטפנשט מאת: שאול מייזליש הכירו את החסידות שהוקמה יש מאין בני ברק הרב אברהם יעקב סלומון הקים יש מאין את חסידות סטפנשט בארץ ישראל,

קרא עוד »
נגישות