עלה נעלה

בבושקות, נטיפים ושברי כד ביזנטי בטיול למיטיבי לכת מדולב ועד לנעלה

כל מי שטייל בשומרון מכיר את הערגה להרים התכולים האלו, תחושה המתגברת עם התקרב עונת האביב הצבעונית המושכת את המטיילים כמגנט אל מחוזות הקסם של ארץ התנ”ך.
אל סיורנו יצאנו מדולב בבוקר ערפילי וחיש מהר אנו נבלעים בחורש האורנים העוטף את הישוב להליכה צבעונית בין שלל פריחת עיריות, רקפות וסביונים. דרכנו ממשיכה ויורדת דרך טרסות קדומות הבנויות על צלע ההר כאשר את הירידה מתבלים ריחות קורנית, זעתר ומרווה שנרמסו על ידי מובילי טור המטיילים, בואכה עין מזור המפכה ממערה קטנה הפעורה בצלע ההר. אזור המעיין מתוחזק להפליא, אמת מים קטנה מושכת את מי המעיין אל בריכת איגום רבועה אשר למרות צינת הבוקר מספר עמיתים נהנים מרחצה בה, ואילו האמיצים פחות מתמקמים בינות לפינות הישיבה והנדנדות לשמיעת סקירה קצרה מפיו של בנימין אליצור, מוביל הסיור.
מדריכנו סוקר את רצף ההתיישבות היהודי בהרי גופנא אשר נקטע באלימות בימי מרד בר כוכבא וחודש רק בדורנו, עם הקמת דולב ב-1983. אחריו קמו גוש טלמונים, נילי ונעלה, עד ליישוב הצעיר מכולם – כרם רעים, הקולט חלוצים חדשים ליישובה של ארץ האבות.
הכוחות שאצרנו בעת המנוחה על שפת בריכת המעיין משוחררים להמשך צעידה בערוצו של נחל מזור, בינות ריכוזי פריחה הצובעים את דרכנו, ביניהם בולטות הרקפות הנצמדות אל חגווי עצי הזית. השמש הנוגסת אט-אט בערפילי הבוקר מגלה את נוף הקדומים בו אנו פוסעים ואת הבריכה היפהפייה של עין דולב, בה אנו עוצרים לארוחת בוקר ולטבילה אמיצה במים הקפואים.
חברנו לערוצו של נחל דולב (ואדי א-דילב) בצומת הפרסה וחצינו את הכביש המוביל אל עין בובין / מעיין דני, הקרוי על שמו של דני גונן שנרצח בידי פורעים בעת ביקור במעיין הקרוי על שמו מאז. המשכנו ללכת בצמוד לערוצו של נחל דולב, בינות מרבדי כלניות המתחרות בחברותיהן הדרומיות ואל כרמי זיתים אשר ביניהם כמה פרטים בעלי קוטר גזע עצום של כמעט שני מטרים – אולי עוד נשתלו בידי אבותינו בימי בית שני.
הליכה קלה מובילה אותנו אל מעיין בור הוואדי, בעצם באר הנזונה ממעיין תת קרקעי נסתר ומכוסה ביציקת בטון שצוהרי ברזל הפתוחים בה מגלים סולם רעוע המוביל מטה אל מימיה. הצעירים מגלים את הסולם ותוך זמן קצר נשמעים מעומקה של הבאר קולות צהלותיהם והשתברות גלי מים אל דפנות האבן.
אנו ממשיכים היישר לטיפוס על מדרונו של נחל דולב, הרכס מדגים את תופעת הבבושקה (בובה בתוך בובה בתוך…) כאשר כל הגעה לקו הרכס פותחת מעברו רכס נוסף בעל מדרון מעט מתון יותר אך עדיין מאתגר. המאמץ אינו לריק, שכן מטה מתגלה נופו המרהיב של נחל דולב המקיף במעגל כמעט שלם גבעה העומדת בדרכו ויוצר פיתול ענק בצורת פרסה.
תופעת הבבושקות מסתיימת בנקודת הגובה 503, ממנה נשקף נופם המהמם של הרי גופנא, מודיעין עילית וכן מחוז חפצנו נעלה, הבולטת מעל קו הרכס בגגותיה האדומים ובמגדל המים הייחודי. סקירה נוספת על ח’רבת א-שונה וזהר אל-בורג’ הנמצאות ממש מצפון לנו ואנו ממשיכים לעבר הנקודה הבאה.
ההליכה הנוחה על קו הרכס מגלה תופעות טבע מעניינות: מעגלים סביב עצי הזית בהם נמנעים השיחים מלצמוח עקב משיכת המינרלים והמים על ידי שורשי העץ החבויים תחת הקרקע. כלנית סגולה נדירה, וכמובן שלל פריחה המלווה את דרכנו אל נחל נטוף ואל מערת הנטיפים הפעורה אל מדרונו המערבי. הסיור במערה החלקלקה מחייב משנה זהירות ולעתים זחילה על ארבע, אך חושף שלל נטיפים וזקיפים העושים את המאמץ לכדאי, ועם היציאה מהמערה מחכה לנו הפתעה – שברי כד ביזנטי המלמד כי כבר אז עלו מטיילים לרגל לחזות בפלאי הבריאה. עמית בשם רועי סקר לנו את תהליך התפתחותה של מערה קארסטית וכן הסביר בקצרה על תיארוך החרסים.
המשך המשעול מגלה כי הבבושקות עדיין לא אמרו את המילה האחרונה, וטיפוס חד נוסף מוביל אותנו אל מרומו של קו הרכס, שם מחכה לנו אחר כבוד בור מים צלולים המשמשים לרחצה הגונה השוטפת את אבק היום, ולאחריה אנו מגיעים אל מחוז חפצנו היישוב הפורח נעלה.

עמיתים לטיולים’ – אוהבים וחוקרים את ארץ ישראל ברגליים.
הפעילויות בד”כ חינמיות, להצטרפות: araratamit7@gmail.com

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

מארצות החום אל חלוני

מארצות החום אל חלוני מאת: שגית הורוביץ, ספארי רמת גן הופעתם של גוזלי שרקרקים ירוקים בבית החולים לחיות בר אינה מאורע שמתרחש כל יום בתוך

קרא עוד »
נגישות