לאן שהלב מושך

מאת: נטע גולן

האות העברית מככבת בתערוכה חדשה – שמאחוריה אמן עם ביוגרפיה מרתקת

“הביוגרפיה שלי מתרחשת על פני שלוש יבשות ובתקופות סוערות של המאה העשרים”, מספר האמן שלום קלנר – על סף פתיחת אחת התערוכות המרגשות יותר שנפתחת בימים אלו בהיכל שלמה בירושלים – ובמרכזה האות העברית. מאחוריהתערוכה סיפור מרתק ומטלטל על חלקה של האמנות בחייו של ניצול שואה, שהפך בבואו לישראל לאדריכל ושיחזר את העיירה ההרוסה בה גדל.
“נולדתי בשנת 1937 בעיירה טומשוב לובלסקי בפולין”, מרחיב קלנר, “ילדותי עברה עלי בתקופת מלחמת העולם השניה במאבקי השרדות קשים, בריחה לסיביר ונדודים. בריאותו של אבי נפגעה מאוד בעבודתו בבורסקאות במחנות העבודה וחייו הפכו למסכת של מכאובים ומחלות.
“לאחר סיום המלחמה שבנו לפולין. בעיירתנו לא נותר זכר לקהילה היהודית והתישבנו בעיר לודז׳,שם למדתי אמנות בסטודיו של האמן אלכסנדר בוגן במשך שלוש שנים. בשנת 1950 עלינו לישראל, מושא חלומותי כבן למשפחה ציונית שנאלצה לחיות בגלות. בארץ נקלטנו במעברה ובמקביל ללימודי בבית הספר עזרתי לאמי בפרנסת המשפחה. לאחר חמש שנות המגורים בצריף בד קיבלנו דירת שני חדרים. השנים הללו חקוקות היטב בזכרוני. בעת שירותי הצבאי כחייל קרבי בחיל השריון נפטר אבי והוא בן 47 בלבד”.
האות העברית מככבת בעבודות במלוא עוצמתה ובמובנה הצורני והאידאי. לעתים מופיעה האות בצורתה הבודדת, לעתים בשילוב עם דמויות מן המקרא ולעתים בפרשנות האידאית הטמונה בספרי הזוהר. נושאים נוספים בעבודות הם חברתיים – פרסונליים, דמויות דמיוניות מן החי והטבע ובכללם גם דמות האדם.
העץ משמש כחומר העיקרי ליצירה. בדרך כלל סוגי עץ קשה בעלי סטרוקטורה מעניינת בצורת הסיבים שלהם, בצבע ובגידים המבטאים אופי וחום. זהו חומר המדבר אל היוצר, משפיע על היצירה ומהווה חלק אינטגרלי ממנה. הטכניקה של העבודה הינה לרוב מעורבת, משלבת גילוף, חיתוך צורני ועיבוד במכונות. בחלק מן העבודות משולבים, ברזל, זכוכית בצורות וצבעים שונים ותאורת לדים.
“העיקרון הבסיסי המנחה אותי בעבודתי האמנותית הוא שהיצירה חייבת להיות בעלת ערכים אסטתיים ויחד עם זאת בעלת תוכן, משמעות ואמירה. חלק ניכר מעבודותי יונק את השראתו מן המסורת ומן ההיסטוריה של עם ישראל, נושאים הקרובים ללבי ומעסיקים אותי מאוד.
“המבנה הגיאומטרי של אותיות האלפבית העברי הווה תמיד השראה ואתגר לעבודת הפיסול שלי ובהמשך הדרך הביא אותי למעורבות רעיונית בשילובי האותיות בהרכבים ובתכנים שונים. הקו המנחה היה מתן ביטוי תלת- מימדי לנושאים מגוונים מהמקורות ואינטרפרטציות שלי בחומר. אני יוצר גם דמויות של בעלי חיים ואנשים, לרוב עם אמירה חברתית או קריצה של הומור”.
קלנר הוא בעל תואר ראשון באדריכלות מאוניברסיטה בקליפורניה ותואר שני באדריכלות ובינוי ערים בטכניון בחיפה. במהלך לימודיו האקדמאים לקח קורסים באמנות. בשנת 1966 תכנן בית כנסת בקליפורניה בו שילב מספר עבודות אמנות – חלקן בשיתוף הפסל Gordon Newell מהעיר מונטריי שבקליפורניה. מקורות ההשראה לעבודותיו מגיעים ברובם מן המסורת היהודית אותה ינק בילדותו בביתו שהיה מסורתי בעיקרו. עד כה הציג בתערוכות קבוצתיות במוזיאון קסטל, בגלריה פרנקל, ביפו העתיקה ובבית גבריאל.

שלום קלנר –”לאן שהלב מושך”
פתיחה חגיגית: יום שישי , 23.3 בשעה 11:00
רח’ קינג ג’ורג’ 58, ירושלים 02-5889010
שעות ביקור בתערוכה : א’-ה: 08:00-20:00
יום שישי 08:00-12:00
אתר האמן: https://www.shalomkelner.com

אולי יעניין אתכם:

מחזירים עטרת ליושנה

נחל השודדים, מלכה צלבנית ושמן הזית המשובח של ראש הממשלה לשעבר: טיול היסטורי עתיר הפתעות מעפרה לעטרת כתבה מרכזית גיליון 166 – קום והתהלך בארץ

קרא עוד »

מהמדבר עד המבצר

מהמדבר עד המבצר מאת: עמיתים לטיולים, כתב: ירון בוצר בהובלת מאור דרור וד”ר חזי הורן טיול עומק למרחב מצודת הורקניה, מאמות המים ועד המדרגות לשומקום

קרא עוד »
נגישות