מדוושים אל פסגת ההר

והפעם, חורג המדור עם חוויות מטיול רכיבה מאתגר בטירול שבאוסטריה

לרוכבות ולרוכבים שלום,
בטור שאני כותב אני משתתף אתכם בחוויות רכיבות בארץ במסלולים מיוחדים וברגעים ששמורים לרוכבי השטח, נופים מיוחדים, ריחות צבעים, טבע ופריחה – ואילו הפעם אני מבקש לשתף אתכם ברשמים מחוויית רכיבה מיוחדת במקום מיוחד ורחוק, בנופים עוצרי נשימה תרתי משמע ממש – רכיבת שטח בטירול, אוסטריה.
הכל התחיל בנובמבר 2017: התכנסות שלנו, צוות המדריכים, עם אופציות לרכיבת חו”ל. לאחר מספר לבטים הוחלט על אוסטריה – חבל טירול. ההכנות כבר בעיצומן: בונים את תוכנית האימון שתביא אותנו מוכנים לאתגר שהמקום מציב בפנינו, וככל שתאריך היציאה מתקרב גוברת ההתרגשות. מכינים ציוד, אורזים את האופניים ערב הנסיעה בארגזים ייעודיים ובזהירות כל חלק מקבל את ההגנה והאריזה המיטבית.
כניסה של 20 רוכבות ורוכבים לטרמינל עם ארגזים ענקיים תמיד גורמת להתעניינות ולסקרנות של שאר הנוסעים… מה הם סוחבים שם…
נוחתים במינכן, היעילות המקומית פועלת מיד: אוטובוס מפואר וקרון נגרר מאובזר היטב מביאים אותנו למלון אקספלורר בעיירה הציורית סנט ג’ואן, בחבל טירול – עיירה ששוכנת לצלו המאיים של ההר המפורסם באזור, וילדר קייזר (הקיסר המשוגע). מתארגנים צ’יק צ’ק, מרכיבים את האופניים בזריזות והופ – אנו על האופניים לרכיבה הכרות קצרה בעיירה ובדיקת תקינות של האופניים.
הנוף הירוק שאנו כל כך אוהבים נוכח כאן בכל מקום: חולפים על פני העיירה ויוצאים לכיוון העמק רחב הידיים ממערב לה. טעימה ראשונה של נופים עוצרי נשימה, הרים סביב, חלקם עדיין מעוטרים בכתרים של שלג – המון-המון ירוק.
המלון שבו אנו מתארחים מיועד לרוכבי אופניים בקיץ ולגולשי סקי בחורף. במרכז הלובי שולחן טיפולים עם מגוון של כלי עבודה, שמנים לשרשרת ועוד כך שאין מצב שהאופניים לא יקבלו את הטיפול הנכון בסוף כל יום רכיבה.
יום חמישי בבוקר, יום הרכיבה הראשון. התחזית: גשמים, סופות ברקים אבל אין סימן לכך בשמיים וגם לא מתרגשים אם יהיו – אנחנו מצוידים היטב. מדריך אותנו אדוארדו הנפלא, מדריך ישראלי רב ניסיון שמכיר את האזור מצוין. יוצאים למרכז העיירה ונקלעים לעיצומה של התכנסות של כל התושבים לטקס דתי מקומי, שכולל תהלוכה עם לבוש מסורתי ססגוני – פולקלור אמתי ואותנטי. יוצאים לכוון האזור הכפרי והמיוער, כבישים קטנים שחולפים על פני שדות מרעה, משקים קטנים של חקלאים ושדות מרעה אינסופיים גורמים לך להרגיש שאתה מרחף ולא רוכב ומדווש – אבל לא לזמן רב. פיצול הקבוצה לשתי רמות רכיבה, אחת קלה ואחת קשה יותר, מפגישה אותנו עם הגדרה חדשה למילה עלייה… טיפוס קשה בתוך גבעה מיוערת על שביל עפר מוציא אותנו חסרי אוויר כמעט לאזור רכיבה נוסף שמשובץ ביערות, משקים חקלאיים וזרימת נחלים שוצפת.
את היום מסיימים באזור אגם שוורצה המיוחד. מקנחים בבירה צוננת באחת המסעדות הפזורות לאורך האגם ורוכבים חזרה למלון דרך עוד עיירות קסומות וציוריות, וכן… גם הגשם בא לבקר, אמנם רק בסוף אבל הוא תרם לאווירה המיוחדת של המקום.
חלק מהאפשריות הרבות והמגוונות שהאזור מציע לרוכבים הוא טיפוס לאתרי הסקי הרבים שבמקום. טיפוס ברכבל, כשהאופניים תלויים על מתקן מיוחד בחוץ, מציב אותנו במרומי אתר סקי בגובה של כמעט 2,000 מטר – ואם חשבנו שכבר ראינו נופים מדהימים, טעינו. מכאן הכל נראה עוד יותר יפה, מושלג ברכס האלפים האדיר שלפנינו.
התארגנות קצרה ואנו גולשים בדרך עפר מהודקת היטב בירידה מהירה, זורמת, מוצפת באדרנלין והמון רוח בפנים – ירידה שדורשת ממך להיות חד, ערני ודרוך למרות הנופים סביב.
בעמק שאליו הגענו אחרי גלישה ארוכה-ארוכה ומאוד מיוחדת עוצרים לקפה, להחלפת חוויות ולצילומים אינסופיים .

עד הקצה
טיפוס נוסף ביום הבא לאתר סקי נוסף, גבוה לא פחות אבל עם תוספת חדשה: מקצה תחנת הרכבל מטפסים עם האופניים עוד 400 מטר בטיפוס אטי, נחוש וקשה וכאן ניכרת ההכנה המצוינת של הרוכבים והרוכבות. עידוד קבוצתי, אף אחדנלא עוצר וממשיכים לאט אבל בטוח עד לפסגה שלא נראית. עוד דיווש ועוד דיווש, עוד נשימה ועוד נשימה, שלוק מים קטן וזהו – הגענו לקצה. מחזירים אנרגיות, אוכלים משהו, קפה כמובן ומוכנים לצאת לדרך. גלישה על מורדות ההר האדיר הזה עם נופים שהעין לא שובעת מהם.
עוברים ביערות בין נחלים זורמים, בגבעות מרעה עם פרות סקרניות ובריאות בשר ומגיעים לעיירה הקרובה. עוצרים לבירה ולנשנוש וחוזרים למלון.
הזמן לא עוצר מלכת גם כאן, בנופים המיוחדים של טירול. הגיע היום האחרון לרכיבה: מנצלים כל רגע, קמים מוקדם – הפעם האוטובוס מוביל אותנו לקצה המרוחק של האזור. פורקים זריז ושוב מטפסים טיפוס ארו- ארוך בין מנסרות עצים ובתים בודדים שממוקמים באיורים ממש מושלמים. עוצרים לשתות מים נהדרים מנחל שזורם לצד הדרך ומימיו מתוקים ומרעננים. אט-אט חודרת ההכרה שזה עומד להסתיים…
לאחר פירוק האופניים ופרידה מהמלון עורכים טיול תיירים באזור מינכן, ובערב כבר בשדה התעופה בדרך לישראל עמוסים באינספור חווית והמון סיפורים. וכן, כבר שנוחתים חושבים על היעד הבא…
לסיום, חשוב לי להגיד שרכיבה בחו”ל זו חוויה מיוחדת ונהדרת, היא ממש בהישג יד. יש הרבה חברות בארץ שמוציאות ומארגנות טיולים לחו”ל, לאו דווקא קשים ומאוד מאתגרים. שווה לנסות -ההנאה מובטחת…
להתראות בשבילים!

איציק רחמים, מדריך רכיבה מוסמך: izik.2003@gmail.com

אולי יעניין אתכם:

חדשות התיירות

חדשות התיירות מחדשים את הטיסות לארצות הברית וממנה חברת התעופה דלתא אייר ליינס הודיעה שתחדש את הטיסות לישראל בתחילת יוני ותפעיל 4 טיסות שבועיות מניו

קרא עוד »
נגישות