ממריאים רחוק

מסע בעקבות הציפורים הנודדות בחבל אילות

פארק הצפרות באילת. צילום: ד"ר אבישי טייכר, אתר פיקיוויקי

במפגש גיאוגרפי המגשר בין שלוש יבשות – אירופה, אסיה ואפריקה – שוכנת לה מדינתנו הקטנה והיא מהווה “צוואר בקבוק” אליו מתנקזות בעונות הנדידה, באביב ובסתיו, כמיליארד ציפורים נודדות (כ- 500 מיליון בכל עונה) ובהם כ–280 מינים שונים.
במהלך נדידת האביב, אזור הערבה הדרומית וחבל אילות הם הנקודות האחרונות שבהן יכולות הציפורים “לתדלק” על מנת לחצות את המדבריות הגדולים בדרכן לאפריקה. בכל פינה ירוקה ניתן לפגוש את ציפורי השיר, עופות כדוגמת הברווזים, החופמאים, החסידות והפלמינגו, ובשמיים עופות דורסים ועופות דואים אחרים.
בסוף השבוע האחרון התקיימה באזור חגיגת סיורים מודרכים בעקבות הנדידה, סדנאות צילום ובנייה באדמה, צפייה בסרטי טבע והסיפורים מאחורי עדשת המצלמה. ב”פארק הצפרות אילת” ניתן למצוא בימים אלה מאות צפרים, חוקרי עופות, מכל העולם הממלאים את שבילי הפארק. מסתבר שהם הגיעו לכאן מכל קצוות תבל לצפות בבעלי הכנף – בשבילם אילות ואילת היא אחד מהאתרים החשובים בעולם לצפייה בציפורים, רק כאן הם יכולים לראות מגוון כל כך גדול של בעלי כנף מכל הסוגים.
ספק אם בביקורים הקודמים שלכם בחבל הערבה הדרומית ואילות שמתם לב לפנינת הטבע הירוקה שניצבת מצפון לעיר, ליד מעבר הגבול לירדן. כולכם בוודאי ראיתם את בריכות המלח מחלון המכונית או המטוס, שמתם לב לצמחייה הירוקה שצובעת את החום-אפרפר של אדמת המדבר, אבל לא חשבתם לעצמכם שממש כאן, אפשר להביט בטבע כל כך מקרוב.
אז קחו לכם פסק זמן מהרביצה בשפת הים או סביב הבריכה במלון או בצימרים בערבה, כי הפעם אנחנו מציעים לכם לבקר באחד האתרים היפים ביותר בישראל, האמינו לנו – לא תצטערו. אגב, לא צריך להתאמץ, רשמו ב-וויז “פארק הצפרות אילת” ותוכנת הניווט תוביל אתכם ישירות למקום, מרחק עשר דקות נסיעה מכל בית מלון בעיר.
הפארק פתוח והכניסה אליו חופשית. בימי הפעילות במקום ניתן להשתתף בטיבוע ציפורים, לשמוע הסברים על ציפורים נדירות שחולפות בפארק בתהליך הנדידה, לערוך היכרות עם העורב ההודי – מין פולש אלים ותוקפני אשר מצוי באילת. בהמשך, תצפית על ציפורים – מלווה בטלסקופים, משקפות ומודרכת ע”י צפרים מקצועיים.

פארק הצפרות הבינלאומי באילת מנוהל במשותף על ידי תאגיד התיירות של אילת, קק”ל, רשות הטבע והגנים והחברה להגנת הטבע. בתחילת שנות ה-90′ הוקם הפארק בשטח שפעלה בו המזבלה העירונית של אילת עד שנות ה-70.
שטח המזבלה פונה מפסולת, נוקה, כוסה אדמה ונשתלה בו צמחייה המדמה ברובה את צמחיית המלחה המקורית, וזו מספקת לציפורים שפע מזון מגוון ואתר נוח לחסות בו ולהתאושש ממעוף הנדידה. כמו כן הוקם אגם מים מליחים, המשחזר את ברֵכות מי השיטפונות שהיו באזור בעבר, וברֵכת מלח של “מלח הארץ” משמשת את ציפורי החוף.
לפרטים: 08-6616976

אולי יעניין אתכם:

כתום זה הגור החדש

כתום זה הגור החדש / שגית הורוביץ, ספארי רמת גן כמה אור ושמחה יכול להביא צאצא אחד שמוסיף צבע לחיי קהילת הבבונים בשורה משמחת ומרגשת!

קרא עוד »

קדימה, ממריאים

את בית הספר ללימודי תעופה בספארי מכירים מבקרים מיוחדים, שמספרם הולך נוסק. סיפורים מהספארי/גיליון 166/מאת שגית הורוביץ, ספארי רמת גן. לא כולם יודעים, אבל במעמקי

קרא עוד »

משלוח של 10 טון

מה גורם לארבעה קרנפים לעבור דירה, ומהו היעד הקריר שבו יקבעו את מושבם? מאת: שגית הורוביץ, ספארי רמת גן 19 שנה חלפו מאז הגיעה טנדה

קרא עוד »
נגישות