כמו פרח בר

תלכיד-פיראן: טיול פריחה מדברי בבקעת הירדן

בקעת הירדן, הלוהטת ברוב ימות השנה, הופכת אחרי הגשמים לגן עדן של פריחה וירק. בלב אתרי קרבות ומרדפים שוכנים שני ואדיות הצופנים בחובם פרחים יפים ונדירים הצובעים אותו בכל אביב מחדש, ובהם מסלול אתגרי ובו יתדות וסלעים המבטיח הנאה לחובבי הפרחים ולאוהבי האקסטרים כאחד.
לאן נוסעים?
כחמישה קילומטרים מדרום למחולה נפנה מערבה לפי השילוט לחניון נחל תלכיד. מהחניון נלך דרומה בשביל רחב המקביל לכביש ומסומן בסימון שבילים כחול, שמתחלף לסימון אדום, לכיוון נחל פיראן. לאחר כחצי קילומטר נעלה בערוץ נחל פיראן עד שנפגוש מימין בגיא ובו שביל שסימונו ירוק. נפנה ימינה אל הגיא ונעלה איתו אל האוכף בין נחל פיראן הדרומי ובין נחל תלכיד הצפוני. מהאוכף ישנו סימון שקוף (לבן-שקוף-לבן) המוביל לנקודת תצפית על מרחבי הבקעה ואפיק נהר הירדן- תצפית מדהימה שאסור לפספס!
בשנות ה-80, כעשור אחרי מלחמת ההתשה שהיתה מלחמה קשה ועקובה מדם בבקעת הירדן, קמו בה ישובים רבים והבקעה חזרה לפרוח. על כך כתב יהורם טהרלב ללהקת פיקוד מרכז את השיר: “את עיניך שא מזרחה” ובו הוא מתאר את פריחת היישובים משני צידי הירדן: “שתי גדות לירדן/ זו פורחת זו גם כן/ ושכן אל מול שכן/ יבולו נושא…” בשיר היפהפה הזה הוא מתאר גם תופעה גיאוגרפית מעניינת הנראית היטב מהתצפית: נהר הירדן מחלק את הבקעה לשני חלקים המשתקפים זה בזה, ממש כמו במראה – מורדות ההר, הבקעה, הבתרונות, גאון הירדן והנהר.
מהתצפית נחזור אל הסימון הירוק ונתחבר אל ערוצו של נחל תלכיד המסומן בסימון שבילים כחול.
נרד בזהירות בין המפלים עד שנגיע אל מחלף טבעי: בראש מפל גבוה נראה שהשביל נעלם, אך אם נתבונן היטב נבחין שהשביל יורד אל מתחת למפולת סלעים דרך פתח צר – כך ניתן לרדת את המפל הגבוה בעזרת יתדות. נמשיך לרדת לאורך גדת הנחל עד לחניון נחל תלכיד.
לאורך המסלול כולו נפגוש מספר פרחים מיוחדים: צמרורת בואסיה היא מין אנדמי היחודי למדבר יהודה ולבקעת הירדן בלבד ואינו גדל בשום מקום אחר בעולם. הצמרורת מתחילה לפרוח בסוף פברואר ומגיעה לשיא הפריחה בחודש מרץ. שיטת ההאבקה של הפרח מעניינת גם היא: הוא אינו מפזר את אבקתו אלא בהשפעת דבורה, הגורמת לו להתפוצץ ולפזר את אותה בבת אחת. הצמח קרוא על שם הבוטנאי השווייצרי אדמונד בואסייה, חוקר המזרח התיכון במאה ה-19.
צמח נוסף הפורח בעונה זו הוא החלביב הרותמי: שיח גדול הדומה לרותם, ומכיל חלב רעיל, שהעניק לו את שמו. אם תריחו את הפרח, תרגישו ריח דוחה, אך מסתבר שזבובים דווקא מוצאים אותו כמושך במיוחד… בקעת הירדן היא האזור הצפוני ביותר בו הוא גדל.
בחודש מרץ מתחיל לפרוח האירוס השחום במורדות הרי יהודה ושומרון. אירוס זה הוגדר לראשונה על ידי טוביה קושניר – אחד משלושים וחמישה לוחמי מחלקת ההר, הל”ה, שנפלו במלחמת השחרור בדרך לגוש עציון הנצור. האירוס הוא גם סימלה של החברה להגנת הטבע המתנוסס כאן בראש העמוד, בעקבות הצלחת קמפיין השמירה על פרחי הבר.
טיול מהנה ופורח!

בית ספר שדה עפרה החברה להגנת הטבע
כשטבע ומורשת נפגשים 02-9975516 או בפייסבוק

אולי יעניין אתכם:

הם היו חמישה

הם היו חמישה מאת: יואב יאיר עולים בהרי ירושלים, מהזרימה החורפית בנחל מוצא ועד גיבורי קיבוץ מעלה החמישה וקיבוץ קריית ענבים לפני שאתמקד בכתבה על

קרא עוד »

ירושלים של גגות וחצרות

ירושלים של גגות וחצרות מאת: יואב ערמוני תמונות מסיור של חורף בעיר העתיקה בירושלים רחוב מוריסטאן חצר ההוספיס הלותראני מתחם מגדל דוד חצר המרכז הלותראני

קרא עוד »

מתגלגלים מימי דוד המלך

מתגלגלים מימי דוד המלך מאת: שבתאי שירן, מורשת הגליל כשהסגווי מוליך אותנו מטיילת ארמון הנציב ומראה העיר העתיקה ועד נופי מדבר בצל הגשם “חיה” מוזרה

קרא עוד »
נגישות