קדש וצעד

אל נחל קדש - במסלול המיוחד שנפתח בנחל המשוקם

עיר מתקופת המקרא ובית שני – קדש נפתלי שמה, בהרי נפתלי (איך לא?), הפכה בימים אלו למסלול טיול, כשבאגף ניקוז ברשות הכנרת השלימו את שיקומו של נחל קדש בגליל העליון. נחל קדש הינו נחל מצוקי ברום של כ-460 מטר, המתחיל בלבנון בשני ערוצים ומסתיים בעמק החולה.
במסגרת הפרויקט בוצעה הסדרה של הנחל והטיה של האפיק העובר מדרום למבנה המועצה האזורית מבואות חרמון, נבנתה תוכנית לשיקום בתי גידול ושתילת צמחייה המתאימה לאזור זה, הוסדרו דרכי גישה למטיילים בתוואי הנחל ואפילו מופע של מפלים קטנים לאורך האפיק.
יתרונו של תוואי המסלול הוא בהיותו מסלול מעגלי וכך אין אנו נדרשים לשני כלי רכב ויכולים לאפשר לכל המשפחה את הטיול בו.
איך מגיעים? מכביש 90 – בצומת כח פונים שמאלה לכביש 899 לעבר צומת ישע, שם פונים ימינה לרחבת “חניון האלה” – מצודת כח.
מהחניון צועדים לעבר התצפית ואנדרטה לזכר כ”ח הלוחמים שנהרגו בקרבות. מהאנדרטה צועדים צפונה בשביל ישראל בצמוד לגדר המשטרה, חולפים על פני החורשה לזכר הלוחמים. מיד אחרי השער שבגדר פונים שמאלה לאורך שביל ישראל.
ממשיכים לצעוד בשביל הפורח היורד לערוץ הדרומי של הנחל. יורדים בין הסלעים והמפלונים, כ-400 מטר עד מפגש הערוצים, שם פונים שמאלה ומתחילים לעלות במפלי הערוץ, ממשיכים עוד כ- 150 מטר לעבר הכביש. מנקודה זו ממשיכים עוד כחצי קילומטר לעבר הרכבים הממתינים לנו שבחניון מצודת כ”ח.
דרגת קושי: קלה, מתאים למשפחות. פרטים – כוכבית כינרת מכל טלפון – 55477*.
עוד באזור – מוזיאון הרעות במצודת כ”ח
מצודת כ”ח (משטרת נבי-יושע) היא אחד המבנים הידועים ביותר בארץ מתקופת מלחמת העצמאות ואחד מאתרי מורשת ישראל. סביב המשטרה ועליה התחוללו שלושה קרבות בחודשים אפריל ומאי 1948, ובמיוחד נודע הקרב בליל ה-20 באפריל 1948, שבו נפלו 22 לוחמי פלמ”ח מהגדוד השלישי.
את הקמת המוזיאון יזם יהודה דקל ז”ל (2008-1929). יהודה היה לוחם פלוגת פלמ”ח, ש-12 מחבריה ושלושה ממפקדיה נפלו בקרב השני על המשטרה. את הנופלים הכיר אישית. עם רבים מהם למד בגן ובבית הספר. לאחר הקרב השלישי הגיע עם חבריו לאסוף את הנופלים, שאת שרידיהם מצאו “זוגות-זוגות” – עדות למאמצי החילוץ של לוחם בריא שניסה להציל לוחם שנפגע, ונהרג יחד אתו.
מאז הקרב בתש”ח לא הרפה יהודה דקל מחלומו-חזונו: להנציח את נופלי קרבות נבי-יושע במוזיאון שבמרכזו יעמוד נושא הרֵעות, שכן – כפי שכתב בספרו “רעות תחת אש” – “אחוות הלוחמים הכריעה אותם”.
במוזיאון מתוארים שלבי הקמת מצודת המשטרה על ידי הבריטים, קרבות הגליל העליון בתחילת מלחמת העצמאות ומשתתפיהם ומוקדש מקום נרחב להנצחת הנופלים.

אולי יעניין אתכם:

שא נא עיניך

שא נא עיניך מאת: שבתאי שירן, מורשת הגליל גבעת ארטיס שבבית אל ממוקמת במקום שהוגדר בתנ”ך “שער השמיים” – אך היא בהחלט מציעה תצפית נפלאה

קרא עוד »

מדבר, לא מה שחשבתם

מדבר, לא מה שחשבתם מאת: שבתאי שירן, מורשת הגליל מחולות צבעוניים לגבי מים רוחשים בגבי ימין ועין ירקעם קְצָת דָּרוֹמָה לִבְאֵר-שֶׁבַערוּחַ בַּמִּדְבָּר נוֹשֶׁבֶת,שְׁבִיל לָעֲרָבָה יָרַד.

קרא עוד »
נגישות