מבעלז ועד בכלל

שלל דמויות וגוונים ישראליים בשמחה לזכרן של דמויות שאינן עוד

המראה היה לא נתפס כמעט. בית החסידים, “בית נפתלי” של חסידי בעלז באשדוד, קיים מסיבה לסיום הש”ס, אבל האורחים הפעם היו אנשים שבית מדרש זה לא מאכלס בדרך כלל בין כתליו. היו שם משפחות של גיבורי הציונות הדתית, קצינים ופקודים שלהם, שבאו להשתתף בשמחה הגדולה: בני משפחת רועי קליין, כמו אהרון אביו ובני משפחת סא”ל עמנואל מורנו – שניהם נהרגו במלחמת לבנון השנייה; היו שם אילן מורנו אביו והרב שמואל מורנו אחיו וכמובן שהתמונה שלו נעדרה, שכן עד היום היא אסורה בפרסום.
מי חיבר בין אנשי הציונות הדתית לחסידי בעלז?
עוד דמות שאיננה בין החיים וגם היא צעירה נתיינתית, עם המון אהבה וחמלה, היא דניאלי זוננפלד. דניאלי נהרגה בתאונת דרכים לפני שלוש שנים, כשהייתה בשירות לאומי במחלקה האונקולוגית בבית החולים לילדים “דנה”.
אביה של דניאלי הוא איש שכל החוגים מאוהבים בו. הוא יצר לזכרה קרן ו-27 פרויקטים של חסד וצדקה ועושה זאת עם המון יופי אנושי. כך למשל מתן פרסים לצוותים רפואיים שעובדים במחלקות האונקולוגיות ברחבי הארץ, כך למשל עזרה נפשית חינם למשפחות במצוקה על ידי מיטב הפרופסורים, כך למשל פרויקט “צורבא דרבנן” והפעם באשדוד, חילק מלגות לאברכים שסיימו את הש”ס וגם קיבלו עליהם ללמוד לזכרה של דניאלי בשנה הקרובה.
השילובים המורכבים האלה שזוננפלד מצליח לעשות בהשראתה של בתו, מלמדים שהמילה “אחדות” איננה ריקה מתוכן ועשויה להתמלא בתכנים שיוצרים זיקת גומלין בין הזרמים, שלכאורה אינם נפגשים.
זו הייתה גם דמותה של בתו. היא ידעה לחצות תהומות ואקלימים. כך למשל, חייל בודד, עולה מרוסיה, היה מטופל במחלקה שלה וכאשר שכב על ערש דווי נענה להצעה של אמו שהגיעה פתאום והתנצר, כדי שאקט השמד הזה יעזור לו להינצל. הוא נפטר כעבור כמה ימים. הייתה זו מכה חריפה לדניאלי, אהובת המחלקה, שסעדה אותו במסירות ובאמפתיה כל כך גדולים.
עבור דניאלי, הוא נשאר יהודי לכל דבר, לכן הייתה נוסעת מדי שבוע אל בית העלמין “מנוחה נכונה” בבאר שבע, שם הוא נקבר ומניחה אבנים – אקט יהודי לכל דבר על מצבתו שנעדרה, כמובן כל סממן יהודי.
אחרי שהחבר’ה מ”בני עקיבא” שמעו על פטירתה, החליטו שהם ימשיכו להניח אבנים על קברו של החייל ואף קיבלו אישור לכך מרבם.
חציית העולמות הזו אפיינה גם את הערב המיוחד, שם באשדוד, שנוספה לו עוד לוויית חן. “בית נפתלי” נקרא על שמו של אביו של הרב אלימלך פירר, שהוא יו”ר האגודה “עזרה למרפא” ואין צורך לתאר את הסיוע שהוא מושיט לאלפי חולים ומכוון אותם לרופאים הטובים ביותר.
מוטי זוננפלד הוא ידידו הטוב ולכן בתוך הסיפורים על סא”ל עמנואל מורנו ועל רועי קליין שקפץ על הרימון בבינת’ ג’בל והציל את חבריו (אגב – הותיר סוגיות תלמודיות מדהימות שכתב, דברי חסידות והגות), חגגו גם חסידי בעלז והאורחים את חגיגת שבע הברכות של נכדתו של הרב פירר. מה שמלמד שדיאלוג, דו-שיח ושותפים יכולים לעשות עם ישראל חי, עם ישראל אחד.

אולי יעניין אתכם:

ניגונים וקדושה בצפת

ניגונים וקדושה בצפת | טיול בשבוע / כתב וצילם: קובי פינקלר ניגונים וקדושה בצפת אווירה, ריחות, סגולות והרבה קדושה יש בצפת, אחת מארבע ערי הקודש.

קרא עוד »

אל הגולן, אל הדובדבן

אל הגולן, אל הדובדבן תמונה אחת שווה / יואב ערמוני ראשית האביב, הקורונה בסביבה אבל כבר לא ממש מורגשת והימים ימי קטיף דובדבנים בגולן. זה

קרא עוד »

בין שפן להרדוף

בין שבין שפן להרדוף בהובלת זאב שפירא, טיולי יום שישי בהר חברון / הדרכה: ד”ר חזי הורן ונועם שפירא / כתיבה וצילום – ירון בוצר כרמל ישנם

קרא עוד »
נגישות