השנה החדשה של השבוי הסורי

לאחר שנחת והוחזק בצד הלא נכון של המפה, שב הנשר הישראלי לשיקום בספארי

כמה ימים קודם הגיעה לאוזננו שמועה: נשר מקראי נעלם מהרדאר, ממש כך. פקחי רשות הטבע והגנים לא שמעו ממנו, וליתר דיוק לא קיבלו שום אות מהמשדר שלו במשך כמה חודשים והם חוששים לגורלו.
הנשר, פרט צעיר ששוחרר באזור רמת הגולן ארבעה חודשים קודם לכן, הובא מספרד במסגרת הניסיונות לחזק את אוכלוסיית הנשרים בארץ. בתחילה, המשדר שלו שלח אותות אך כאשר הפסיק, כולם החלו לדאוג. מצב הנשרים בארץ בכי רע, הנשרים הולכים ונכחדים ובארץ נעשים ניסיונות אדירים להרבות אותם ואפילו לייבא נשרים מארצות אחרות.
הסיפור החל להסתבך ובד בבד התברר כי הנשר החשוב כל כך, המכונה s-98, נפל לידיהם של המורדים הסורים. במשך מספר שבועות הוא שהה מעבר לגבול, המשדר שעל גבו גרם למורדים לחשוב שמדובר במרגל ישראלי.
ובינתיים בארץ, לאחר שהקשר עם הנשר אבד והתשדורות מהמשדר שלו נפסקו, אנשי רשות הטבע והגנים הבינו כי יש בעיה והחלו לפעול: הם ניסו לייצר קשר עם המורדים הסורים, אך ללא הועיל.
הייתה זו גל לוסקי מארגון Israeli Flying Aid שמסייעת לקורבנות המלחמה הקשה שמתרחשת בסוריה כבר שש שנים, שהצליחה ליצור קשר עם אדם סורי שסיפר לה כי בידיהם ישנו נשר ישראלי.
גל והצוות שלה ניסו להתחקות אחר עקבותיו של הנשר והבינו לבסוף כי הוא נפל לידיהם של פעילי דאע”ש באזור מוכה קרבות, ומשם התגלגל לידיו של מורד סורי ולמפקד מיליציית מורדים, חובב בעלי חיים.
כאשר מפקד המיליציה הבין שמדובר בנשר מישראל הוא חשש כי הסיפור יסתבך. אנשי המיליציה דאגו לספק לנשר באותם ימים בשר ודיווחו כי הם בעצמם אכלו לחם ומים. ימים אחדים לאחר שהקשר עם המורדים נוצר, הנשר הועבר לישראל ומשם ישירות אלינו לבית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים.
באישון לילה הוא הגיע לפתחו של הספארי, חלש מאוד, תשוש ופצוע ברגליו. חבלים שנכרכו סביבן גרמו לפצעים עמוקים שדרשו טיפול מיידי. הוא קיבל משככי כאבים, נוזלים ואנטיביוטיקה והוכנס לחדר טיפול נמרץ.
רק למחרת בבוקר הוא נלקח שוב לבדיקות. הפעם היה נראה כבר פחות מבולבל וגם נצפה אוכל בתיאבון. מיד יום או יומיים הוא הועבר שוב לחדר הטיפולים של בית החולים והמטפלים המשיכו לטפל בפצעים שברגליו. ד”ר אריאלה רוזנצוויג מרחה עליהם משחות אנטיביוטיות והוא המשיך לקבל טיפול שוטף.
בתחילה חשבו שיעזוב את בית החולים תוך ימים אחדים, אך לאחר מכן הוחלט לתת לו לנוח עוד קצת ולהעלות את משקל גופו. כעת, לאחר שמשקלו התייצב, החלו ההכנות להעברתו מבית החולים.
בימים הקרובים הוא יעזוב את בית החולים ויעבור אל החי בר שבכרמל, שם ישהה במשך כמה שבועות, וכאשר יגאל מילר האחראי על גרעיני הרבייה של רשות הטבע והגנים יהיה בטוח כי כוחותיו שבו אליו הוא יוכל לפרוש כנפיים ולשוב אל הטבע.
הפעם אנחנו מקווים שלא ייפול לידיים זרות ויוכל להמשיך לעוף בגבהים, להכיר בת זוג ולהקים משפחה.

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות