שיג ושיח

נחל שיח - במורדות הר הכרמל, אל מול הים ובין מבני הכרמליתים

המסלול בנחל שיח יורד מהכרמל לכיוון בית הקברות בחיפה – מול הנוף של הים.
איך מגיעים:
אם רוצים לעשות את המסלול בירידה (שזו כמובן הדרך הנורמלית) – מגיעים לרח’ לוטוס 12 על הכרמל. ליד מרכז הפיס הקהילתי יש שלט המכוון לנחל.
חלקו התחתון של נחל שיח מתחיל מול בית העלמין, בכניסה הדרומית של חיפה בכפר סמיר – שער יצחק.
על הנחל:
נחל שיח הוא אחד הנחלים הקצרים והמרהיבים ביותר באזור המערבי של הכרמל, שכן הוא מכיל בתוכו אלמנטים רבים של טבע, החל מהנוף אל מול הים, החורש הטבעי שצומח לאורכו וכלה בשרידים של המנזר הכרמליתי ובוסתן כיאט. שמו הערבי של הנחל הוא ואדי סיאח (ובתרגום לעברית – נחל המטיילים), ייתכן משום שהיה מקום פופולרי לטיולים החל מתקופת הנזירים הכרמליתים שחיו בו בעבר.
המסלול:
נחל שיח מסומן בסימון שבילים שחור ברור, עמו נתחיל לצעוד מנקודת הפתיחה. חציו הראשון של השביל מוצל ונוכל ליהנות מהחורש הטבעי הצומח כאן, בו בולטים בעיקר האלות והאלונים.
לאחר כחצי ק”מ של צעידה נראה מימין לנו על השלוחה שרידים של כבשן סיד. נמשיך לצעוד בשביל הצר ולאחר כ-300 מטר נוספים של צעידה, כשנגיע לשדרת ברושים, נוכל להבחין משמאל ב”עין משוטטים” – מעיין הנובע במערה שמימיה זורמים לבריכה רדודה חיצונית (המים קרים מאד גם בשיא הקיץ). יש הסוברים ששמו של המעיין הינו ניתן לו בגלל הנזירים הכרמליתים ששוטטו באזור ויש הסוברים ששמו מנציח את “אגודת המשוטטים”, שפעלה בחיפה בשנות ה-30 של המאה הקודמת. בכל אופן, הבריכה שבתוך המערה קטנה מאד ויחסית רדודה (כמטר עומק).
מול עין משוטטים נוכל להבחין בדלת קבועה בחלקו התחתון של צלע ההר: זהו אחד ממקומות האחסון של הכרמליתים.
לאחר הטבילה במעיין נמשיך לצעוד בשביל, וצעידה קצרה תוביל אותנו לשרידיו של מנזר כרמליתי שיש המתארכים אותו למאה ה-12. במנזר השתמרו שרידי קירות וכן אחת הקשתות.
נמשיך בירידה בנחל אל מול הנוף המדהים של הים ולאחר כ-200 מ’ נגיע לעין שיח, שבעבר נשאבו מימיו לצורך שימוש תושבי העיר וכיום ישנם באיזור צינורות שנוטרו ללא שימוש, וצינור גומי שמעביר חלק מהמים לכיוונן של הבריכות בבוסתן כיאט.
מעין שיח נמשיל לצעוד בנחת בערוץ ולאחר כ-300 מ’ נגיע לבוסתן כיאט, שריד לבית המגורים של משפחת כיאט שהתגוררה באזור. הבוסתן בנוי בסגנון הבוסתנים המזרחיים ומורכב ממספר תעלות השקיה ובריכות קטנות, ובמרכזו שתי בריכות גדולות אשר העליונה שבהן מלאה לעתים – כשלא מרוקנים אותה (זהירות, המים עמוקים!) והתחתונה מלאה רק בשנים עשירות במשקעים. ליד הבריכות מספר עצי רימון וזית המשרים שלווה ורוגע.
לאחר שנהנינו בבריכות, כל מה שנשאר לנו הוא להמשיך לצעוד בשביל את 150 המטרים האחרונים עד למגרש החניה של בית הקברות, שם יחכה לנו הרכב השני או שמשם ניסע לרכב אותו השארנו בתחילת המסלול. קו 3 יביא אתכם קרוב לרכב. ניתן להיעזר גם באפליקציית moovit.
שימו לב:
אחרי גשמים, חלקו העליון של מסלול נחל שיח חלקלק וישנה סכנת החלקה. אסור בשום פנים ואופן לקפוץ לבריכה בבוסתן כיאט.
המסלול מתאים למשפחות ללא עגלות.
אסור להיכנס לשרידי המבנים – קיימת סכנת קריסה.

עוד מסלולי טיול, אטרקציות ומקומות נופש ניתן למצוא באתר שלנו. www.nelech.co.il
רוצים לספר לנו על מקום מעניין או אטרקציה מיוחדת? מוזמנים לכתוב לנו: editor.nelech@gmail.com

 

אולי יעניין אתכם:

נגישות