כארז בגולן ישגה

סיפור ישראלי המחבר בין סוכות, ט"ו בשבט ומורשת קרב - ועוד כמה אתרים לביקור עכשווי בגולן

כתמים ירוקים עטרו השבוע את מדרונות הרי הבזלת ברמת הגולן. הגשמים הרבים שירדו על הרכסים הוציא מתחת לאדמה את העשבייה הירקרקה וזו משווה למקום נוף ציורי במיוחד. סתווניות פורחות, נרקיסים (באחו נב) וכרכומים מדיפי ריח, המון שקט לצד ציוץ ציפורים, עצים בשלכת והרבה טבע. זאת לצד אתרי מורשת ומסלולים וולקניים מעניינים.

תל סאקי – הארז הבודד
אמרנו מורשת ושמנו פעמינו תחילה לתל סאקי: בשל חשיבותו האסטרטגית של התל, שממנו ניתן לצפות על הגזרה, הוקם בו לאחר מלחמת ששת הימים מוצב של צה”ל. המוצב כלל בונקר עילי קטן ומספר מצדיות בטון בקרבתו. מעת לעת הוצבו בו חיילים לשם תצפית.
במלחמת יום הכיפורים התנהל במקום קרב קשה בין כוח צה”ל לבין כוחות סוריים שניסו לפרוץ לרמת מגשימים ודרום הגולן. סמוך לתל חזקה, קילומטר צפונית לאלוני הבשן, בין עשרות האנדרטות לנופלי המלחמות ברמת הגולן, ישנה אחת מיוחדת.
זאת אנדרטת הנצחה לחיילים מגדוד סיור 134,שנפגעו במהלך הסוכות במלחמת יום הכיפורים מפגז סורי שחדר לתוך הנגמ”ש שלהם. למרות שהיה ידוע שהמקום שבו חנו מטווח ע”י המודיעין הסורי, נתן להם סגן מפקד האוגדה – משה בריל – הוראה להישאר במקום ולא להתפזר.
בין הנופלים בנגמ”ש היה גם בנימין צ’ופקביץ (צ’ופה),גיסו של מי שהיה פעם סגן שר החינוך – משה פלד מבית השיטה. משפחת פלד החליטה על צורת הנצחה מיוחדת: בתוך שרידי נגמ”ש שנשאר בשטח, הם נטעו שתיל של עץ ארז. השתיל נקלט וצמח לאטו כמו כל ארז והיום הוא כבר גבוה, גדול ומרשים מאוד.

אחו נב – שמורת טבע ואירוס הביצות
בין המושבים הדתיים חיספין ונב משתרעת לה על שטח של 763 דונם שמורת טבע מדהימה ביופיה ובה כ-400 מיני פרחים וצמחים שונים. המסלול באחו נב הוא מסלול מעגלי שמתחיל בחניון השמורה ומסתיים כ-200 מטר מצפון לחניון. בימים אלו פורחים במקום פרחי הרומולאה הסגלולית, העריוני הצהוב, הנרקיסים ובקרוב האירוס ותורמוס ההרים. אל תחמיצו.

אתר הפארק הוולקני בהר אביטל
בלוע שהיה פעם מחצבה, נבנתה אחת התופעות היפות והמעניינות בישראל ובוודאי הייחודית שבהן, עם תצורות של תילים געשיים, מצגות, מסלול בטבע ו”טיפות” געשיות משכבר הימים. בלילות מתקיים במקום מופע אור קולי שממחיש את משמעות הפעילות הוולקנית, “תוספת נהדרת למציאות, זה שאפשר מעתה לעשות גם משהו בלילה ברמת הגולן”, כפי שאומר שמוליק חזן מתיירות גולן.
תופעת טבע גיאולוגית ייחודית המכונה בשפה המקצועית “פליאומגנטיזם” שפירושו “היפוך הצפון” מצויה בפארק הוולקני סמוך לווסט. מדובר בתופעה בה התפרצו ממעבי האדמה, תאים מגמתיים המורכבים בעיקר ממינרלים בזלתיים. כאשר מניחים או מקרבים מצפן לאחד משני סלעי הבזלת הנמצאים במקום (הסלעים מסומנים בשילוט מתאים), המחט המגנטית משנה את כיוונה ובמקום להצביע על הצפון, מצביעה על כיוונים אחרים תוך סטייה של עד כ-140 מעלות מכיוון הצפון שמוכר לנו כיום.

הג’ובה הגדולה
בור וולקני ענק במרכז שמורת יער אודם זכה לשם הג’ובה הגדולה. במרחבי היער פזורות כ-17 ג’ובות (בורות) בקטרים שונים מ-30 מטר ועד 200 מטרים, שנוצרו כנראה כתוצאה מהתפרצות גזים געשיים מתוך האדמה, ללא חומרים נוזלים או מוצקים, ויצרו בור במישור ללא שאריות אדמה.
שביל מטיילים נגיש ונוח מוביל עד לשפת הג’ובה, הנראית כמו מכתש קטן ועמוק מקושט בסבך עצים ושיחים. קוטרה כ-250 מטר ועומקה כ-70 מטר. זה המקום לעצירה ולהתבוננות בצבעי היער הרבים.

שתי טעימות
בדרך חזרה דרומה מצאנו שני מקומות קטנים ומעניינים לעצירה.
במרום גולן ממוקמת אפרתה, שהיא למעשה בית קפה ומאפיית בוטיק. זהו בית קפה קסום בלב מרום גולן, עם מאפי שמרים שבדיוק יצאו מהתנור ובייגל מדהים 050-7881722 עוד טעימה עדינה לחיך מצויה ב”בית הריבות” בקדמת צבי.
בבית שמזכיר את האגדות של עמי ותמי, עם נוף ישראלי של הגולן, מצאנו צנצנות מסודרות ובהן למעלה מ-40 סוגי ריבות שונות.
תהליך הכנת הריבות מתחיל ברעיון, ממשיך בפיתוח מתכונים פשוטים וביתיים שכולם אוהבים ונמשך בבחירת הפירות העונתיים האיכותיים ביותר לביצוע המשימה. בהמשך נכנסות כל השיטות הביתיות אל תוך הסירים, שבהם נרקחות ריבות נהדרות בשפע של טעמים. 050-9995543

*****

והיכן לנים ואוכלים?
ברמת הגולן המתחדשת בכל פעם, מצאנו כמה אפשרויות.


מסעדת דודיס בגבעת יואב, היא מסעדת ביסטרו כפרית כשרה, עם קונספט ייחודי הכולל מנות ייחודיות בסגנון אמריקאי, כריכים חמים של רוסטביף לצד צ’יפס בסגנון הולנדי מיוחד. במקום גם מוגשת לה שוף, בירה בלגית בהירה מתובלנת בסגנון אייל בעלת 8% אלכוהול.

כדי להשלים את החוויה כנסו לאתר בחצר, שם תשמעו את סיפור הקמת הישוב גבעת יואב:
050-2705122

זיגל באניעם
בקצה רחוב האמנים ממוקמת מסעדת זיגל, שהיא גם סיפורו של איש מיוחד שהיה אמן אהוב ומוכשר, צייר וצורף בשם לאופולד זיגל ז”ל, איש משפחה שאחת מאהבותיו הגדולות הייתה בישול. על קירות המסעדה תלויים ציורים המתארים את בריאת העולם דרך עיניו. אוכל משובח, אוירה חמה ונעימה המזכירה לנו גם את ניחוחות המסעדה הקודמת שעמדה כאן, סוזנה. 04-833-5533

חמת גדר: מסעדה ולינה בטבע
פסוקי ספר יהושע ומשפטי הגמרא, הביאו אותנו לתור אחר המקום עליו נאמר במסכת שבת שהיהודים רחצו בחמת גדר גם בשבת. כך עולה מהתלמוד: “רוחצים במי גדר, במי חמתן, במי עיסא ובמי טבריא, אבל לא בים הגדול ולא בימי משרה ולא בימה של סדום” (תלמוד בבלי, מסכת שבת, ק”ט ע”א(.
ואחרי כאלו המלצות, שלא נתור אחר המקום?
האתר, משתרע על שטח של כ–150 דונם ומנהלו בשנים האחרונות, שרון, עשה בו מהפיכה של ממש. במקום מתקני מים, מרחצאות חמים, מלון ומרכז לספא, חוות גידול תנינים, פינות חי וכן מסעדות כשרות. המים המסופקים כיום למרחצאות נובעים, בעיקר ממעין בלסמון. גולת הכותרת לציבור הדתי – שעות נפרדות בימים ראשון וחמישי לגברים ובימים אחרים לפי תיאום לנשים.
מסעדת המחבת במתחם מציעה מגוון ארוחות ומטעמים הכוללים דגים טריים מהבריכות האורגניות הסמוכות לחמת גדר, מבחר בשרים משובחים, סלטים טריים ומרקים.
04-6659955/44 או 6393 *

אולי יעניין אתכם:

נחל חזורי: זורמים עם האתגר

נחל חזורי: זורמים עם האתגר מאת: צוות אתר נלך www.nelech.co.il מסלול מאתגר למיטיבי-דלג שאינם חוששים להירטב חל חזורי-נחל גובתא-בניאס הוא מסלול למיטיבי לכת בדרום החרמון,

קרא עוד »

האגם בנחל אורן

האגם בנחל אורן מאת: צוות אתר נלך www.nelech.co.il במצוקים הירוקים של הכרמל, מנוחה עם מים וירוק בעיניים בנחל אורן, לאחר הגשמים, נוצר לו אגם עונתי

קרא עוד »
נגישות