לפנים משורת הדין

כמה פשוט היה להוציא להורג את הבוגד שניסה להסגיר את בגין. אלמלא תגובתו של בגין עצמו

צילום: U.S Air force, מתוך אתר פיקיויקי

הסיפור שפרסמנו על ביקורו של מנחם בגין במצרים עורר הדים רבים, קיבלתי תגובות מחכימות ואנשים ביקשו סיפורים נוספים על דמותו של מנהיג הליכוד שחי בצניעות ובהסתפקות במועט – כל כך קונטרסטית לסיאוב, לשחיתות, לפזרנות ולהדוניזם שאנו מוצאים היום אצל מנהיגי המדינה, על כל שעד וכל מעד.
היה זה כאשר בגין שימש מנהיגו של ארגון האצ”ל, שחרט על דגלו סילוקם של הבריטים בכל מחיר. המפקד הנערץ, שהיה קברניט של כמה מהפעולות הנועזות נגד האנגלים, נרדף על ידם וחזות הכל של הבולשת הבריטית הייתה לשים ידה על האיש שהפך את חייהם לגיהינום כדי שיסתלקו מן הארץ.
כשהתהדקה טבעת המצור על בגין, הוא החליט להסתוות כרב בישראל, הרב ישראל ססובר, הוסיף זקן, כובע רבני וחלוק וכך הסתתר בבית כנסת בשכונת חסידוב בפתח תקווה ובשכונת שפירא בתל-אביב והתאכסן אצל משפחה בוכארית שפרסה עליו חסות.
דא-עקא שבאותו זמן ממש, נוצר קשר מתמיה ומסוכן בין איש הכספים והגובה של תנועת האם של האצ”ל, יעקב חילביץ, לבין הבריטים. חילביץ היה דמות מטורזנת, גנדרנית, בליינית ומהמר כבד. סיפרו כי בבוקר היה מתרים לתנועה בנקאי עשיר בירושלים ובו בערב היה משחק נגדו משחקי קלפים באותם כספים שגבה בבוקר.
כאשר תפחו החובות ומהמרים החלו “לסגור” עליו, פנה אל הבריטים והציע להסגיר את ה-מפקד, את אותו מנהיג כריזמטי שסוחף אחריו צעירים רבים אל שורות הארגון המיליטנטי.
מקום מגוריו של בגין היה אחד הסודות השמורים והממודרים גם בתוך שורות האצ”ל: להוציא את סגנו ולוחמים מעטים, איש לא ידע היכן ממוקמת הדירה בירושלים. חילביץ ניצל את העובדה, שבאותו זמן נולד בני בגין למנחם ולעליזה אשתו והודיע לאנשי הבולשת ובראשם הקצין קטלינג, שהוא יביא מתנה לעולל החדש וכך ייוודע לו מקומה של דירת המסתור.
הוא פנה אל אשתו של יוסף נדבה, שהייתה אחת מן הקשריות הנועדות שלוותה את בגין בנאמנות והציע להתלוות אליה לבקר את האם היולדת והתינוק שזה עתה נולד.
היא התייעצה עם צמרת האצ”ל ואלה הסכימו, אך בתנאי שהיא תקשור את עיניו למן הכניסה לעיר בירושלים ועד לדירה ברחוב אלפסי. כך היה. השניים שיחקו עם בני הקטן, הרעיפו מתנות וכשהם עומדים לצאת, פונה חילביץ אל המלווה שלו ומבקש לדעת את הכתובת בה היו, כשהם שעומדים לצאת ולפני ששוב כיסו את עיניו.
– למה לך לדעת? ביקרת כבר בדירה?
– קיבלה אותנו עליזה כל כך יפה, עד שאני מוכרח לשלוח פרחים מחר על האירוח ואווירה המלבבת שהייתה בבית.
משום מה נענתה לו, ולמחרת עשרות צנחנים (“כלניות”) ושריוניות חסמו את הרחוב ופרצו פנימה אל הבית. הנס הגדול היה שמנחם בגין העביר באותו זמן שיעור בתורה כרב ססובר בבית הכנסת בשכונת חסידוב.
כך ניצל בגין מן הגרדום שלבטח היה מוכן עבורו בבית הכלא בעכו.
חילביץ גם מסר רשימה של כל ראשי האצ”ל שהכיר היטב, כתובותיהם, מקומות מחבואם והסליקים בהם אוחסנו כלי נשק ותחמושת שידע עליהם. באותו יום הוסלק למצרים ושם בקהיר ראה אותו יעקב מרידור, סגנו של בגין. הוא טלגרף למפקד ושאל אם להוציאו להורג. בגין סרב לחלוטין: “אם אתם יכולים להביא אותו לארץ למשפט, נשפוט אותו ואולי נוציא פסק דין מוות. אם לא – חייו ניתנו לו במתנה”.
ראשי האצ”ל לא הבינו את פשר האצילות מול הבוגד שכמעט נטל את חייו של המפקד, הם לא הצליחו להביאו, שכן חילביץ דרש מהבריטים להעבירו לאנגליה ומשם לארה”ב.
צמרת התנועה הרוויזיוניסטית בארה”ב ערכה לו אפילו מסיבה, שכן לא ידעו על דבר הבגידה. בינתיים הספיק חילביץ להיעלם, שינה את פניו ונישא לאישה אמריקאית.
גם כאן בארה”ב התנה בגין את הריגתו של חילביץ, רק אם ישימו עליו יד ויחזירו אותו לארץ למשפט צדק, אחרת חופשי הוא.
עוד נדבך באישיות הכל כך ייחודית של ראש הממשלה שבדרך – שאין שני לערכיו וליושרה שלו.

אולי יעניין אתכם:

מאחורי הפרוכת

מאחורי הפרוכת מאת: שבתאי שירן, מורשת הגליל מסע אל אמנות יהודית אותנטית המסתירה טפח ומגלה סיפור פרק א’ – קצרין בט”ו כסלו תשס”ז, עשרה ימים

קרא עוד »

4 רוחות מהר צפחות

4 רוחות מהר צפחות כתב וצילם: קובי פינקלר מסלול חדש ומותאם למשפחות נפרץ בהר השוכן בפאתי הרי אילת פרשיות השבוע הקרובות, המתארות את מסעות בני

קרא עוד »

התהפוכות של שבטה

התהפוכות של שבטה בהדרכת הארכיאולוג ד”ר יותם טפר, כתב: ראובן שדה, צילום: עמית אררט שלוש כנסיות מרשימות, בריכות אגירה עצומות, אורוות סוסים, מחסנים ומתקנים חקלאיים

קרא עוד »
נגישות