בעיניים של טנדה

מה לא עושים כדי למנוע מקרנפת הבית להתעוור על אף הדלקת הכרונית

טנדה הקרנפה תחגוג בקרוב 25 שנים להולדתה.
היא הגיעה אלינו לספארי מגן החיות התנ”כי כשהייתה בת 8 וההתרגשות הייתה בשיאה, בעיקר משום שהיא רחוקה גנטית משאר הקרנפים שלנו והתרגשנו מאוד מהעובדה שכאשר ייוולדו לה צאצאים הם יוכלו להמשיך את הריבוי בספארי ויהפכו את גרעין הרבייה בספארי למגוון מבחינה גנטית.
די מהר טנדה התעברה ומאז נולדו לה ארבעה צאצאים.
אבל כבר בהגעתה הבנו שהיא סובלת מדלקת עיניים כרונית שמקשה מאוד על חייה.
המטפלים ניסו לסייע לה בדרכים רבות ועד היום, מדי בוקר היא מגיעה לגדרה מיוחדת שנבנתה עבורה ובה המטפלים מטפלים בעיניה, מחטאים את האזור, מורחים משחה אנטיביוטית, מוסיפים משחה נגד זבובים ובקיץ גם מסכה מיוחדת שלא מאפשרת לזבובות שהן גורם הבעיה להגיע לאזור עיניה.
לאחרונה, על אף הטיפולים האינטנסיביים, התברר כי ישנה החמרה באזור העיניים ויש צורך להרדים את טנדה לצורך ניתוח. צוות מרפאת הספארי ארגן את הציוד הנדרש ויצא לשטח, ולמקום הגיעו גם וטרינרים מומחים מבית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בבית דגן.
לא פשוט להרדים קרנף: ראשית בשל גודלו, ההרדמה והניתוח נעשים מחוץ לכותלי המרפאה – עניין מורכב שמקשה על העניינים. שנית קיים קושי רב עוד יותר, כאשר מדובר בנקבה שהגור בן השנה שלה נמצא כל העת לידה.
כמה ימים לפני הניתוח, המטפלים גרמו לטנדה להיכנס עם בנה לחצר מגודרת בשטח הפתוח. היה חשוב שהיא תהיה מבודדת לקראת הניתוח משאר הקרנפים ושם היא קיבלה אוכל ונהנתה משהיה במקום שקט ורגוע יותר.
ביום ההרדמה, נורה לעברה חץ הרדמה. עוד לפני שנרדמה, גרמו המטפלים לבנה באמצעות מזון, להתרחק לקצה השני של החצר ושם נתנו לו תערובת מזינה וטעימה שחביבה עליו במיוחד. כך למעשה הרחיקו אותו ממנה והפחיתו את הלחץ שלו מצפייה באמו המורדמת ומהלחץ על המנתחים שהיו צריכים להתרכז בניתוח עצמו.
לשמחת כולם טנדה נרדמה כשראשה מונח במנח קדמי על הסנטר, וכך ניתן היה לנתח בו זמנית את שתי העיניים. בעדינות ובמקצועיות חתכו הרופאים חלק מהעפעף התחתון שגדל יותר מדי, הסתיר את עיניה וגרם לראייתה להיות משובשת. הניתוח עבר בהצלחה, טנדה קיבלה זריקה נוגדת הרדמה והחלה להתעורר לאטה.
בשלב הזה המטפלים כבר התרחקו מהמקום ואפשרו לבן שלה טופאק להתקרב אליה. טופאק התקרב, טנדה כבר עמדה וכבר כעת ניתן לראות כי העין שלה פתוחה יותר והראייה שלה טובה יותר.
הדלקת לא תחלוף, היא כאמור כרונית, אבל צריך לשמור על מצב יציב כדי שטנדה לא תתעוור לחלוטין.
כעת כשמזג האוויר קר, הפעילות של הזבובות נמוכה יותר ולכן יש סיכוי שעד הקיץ המצב יהיה טוב יותר – ובקיץ, כאשר שוב הטמפרטורות יעלו, תוכלו לראות את טנדה חובשת את המסכה המיוחדת שלה.

אולי יעניין אתכם:

חדשות התיירות

חדשות התיירות מחדשים את הטיסות לארצות הברית וממנה חברת התעופה דלתא אייר ליינס הודיעה שתחדש את הטיסות לישראל בתחילת יוני ותפעיל 4 טיסות שבועיות מניו

קרא עוד »

משלוח של 10 טון

מה גורם לארבעה קרנפים לעבור דירה, ומהו היעד הקריר שבו יקבעו את מושבם? מאת: שגית הורוביץ, ספארי רמת גן 19 שנה חלפו מאז הגיעה טנדה

קרא עוד »

תחת תאנתו

תחת תאנתו מאת: עמי יוגב כמה מעלות יש לה, לתאנה הבריאה הזו – הפרי היחיד כמעט ששומר באדיקות על עונה מיוחדת בשנה “התאנה חנטה פגיה”

קרא עוד »
נגישות