מאה הנותרים

הקהילה היהודית בוורונה, איטליה נותרה קטנה - אך מגובשת

בית הכנסת בוורונה

באיטליה קיימות קהילות יהודיות קטנות רבות, לחלק מהן היסטוריה יהודית עשירה. אחת מהן היא ורונה, השוכנת בצפון איטליה, במרחק של 100 ק"מ מוונציה: עיר עתיקה ויפה, אשר תיירים רבים פוקדים אותה. אתר התיירות המפורסם הוא ביתה של יוליה מהמחזה הנודע "רומיאו ויוליה" של ויליאם שייקספיר.
בוורונה מתגוררים כמאה יהודים ולהם קהילה קטנה אך מאורגנת. בעיר, שבעבר היו בה ארבעה בתי כנסת, נותר רק אחד. החל מראשית ימי הביניים התגוררו בה יהודים רבים, כמקובל אז בערי אירופה. הם גורשו מהעיר בשנת 1250, אך שבו אליה לאחר עשרות שנים.
היהודים הגיעו לוורונה כבר במאה העשירית. בתקופת הרנסנס היה עניין רב בתרבות היהודית ומצבם של היהודים היה טוב. בשנים 1146-47 חי בעיר הפרשן אברהם אבן-עזרא. הקהילה הרשמית בעיר הוקמה בשנת 1450, ואז גם נבנה בית הכנסת הראשון בעיר אשר כיום איננו קיים. בשנת 1505 השתנה היחס ליהודים והוחלט כי אינם יכולים להיות אזרחים שווי זכויות בעיר אחת עם הקתולים, ולכן עליהם לחיות באזור נפרד – מה שהוגדר מאוחר יותר הגטו היהודי. שנים רבות לקח עד שהוחלט על מקומו של הגטו, ורשמית הוא הוקם ונחנך במרכז בעיר רק בשנת 1599.
במאה ה-17 הגיעו לוורונה יהודים מספרד והללו הקימו קהילה נפרדת ובית כנסת ספרדי, אך מאוחר יותר התאחדו שתי הקהילות. במרוצת השנים, מספרם של היהודים גדל ובמאה ה-19 מספרם הגיעו ל-1,200 יהודים. מאז, כתוצאה מהתבוללות ומעזיבת היהודים את העיר, מספרם התמעט והגיע בתחילת המאה ה-20 ל-400 בלבד.
בזמן מלחמת העולם השנייה נשלחו יהודים מוורונה למחנות ההשמדה ובסיומה של המלחמה נותרו בעיר 120 יהודים בלבד.
במשך עשרות שנים כיהנו בעיר כרבני הקהילה היהודית ילידי איטליה, שגדלו במוסדותיה. האחרון שבהם היה הרב עזרא אוסטקי, שפרש מתפקידו לפני שלוש שנים. מזה שנתיים מכהן בעיר הרב יוסף לאבי המשתייך לזרם חב"ד. למרות שהקהילה נשארה איטלקית במקורה ובמהותה הוא התקבל יפה וזוכה לשיתוף פעולה.
בית הכנסת נמצא בעיר העתיקה והוא פעיל רק בשבתות ובמועדים, והתפילה בו היא בנוסח אשכנז, מטבע הדברים הוא משמש גם כמרכז קהילתי ובו גם משרדי הקהילה.
אין בעיר חינוך יהודי כלל, לא בית ספר ולא גן ילדים. רב הקהילה מעביר שיעורים במהלך השבוע בבית הכנסת וכן חוגים לילדים ונוער. אין חנות למוצרים כשרים ואף לא מסעדה. בבניין בית הכנסת יש חדר צדדי בו ניתן לרכוש מספר מוצרים כשרים בסיסיים. אלו המעוניינים במוצרים כשרים רוכשים זאת בערים הגדולות, רומא ומילנו, או בונציה העיר הקרובה ביותר לוורונה, שבה יש מוצרים כשרים. בית קברות אחד נותר בעיר והוא נמצא בשימוש. בעיר אין מקווה ונשים המעוניינות צריכות לנסוע לעיר הסמוכה פאדובה, המרוחקת כ-40 ק"מ כשהנסיעה ברכבת אורכת במחצית השעה.

הכותב הוא חבר ההנהלה הציונית וראש המערך לשירותים רוחניים בתפוצות

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות