היהודים של מונטריי

נוכחות חובה בבית הספר היהודי וקהילה שמתמעטת, בעיר השלישית בגודלה במקסיקו

העיר מונטריי שוכנת בחלק הצפוני-מזרחי של מקסיקו והיא מרכז תעשייתי ומסחרי מודרני. היא ידועה גם בכינוי החיבה "העיר של ההרים".
מונטריי היא העיר השלישית בגודלה במקסיקו וקיימים בה אתרי תיירות. פועלת בה קהילה יהודית קטנה אך מאורגנת, המחוברת למסורת ישראל ושומרת על הזהות היהודית.
במקסיקו מתגוררים כ-50 אלף יהודים. רובם הגדול בעיר הבירה מקסיקו סיטי, שבה יש חיים יהודיים פעילים. הקהילה מאורגנת מאוד: כ-20 בתי כנסת, 15 בתי ספר יהודיים, עשר תנועות נוער – רובן ציוניות. קיימות מסעדות כשרות וניתן להשיג אוכל כשר. במקביל, יש במקסיקו כמה קהילות יהודיות קטנות ובין היתר גוודלחרה, טיחואנה, קנקון וגם בעיר מונטריי כאמור קהילה יהודית קטנה.
היהודים הראשונים הגיעו למקסיקו מספרד בשנת 1520. הם סבלו מרדיפות האינקוויזיציה ויהודים נשרפו בטקס "אוטו דה פה". בשנת 1821, עם הכרזת העצמאות של מקסיקו, הפסיקו רדיפות היהודים והממשלה החדשה קבעה את הנצרות הקתולית כדת הרשמית. בשנים 1820-1860 הגיעו יהודים מגרמניה וממזרח אירופה, ומאוחר יותר כאשר צרפת שלטה במקסיקו הגיעו יהודים גם מצרפת ובלגיה. בשנת 1860 נחתם חוק "חופש הדת" ושנה אחת לאחר מכן התקיימה לראשונה תפילה יהודית רשמית וגלויה בימים הנוראים. בשנת 1900 הגיע מספרם של היהודים במקסיקו לאלף ובאותה עת ההגירה מטורקיה הגדילה את מספרם, אחרי מלחמת העולם השנייה, הגיעו פליטים מאירופה ומספרם עמד על 25 אלף.
לפי מסורת מקובלת ורווחת בעיר מונטריי, העיר נוסדה על ידי יהודים שברחו מספרד והגיעו למקסיקו למצוא מקלט מהאינקוויזיציה. ראשיתה של הקהילה הנוכחית היא בהגירה למקסיקו מראשית המאה ה-20, אז הגיעו אליה יהודים ממזרח אירופה. ארה"ב סגרה את שעריה והקשתה על המהגרים ויהודי מזרחי אירופה המשיכו למקסיקו והגיעו למונטריי.
כיום יש בקהילה מאה בתי אב, קהילה קטנה שלמרבה הצער מתמעטת מדי שנה. הקהילה מאורגנת היטב, יש בית כנסת אחד בו מתקיימת תפילה בציבור גם בליל שבת וגם בשבת בבוקר, במשך ימות השבוע קיים בדרך כלל מניין בשחרית בכל יום ומנחה ומעריב כאשר לאחד מחברי הקהילה יש "יארצייט".
כרב הקהילה מכהן מזה כשנתיים הרב רועי שלום, צעיר ישראלי נמרץ, בוגר ישיבת הסדר ומכון "ארץ חמדה" אשר מנסה לחזק את הקהילה ומוסדותיה. יש לציין כי בעבר כיהן במשך 63 שנה כרב הקהילה הרב המיתולוגי משה קיימאן, חניך ישיבות מזרח אירופה עוד לפני השואה.
בעיר יש בית ספר יהודי, בו לומדים כיום כמאה ילדים בכיתות א'-ט'. כל הילדים היהודים לומדים בבית הספר, אך לא כל התלמידים הם יהודים: מחצית אינם יהודים. הסיבה לכך שכל ילדי המשפחות היהודיות לומדים בבית הספר נעוצה בתקנות הקהילה הקובעות כי על מנת להיקבר בבית הקברות היהודי צריך חבר הקהילה לשלוח את ילדיו לבית הספר היהודי.
בעיר ניתן להשיג אוכל כשר. בקהילה עצמה יש מטבח כשר, המבשל לאירועים מיוחדים ושונים, יש חנות כשרה המוכרת גם בשר וגבינות וככלל מוצרים כשרים מגיעים מארה"ב ומעיר הבירה מקסיקו סיטי.
תופעת עזיבת הקהילות הקטנות והמעבר לעיר הגדולה אינה פוסחת על העיר מונטריי. קברניטי הקהילה היהודית עושים הכל כדי שמספר חברי הקהילה לא יתמעט. האם יצליחו במשימה? ימים יגידו.

הרב יחיאל וסרמן הוא חבר ההנהלה הציונית וראש המערך לשירותים רוחניים בתפוצות

אולי יעניין אתכם:

אלף שמשות זוהרות

אלף שמשות זוהרות מאת: חרות לוביץ', בי"ס שדה עפרה אי אפשר לצלוח סתיו ישראלי בלי לבקר את הפרחים המבשרים טוב בצהוב. טיול חלמוניות לנחל שילה,

קרא עוד »

הזוהי סדום?

הזוהי סדום? מאת: חרות לוביץ', בית הספר שדה עפרה צילום: אביגיל אילן מסע אל ארץ המלח, אל סדום המקראית ואל השאלה המהדהדת בימינו אנו: מי

קרא עוד »

בנעליים גדולות

בנעליים גדולות מאת: חרות לוביץ', בית ספר שדה עפרה התחקות ארכיאולוגית אחר ההיסטוריה התנ"כית אינה דבר פשוט- במיוחד כשהיא מותירה עקבות מסתוריים בצורת כף רגל.

קרא עוד »
נגישות