בואנה הבנות

ברוכות הבאות סטו וטאנה, קופות האורנגאוטן שעשויות להציל את המצב

קופי האורנגאוטן הם קופים המצויים על סף הכחדה חמורה. מדענים חוששים כי תוך עשור לא יוותרו יותר אורנגאוטנים בטבע, ועל אף המאמצים האדירים שנעשים בגני חיות, אם קצב הריבוי לא ישתפר- תוך 20 שנה ישנו חשש גדול כי הם ייכחדו גם מגני החיות וזה יהיה סופם של הקופים אדומי השיער המרהיבים.
הספארי, שלוקח מזה שנים רבות חלק בתוכנית הרבייה של קופי האורנגאוטן, עושה מאמצים עילאיים כדי להרבותם. לפני כשנה מתו שתי נקבות מבוגרות ובחצר נותרו שני זכרים: מושון, שגילו נושק כבר ל-50 והוא ללא ספק זכר מבוגר מאוד, ובנו הקטן רחמים, שבקרוב יחגוג שמונה קיצים והוא לא רק קוף מתוק להפליא- אלא גם התקווה להמשך השושלת האדמונית בספארי ובכלל.
לא קל למצוא נקבות מתאימות ולשם כך, מנהל האוסף הזואולוגי שלנו, ד”ר גלעד גולדשטיין, פנה לכל הגורמים המתאימים והחל לבחון את כל האפשרויות להבאת נקבות צעירות לספארי.
לאחר חודשים ארוכים של חיפושים קדחתניים, נמצאו שתי נקבות מתאימות. שתיהן רחוקות גנטית ממשפחת קופי האורנגאוטן בספארי, ולכן הן יכולות לסייע בהקמת דור חדש.
לפני מספר שבועות הן הגיעו.
זו הייתה העברה מעט מורכבת: סטו בת ה-12 טסה מברלין ללייפציג ופגשה שם את טאנה בת ה-8.5. תחילה הן הכירו אחת את השנייה, ולאחר שההכרות העמיקה הוחלט להטיסן לישראל.
הן הוכנסו לבית הלילה, לחדר יפה שהוכן עבורן וכך במקום פרטי שיוחד להן הן הריחו, צפו, שמעו ואפילו קצת פטפטו עם רחמים ומושון ששהו בחדר הצמוד, כשרק חלון מפריד ביניהם.

עברו כמה ימים עד שהשתיים החלו להתאקלם. בהתחלה הן קצת חששו, אבל עם הזמן החלו להרגיש חופשיות יותר. המטפלים החליטו להוציא אותן לחצר ולתת להן להתרגל גם אליה ובכל הזמן הזה רחמים ומושון שהו בבית הלילה ויצאו לחצר רק כאשר שתי הנקבות חזרו לבתים.
היום הגדול הגיע וכולם התאחדו בחצר. קצת גישושים, התרגשות גדולה ולא מעט ביישנות.
המטפלים היו בטוחים כי השתיים תחפוצנה בזכר הצעיר, ורחמים הקטן רצה גם הוא את קרבתן אך לא כל כך ידע כיצד לעשות זאת. הוא ניסה להתקרב, גישש את דרכו אליהן אך על אף קלילותו וצעירותו נראה מסורבל וחסר ניסיון.
דווקא אביו הקשיש, הכבד שמתקשה לנוע, הבהיר לכולם כי אין אטרקטיבי כבעל ניסיון. הוא מאוד רצה את קרבתן וידע כי אם ירוץ אליהן כפי שנהג לעשות בעבר, הן יהיו מהירות ממנו ויברחו לו. לכן, נקט באסטרטגיה שונה שמתאימה לזכר בוגר ומנוסה: הוא החל להשמיע להן קולות חיזור, נתן להן מתנות והחל אט-אט לזכות באהדתן, בעיקר בזו של סטו היפה.
עכשיו הנקבות החדשות סטו וטאנה מכרכרות סביבו ואנחנו לא מתכוונים להתערב. יכול להיות שבסופו של דבר, לעת זקנה, מושון שוב יהיה אבא.

אולי יעניין אתכם:

אבני זיכרון בנתיב הגבורה

אבני זיכרון בנתיב הגבורה מאת: יואב ערמוני על הדמויות שזכרונן מרוצף לאורך הדרך בה פסעו יהודי ורשה פאוול פרנקל מרדכי אנילביץ’ פרומקה פלוטניצקה יצחק קצנלסון

קרא עוד »

מטען כבד

מטען כבד מאת: יואב ערמוני מכיכר המטענים לנתיב הגבורה: המסלול האחרון של יהודי ורשה אנדרטת האומשלאגפלאץ – מבט מרחוב Stawki אומשלאגפלאץ 1942 אנדרטת האומשלאגפלאץ –

קרא עוד »

היופי של אתונה

היופי של אתונה מאת: הרב יחיאל וסרמן “החיים מתנהלים על מי מנוחות”, אומר חבר הקהילה בבירה היוונית ומוסיף – “יש לנו חיי קהילה יפים” בית

קרא עוד »
נגישות