ציפורים ומלאכים

מצפור חדש על גדת הירדן נחנך לזכרה של אסתר ארדיטי, "המלאך בלבן של הצנחנים"

מצפור אסתר

לאחרונה הזכרנו את יום פטירתה של אסתר ארדיטי בורנשטיין ז”ל. סיפורה מתחיל אי שם לפני 64 שנים ב-1954, כשאסתר הייתה חובשת בחיל האוויר בבסיס חצור.
בלילה גשום במיוחד, מכת ברק פגעה במטוס של מפקד הטייסת יעקב סלומון. יעקב היה הטייס והנווט היה שלמה הרצמן. אסתר הגיעה ראשונה לאתר ההתרסקות באמבולנס צבאי, למרות שלא היה לה רישיון נהיגה. היא שמעה את קריאות העזרה מהמטוס הבוער ורצה כדי לחלץ את הרצמן הנווט. לאחר שהוציאה אותו, נכנסה שוב כדי להוציא את הטייס, יעקב.
עבור פעולה זו עוטרה ארדיטי בצל”ש מידי הרמטכ”ל דאז, משה דיין- העיטור הגבוה ביותר שניתן אי פעם לאשה.
לאחר שחרורה מצה”ל אסתר הייתה לאישה הראשונה לנהוג באמבולנס בישראל ואף התנדבה על דעת עצמה לכוחות הצנחנים שפרצו לעיר העתיקה בשחרור ירושלים במלחמת ששת הימים. על כך קיבלה את הכינוי “המלאך של הצנחנים”. אסתר, כהגדרת הצנחנים, “נכנסה למקומות שחלקנו לא העזנו להיכנס”. גם במלחמת יום הכיפורים התנדבה לטפל בחיילים בבית חולים שדה ליד תעלת סואץ.
במכתב שנחשף השבוע בידי ארכיון משרד הביטחון, נחשפת פנייתה הנרגשת לבן-גוריון בבקשה כי יאות להיפגש עם משפחת יהודים-איטלקים שגורשה מלוב בעקבות הכרזתו על הקמת מדינת ישראל. המשפחה שהתה אז בארץ ושקלה לבצע עלייה.
במכתב הצנוע שכתבה ארדיטי בכתב ידה, פירטה מעט על עצמה ועל המשאלה של המשפחה שהגיעה מאיטליה: “משפחה בעלת נתינות איטלקית, אשר חלומה הגדול בחייה הוא ללחוץ את ידו של דוד בן-גוריון הנערץ כל כך”. היא הוסיפה: “גם אני אישית אשמח מאוד באותה ההזדמנות, ללחוץ את ידו של כבוד מר בן-גוריון”. הבקשה, אגב, התמלאה.
ארדיטי נפטרה בגיל 68, בעת ביקור קרובים באיטליה, ונקברה בעיר ליבורנו. על שמה נקרא הרחוב “המלאך בלבן” בשכונת גבעת חנניה בירושלים.
באתר “נהריים בגשר” נבנה ונחנך בימים אלו מצפור לזכרה של אסתר. המצפור נבנה ממש על גדת הירדן, מעבר לגדר המערכת המפרידה בין מדינת ישראל לממלכת ירדן.
במהלך הסיורים באתר, ניתן לעבור את הגדר ולשמוע את סיפורה מעורר ההשראה.
טלפון לבירורים: 04-6753336

אולי יעניין אתכם:

חייל ומשורר

חייל ומשורר

חייל ומשורר טיול קצר בשישי / שבתאי שירן, מורשת הגליל חַיָּלִים אַלְמוֹנִים הִנְנוּ, בְּלִי מַדִּים, וּסְבִיבֵנוּ אֵימָה וְצַלְמָוֶת. בגיל 18, בשנת 1925, עלה אברהם שטרן

קרא עוד »

שפיים ונהנים

שפיים ונהנים מאת: איציק רחמים מנצלים את ההפוגה שבין הגשמים לרכיבה אל דיונות שפיים-געש נראה שכל מערכות הגשם לאחרונה מתקבצות לסופי השבוע. טוב לחקלאים, למשק

קרא עוד »

מתגלגלים אחרת

מתגלגלים אחרת מאת: קרן חמיאל ב”עידן אופן” שבקיבוץ רבדים משכילים לייצר מגוון חוויות לקהל רחב במיוחד     נפתח בגילוי נאות: מרוב הפעמים שכבר הייתי

קרא עוד »
נגישות