מפת הדרכים

המפה שנתלתה על קיר המזרח בבית הכנסת הביאה לאיחוד מרגש במיוחד

הרב סטיב קליין עמד נדהם כשראה שבית הכנסת הישן אליו נכנס לשמש כרב ואשר על שיפוצו עמל כמעט חודש ימים, נשטף בדלף גשמים חזק אחרי סערה שהתחוללה בשכונה הברוקלינית – וכל הכותל המזרחי של בית הכנסת נכתם בכתם גדול שיצר תמונה עלובה של הקיר המרכזי.
היה זה יומיים לפני חג הפסח, בו עמד להיחנך מחדש בית הכנסת שבני הזוג קליין שיפצו בכל כוחותיהם. אין ברירה, אמר הרב לעצמו. חייבים לדחות את תפילת הפתיחה של בית הכנסת. נבוך ועצוב עשה דרכו אל המכונית, כשלפתע, בחנות בזר לצרכי צדקה, ראה מפת שבת צבועה שנהב, נפלאה למראה, כשמגן דוד רקום במרכזה, וכן, היא ממש בגודל הכתם שעל הקיר. הוא רכש מיד את המפה ושם פעמיו חזרה לבית הכנסת.
לפתע הוא רואה אישה מבוגרת שהחמיצה את האוטובוס ונותרה בתחנה סחופת הממטרים. הזמין אותה הרב להיכנס לבית הכנסת המחומם ועמד כדי להתקין את המפה על קיר המזרח. היא הלמה בדיוק את הכתם ועתה הקיר נראה נפלא ובליבו כבר חזר בו מן ההחלטה לדחות את הפתיחה.
לפתע, ניגשה האישה ובקול רועד שאלה את הרב מנין השיג את המפה? הרב סיפר לה והיא ביקשה ממנו: תבדוק בבקשה אם האותיות SBG רקומות בשולי המפה. הרב סטיב בדק ואישר. האישה לאטה: "זו, זו המפה שלי" וגוללה סיפור מצמרר, כיצד רקמה את המפה השנהבית ב-1939 בפולין, כששבוע לאחר מכן נכנסו הפולנים אל השכונה שלהם בפרברי ורשה. בעלה הציע שהיא תצא מיד והוא יבוא אחריה כעבור שבוע, כשינסה בינתיים למכור את הרכוש.
היא עשתה כדבריו, כשהמפה במזוודתו. הבעל לא הספיק לצאת ונלכד על ידי הקלגסים ונשלח למחנה מוות. נודע לה, כך היא מספרת לרב ההמום, שהוא סיים שם את חייו. היא קיבלה היתר עגינות, נשאה שוב והיגרה לארה"ב.
הרב ביקש להחזיר לה את המפה, שהיא רכושה, אך האישה סירבה ואמרה שייעודה הנוכחי הוא הרבה יותר חשוב ואמיתי.
הרב חנך את בית הכנסת בליל פסח, בית הכנסת היה מלא וחגיגי, אבל לאחר התפילה נשאר במקום אדם זקן וסירב לעזוב את המקום. הרב סטיב ניגש אליו ושאל מדוע הוא נשאר, והאם אין לו לאן להיסב בליל הסדר. היהודי הסביר לרב: יש לי לאן ללכת, ברוך השם יש לי משפחה. אבל המפה הזאת מוכרת לי, את המפה הזאת רקמה אשתי במשך שעות וימים, שם בוורשה, היא יצאה לפניי מן העיר, אני נלכדתי ונשלחתי אל התופת. כשיצאתי בעור שיניי, חיפשתי אותה בכל המקומות, איש לא ידע מה עלה בגורלה ובית הדין הרבני שם החליט שאוכל להקים בית חדש ולפתוח פרק ב' אחרי אבדן אשתי.
הרב סטיב נרעד. האם תוכל לבוא אתי במוצאי החג הראשון לסיור קצר? שאל את היהודי וזה הסכים. השניים נסעו אל ביתה של האשה, שאך לפני מספר ימים פקד אותו הרב כשהביאה אל ביתה. הרב דפק בדלת ודמותה של אשתו הראשונה של היהודי ניצבה הפתח. המפגש היה קורע לב. השניים סיפרו זה לזה כל מה שעבר עליהם.
המפה נמצאת עד היום בכותל המזרח של בית הכנסת, על אף שהכתם כבר טויח ונצבע.
מתחתיו כתב הרב סטיב שזוהי מפת השבת שהצילה את בית הכנסת שלו וגם מגלמת את סיפורו של העם היהודי לדורותיו, ערב חג החירות וגאולת עם ישראל.

אולי יעניין אתכם:

תחת תאנתו

תחת תאנתו מאת: עמי יוגב כמה מעלות יש לה, לתאנה הבריאה הזו – הפרי היחיד כמעט ששומר באדיקות על עונה מיוחדת בשנה "התאנה חנטה פגיה"

קרא עוד »

על גישה ועל קדושה

על גישה ועל קדושה מאת: עמי יוגב הכוונה שמצטרפת לאכילה היא המכריעה איזו אכילה זו תהיה – בקדושה ובטהרה או מתוך בהמיות לקראת סוף פרשת

קרא עוד »

אצא לי השוקה

אצא לי השוקה מאת: יואב ערמוני צילומים בדגש קולינרי בחוצות שוק התקווה אחד מסוגות הצילום האהובות על צלמים, מקצועיים וחובבים כאחד (ומבלי לפגוע באף אחד,

קרא עוד »
נגישות