מיטות החורף של הפילים

פתרון לחידה עתיקת היומין: האם פיל ישן בישיבה או בעמידה?

במשך שנים היו הפילים שלנו נכנסים מידי יום בשעת ערב מוקדמת לבתי הלילה שלהם.
שם, בתוך בית הלילה, הניחו עבורם המטפלים את מזונם וגם ערימות חציר גדולות כדי שיוכלו להתחמם בהן ולנוח עליהם.
לפני מספר שנים נעשו שינויים בחצרות הפילים, הן בחצר של הפילים האסיאניים וגם בזו של האפריקניים. כחלק מהשינוי הוחלט שהפילים לא יכנסו באופן קבוע לבתי הלילה בשעות הלילה אלא יישארו בחצרות. לשם כך הוחלט להתאים את החצרות גם לשינה.
עד אז הפילים כמעט לא רבצו, ולאורך שנים רבות רווחה הדעה כי פילים מיטיבים לישון בעמידה ואין להם צורך לשכב. כדי לנוח, אמרו אז החוקרים, די לפילים להניח רגל על רגל וכך לאפשר בכל פעם לרגל אחת לנוח מכובדו של משקל גופם.
אולם כאמור, הדעות השתנו ברבות הימים וכך הוחלט לאפשר לפילים לא רק להישאר בחצרות לאורך שעות היום וגם הלילה אלא לסדר עבורם מיטות מיוחדות. לצורך כך הובאו לספארי ערימות חול. בתחילה, הפילים הסתובבו סביב הערימות, אבל די מהר הבינו כי מדובר במיטות מיוחדות והחלו להישכב עליהן לנוח וגם לישון. אבל אז הגיע החורף, ובחורף החול החל להירטב ממי הגשמים ולהתקשות. המיטות הרכות כבר לא היו כל כך רכות וממש לא נוחות והפילים הפסיקו לשכב עליהן.
לאחרונה, רגע לפני בוא החורף, החליט גיא כפיר, מנהל מחלקת הפילים בספארי, לארגן לפילים מיטות חורף מיוחדות. לצורך כך, הוא יצר קשר עם קבלן שמבצע חפירות בחול ושיכול לספק חול ים רך ועדין. באחד מימי השבועות האחרונים החלו בזו אחר זו להיכנס לספארי 17 משאיות שנשאו בתוכן חול ים רך ואוורירי.
ערימות החול הונחו בכל חצרות הפילים, האפריקניים והאסיאניים, ואי אפשר היה לפספס את ההתרגשות הגדולה של הפילים מהחול הנעים. ואז גם הגיעו הגשמים, אבל החול לא התקשה.
כיוון שמדובר בחול ים, המים חלחלו פנימה והותירו את החול נעים ורך. הפילים שלנו, בעיקר האפריקניים, אוהבים מאוד להסתובב בגשם ונהנים ממקלחות המטר. הם תמיד מעדיפים להיות בחצר ולרוב אינם רוצים להיכנס לבתים. גם בגשם עז והם מסתובבים בחוץ ואפילו בימי סערה. כאשר הם מתעייפים ומחפשים מנוח לגופם הכבד והפוגה מהמשקל שמכביד על רגליהם הם יכולים כעת להשתרע על הערימות הנפלאות.
בתמונה אפשר לראות את יוסי הפיל שלנו, בן ה-43, שקצת גרם למטפלים שלו להתפתל – כיוון שכאשר הערימות הגיעו הוא היה מעט הססן לגביהן וסרב להישכב. ימי ההססנות הסתיימו ברגע שהוא החליט לנסות את הסחורה החדשה וגילה כי מדובר בחול משובח ונוח במיוחד. הוא מיהר לשכב על הערמה שמשמשת לו כעת כמיטת חורף רכה ועכשיו הוא מסרב לעתים לזוז ממנה גם במהלך היום, למרות שלרוב פילים מעדיפים לישון בלילה.
יש רגעים שהצופה מן הצד יכול להיבהל ולחשוב שיוסי לא חש בטוב… כמובן שהמצב לגמרי הפוך. יוסי מרגיש מצוין.

אולי יעניין אתכם:

אלף שמשות זוהרות

אלף שמשות זוהרות מאת: חרות לוביץ’, בי”ס שדה עפרה אי אפשר לצלוח סתיו ישראלי בלי לבקר את הפרחים המבשרים טוב בצהוב. טיול חלמוניות לנחל שילה,

קרא עוד »

הזוהי סדום?

הזוהי סדום? מאת: חרות לוביץ’, בית הספר שדה עפרה צילום: אביגיל אילן מסע אל ארץ המלח, אל סדום המקראית ואל השאלה המהדהדת בימינו אנו: מי

קרא עוד »

בנעליים גדולות

בנעליים גדולות מאת: חרות לוביץ’, בית ספר שדה עפרה התחקות ארכיאולוגית אחר ההיסטוריה התנ”כית אינה דבר פשוט- במיוחד כשהיא מותירה עקבות מסתוריים בצורת כף רגל.

קרא עוד »
נגישות