היבשת הדרומית והים האחרון

המסע הקסום לאנטרקטיקה מגלה שבעים פנים לתורה גם בפיהם של המדענים

מסע בן אלף שנים עבר על האנושות בין גילוי הקוטב הצפוני לגילוי הקוטב הדרומי. המסע שלי ושל חברי, קבוצות המטיילים, היה קצר בהרבה.
אל מרחבי צפון כדור הארץ, התחלתי בהדרכת טיולים כבר משנות ה-90 – של המאה הקודמת כמובן. לקסמי צפון היקום הגענו בקבוצות נפלאות, בוודאי כ-30 פעמים.
את יבשת דרום אמריקה אנו מקיפים בשייט מפואר כבר שנים. אבל אל הקוטב הדרומי, "הדובדבן האמתי", נחשפנו פעמיים בלבד. בינתיים – רק פעמיים.
תגלית ראשונה וקצרה חווינו באנטרקטיקה בעשור הקודם, בקבוצה קטנה אבל איכותית במיוחד. למסע השני, שייט שנמשך "זמן הגון" ומספיק כדי להתפעל ולהלל, זכינו בחנוכה תשע"ה – 2015.
במסע הראשון נגענו ונחשפנו לעולמם של בעלי חיים נדירים. מיליוני פינגווינים, חלקם מהגדולים בעולם. "הפינגווינים הקיסריים". עוף ימי שאורח חייו מופלא ושרידותו בין קרחונים, אריות ופילי ים, הם חידה והשתאות. בכלל כל עולם החי, כולל בעלי הכנף הנדירים בקוטב הדרומי, הם חוויה בלתי נשכחת.
ובנוסף, כמובן, חבלי יבשת של קרחונים אדירים שחלקם יוצרים שטחי ארץ עצומים המכונים בפי מדענים, "מדפי קרח". אלו ביחד עם הקרחונים היבשתיים, נחשבים ל"קרחוני עד" – בתפילה ובתקוה שיתקיימו כך לטובת האנושות, לעד. השטח הכולל של כל מדף גדול, בעומקו, מאות מטרים במים, ובסך הכל גדול קצת יותר משליש מדינת ישראל.
קרחון הצף במים, לעומתו (הקרוי "אייסברג"=הר קרח) יבלוט כשליש ויותר מגודלו מעל המים ומכאן הביטוי: "רואים רק את קצה הקרחון".
לעומתם, גוש של קרח שנוצר מ"שלג דאשתקד", גוש הרובץ לו, למשל על צלעי ההרים, נקרא בעברית: "שלוגית". שילוב של שלג, גיגית ונגירה של מים ההופכת לשלולית.
המפגש עם חוקרים ומגלים, באנייה הנוחה והמחוממת, הסיורים עמם בחופים המופלאים נוסכים בך ביטחון, הערצה ותחושה עילאית כאילו התקבלת והצטרפת ל"חבורת מגלי עולם". כולל מפגש עמם בתחנת מחקר קטנה וטיול בן שעות על קרחונים אדירים ולועי הרי געש כבויים. כאן אתה נושם אוויר פסגות ברומו של עולם. פשוטו כמשמעו.

בטיולנו המעמיק השני, שטנו וסיירנו עם מיטב הידענים והמרצים ששנים מחייהם חוקרים ומקדישים להצלת המרחב הקריטי הזה. המרחב ממנו מתברכים האנושות והטבע בכ-80% מהמים המתוקים שצורך העולם.
בקוטב הדרומי נהגו בעבר הסקנדינבים להמית כל שנה אלפי לווייתנים לניצול השומן והעורות – מחדל סקנדינבי מאד לא הומני. כיום חוקים והסכמים בינלאומיים בלמו כל פגיעה והתעללות כאן בטבע.
אמנה בינלאומית, המתייחסת ליבשת אנטארקטיקה, מבטיחה לעולם שאין בלעדיות ביבשת זו לשום מדינה או גורם מאורגן. ביחד ובשיתוף פעולה מבורך שייכת היבשת לכל ארצות העולם. סיפור מרתק הוא סיפורם של שני ישראלים, עליהם נספר בעתיד: זוג נועז ומקסים שהקימו למשך שנה שלמה תחנת מחקר ישראלית. שנה הם שרדו בהצלחה ובאומץ. דגל ישראל התנוסס אז בקוטב, שנה שלמה בגאון. גם מדען צ'כי, אוהב ומעריץ ישראל, מניף שם את דגלנו באופן ששווה סיפור.
סכומי עתק ומאמצים אדירים מושקעים כיום בשימורו ובהבנתו של הקוטב הדרומי. זאת כדי למזער נזקים בטבע, לבנינו ולנכדינו עד סוף כל הדורות, וכמובן להנגיש לרבבות ולמיליונים את הידע למנוע מהאנושות אסונות עתידיים.
ובחזרה לביקור הראשון: עמדנו משתאים מול מתקנים אדירים שהתניידו באיטיות על משטחי הקרח, גררו ופרשו רשתות מתכת באורך קילומטר. הרשתות הכילו גם מאות כדורים בגודל כדורי טניס. כולם ממתכת בוהקת. לתדהמתנו שמענו מפיו של סמואל, מדען אוסטרלי, שהכדורים הללו הם חיישנים שישגרו לעולם המדע התרעות אם חלילה יחלו קרחונים להתבקע ולהגיר כמויות מים שיעלו את פני הימים והאוקיינוסים בעולם. מטרת המידע – להקדים תרופה לסכנה עבור שוכני החופים על פני כדור הארץ. זאת לאור העובדה ש"בעשורים האחרונים, נמסים ומתבקעים שם קרחונים, פי עשרה בעשור אחד, לעומת דור שלם בעבר".
העולם משקיע, אפוא, מיליארדי דולרים כהגנה מפני "מתקפה אסונית על ארצות הים". עליית פני הים ב-13 ס"מ, עלולה להכפיל פי עשרה את כמות השיטפונות לחופי ארה"ב, יפן בריטניה ועוד. עליית פני הים בגובה שלושה מטרים ומעלה עלולה להעלים, חלילה, איים ומעצמות – כך לדברי המדענים.
מדענים מבטיחים ש"כיום העולם המדעי פועל בשיתוף פעולה מדהים, למניעת הפתעות כאלה, מצונאמי ועד מיאמי". או אז שאלנו ב"חוצפה ישראלית" אופיינית: "תגיד, ד"ר סמואל, האם תיתכן גם בישראל סכנה כזו במאות השנים הבאות?".
כאן נכונה לנו תשובה מרתקת ומפתיעה: "לדעת מדענים", חייך האיש ואמר, "ישראל מוגנת במידה רבה בהגנה טבעית מפני הפתעה כזו. היא שוכנת לחופי "הים האחרון שיכול להינזק משיטפונות מפתיעים. הים התיכון הוא במידה רבה ים סגור באזור האיברי, בין ספרד והצוקים האדירים הסוכרים בעמודי גיברלטר תנועות פתאומיות בים התיכון…"
הוקסמתי.
"אהבתי איך שקראת לים התיכון, בלשון התורה ובלשון חז"ל", הבעתי את הערכתי למדען האוסטרלי. והוספתי וגיליתי לו שלמדתי ממנו פרוש חשוב ומבורך, למטבע שהתורה טבעה והנחילה לעולם כשקראה לים התיכון "הים האחרון".
"שבעים פנים לתורה", חלקם נמסר לפרשנים וחלקם כנראה גם למטיילים הנועזים ולגיאוגרפים.

הכותב הוא מוותיקי המדריכים הדתיים ומייסד חברת הטיולים שי בר אילן, חברה גיאוגרפית דתית.

אולי יעניין אתכם:

מחזירים עטרת ליושנה

נחל השודדים, מלכה צלבנית ושמן הזית המשובח של ראש הממשלה לשעבר: טיול היסטורי עתיר הפתעות מעפרה לעטרת כתבה מרכזית גיליון 166 – קום והתהלך בארץ

קרא עוד »

מהמדבר עד המבצר

מהמדבר עד המבצר מאת: עמיתים לטיולים, כתב: ירון בוצר בהובלת מאור דרור וד"ר חזי הורן טיול עומק למרחב מצודת הורקניה, מאמות המים ועד המדרגות לשומקום

קרא עוד »
נגישות