הגשרים על עמק המעיינות

עבר, הווה ועתיד בעמק הירדן וביקור בגשר ההולך ונבנה

המוטו של עמיתים לטיולים הוא ‘כולנו מדריכים’: בטיול ביום שישי האחרון בא המוטו לידי ביטוי בצורה היפה ביותר. דעאל לוי, איש שדה אליהו, טייל עם הקבוצה, ראה את האנשים, את אהבת הארץ ואת הצימאון לידע והתשוקה לכבוש כל משעול ורגב – ויזם, הפיק והדריך יחד עם מאיר רוטר ולוי גבעון סיור ייחודי ומיוחד.

התכנסנו בקיבוץ עין הנצי”ב והצפנו לאתר גשר הישנה שנפתח במיוחד עבורנו. לאחר קבלת תדריך ביטחוני ונהלים מפורט ותחת הובלתה של עפרה, בת קיבוץ גשר, נפתח השער מזרחה וחצינו את גדר הביטחון אל עבר נקודת היישוב של גשר הישנה.
שמענו סקירה קצרה על ההתיישבות בנקודה החל מ-1920 ועל העמידה האיתנה מול הצבאות שהתקבצו, ערב מלחמת העצמאות 1948 בראש הגשר מצדו הירדני – צבאות עירק וירדן, שבעטיים פוצץ גשר הבטון הבריטי ונפגע גם הגשר המרהיב.
בתום הסקירה עלינו על גשרון החי”ר הקטן שהציב צה”ל בשנות ה-90 מעל הקשת המזרחית החרבה של הגשר הרומי וטיפסנו על הגשר לסקירה מדוקדקת שלו ושל גשר הבטון הבריטי וגשר הרכבות העותמני.
על הגשר הרומי, חצינו את נקודת האמצע של נהר הירדן ואת קו הגבול עם ממלכת ירדן וסקרנו את הגשר למלוא אורכו. אחרי סט תמונות והסברים הנדסיים מדוקדקים, למי שזכה, מפי המהנדס דוד נסים, התכנסנו בחצר החאן ונכנסנו למגדל השמירה, שם ראינו את העיצוב המתוחכם של הסליק המקומי.

המשכנו לתצפית על גשר שיח’ חוסיין מכיוון אזור בית הקברות של מעוז חיים, שם שמענו סקירת נוף מקיפה של לוי גדעון בן טירת צבי והסברים ואנקדוטות על הצד הירדני וגשר שיח’ חוסיין.
גם מאיר רוטר העלה בשלב זה הילוך והסביר בצורה מקיפה על זרימת הירדן ומבנה האפיק וכן על ההיסטוריה התנ”כית הנשקפת לעינינו. בתום ההסבר עלינו שוב על המכוניות ונסענו בשיירה לכיוון דרום, אל עבר הגשר החדש שנבנה בימים אלו ביננו לבין ירדן.

לאחר החניה התקדמנו אל עבר אתר העבודה, שם קיבל אותנו קב”ט האתר לתדריך ביטחון. מנהל הפרוייקט דעאל לוי הרחיב והסביר על החזון שהוביל להקמת הפרויקט ההנדסי, על אזור הסחר המשותף הנבנה כאן בימים אלו. על היתרונות שיש לשני הצדדים מהפרויקט ועל החלומות שעוד עתידים להתגשם ולהיבנות במקום, בעז”ה.
בסיום ההסבר ירדנו לאפיק הירדן עצמו, שם שמענו הסבר על הפלא ההנדסי העצום שנבנה מול עיננו, גשר פלדה ובטון שנבנה בשיטת הדחיקה. הגשר נבנה בשטח ישראל ובכל פעם שמסתיימת בניית מקטע, הגשר כולו נדחף לכיוון מזרח על העמודים שכבר נוצקו.
התחלקנו לשתי קבוצות. הקבוצה האחת עלתה עם דעאל על הגשר והקבוצה השניה התרכזה עם מאיר רוטר בסמוך לנקודת המפגש של נחל בזק עם הירדן, שם צפינו לכיוון יבש גלעד ושמענו על הקשרים בין אנשי יבש ושבט בנימין ועל גבורתם במלחמה בה נפלו שאול ובניו. בסיום ההסבר התחלפו הקבוצות – זו ירדה וזו עלתה.

‘עמיתים לטיולים’ – אוהבים וחוקרים את ארץ ישראל ברגליים.
הפעילויות בד”כ חינמיות, להצטרפות שלחו דוא”ל ל- araratamit7@gmail.com

אולי יעניין אתכם:

מאחורי הפרוכת

מאחורי הפרוכת מאת: שבתאי שירן, מורשת הגליל מסע אל אמנות יהודית אותנטית המסתירה טפח ומגלה סיפור פרק א’ – קצרין בט”ו כסלו תשס”ז, עשרה ימים

קרא עוד »

4 רוחות מהר צפחות

4 רוחות מהר צפחות כתב וצילם: קובי פינקלר מסלול חדש ומותאם למשפחות נפרץ בהר השוכן בפאתי הרי אילת פרשיות השבוע הקרובות, המתארות את מסעות בני

קרא עוד »

התהפוכות של שבטה

התהפוכות של שבטה בהדרכת הארכיאולוג ד”ר יותם טפר, כתב: ראובן שדה, צילום: עמית אררט שלוש כנסיות מרשימות, בריכות אגירה עצומות, אורוות סוסים, מחסנים ומתקנים חקלאיים

קרא עוד »
נגישות