טיול מהספרים

לרגל שבוע הספר : גדולי הספרות העברית נפגשים בטיול ירושלמי בין השורות

משפחת עגנון
בית עגנון

רבים-רבים הספרים, המאמרים והשירים שנכתבו על ירושלים שבכל אבן מאבניה מתחבא סיפור. לכבוד שבוע הספר נצא לארבעה סיורים בתוך העיר ובטבע שמחוצה לה, בעקבות ארבעה ספרים ירושלמיים.

****

מנהרת הזמן

כבר עשרים שנה שמנהרת הזמן היא אחת מסדרות הספרים הכי פופולריות בקרב ילדים. כולנו מכירים את דן ושרון – שני ילדים משכונת רמות שבאחד השיטוטים מסביב לשכונה מצאו מנהרה מסתורית שמובילה אותם לתקופות סוערות בהיסטוריה של עם ישראל.
את המנהרה לא מצאתי (ואם תמצאו – תזמינו אותי גם, בחייכם…), אבל הנה המלצה אחת לטיול נחמד בסמוך לשכונה.
בקצה רחוב החורש בשכונת רמות נמצא גן הקיפוד (חפשו ב-waze), גן משחקים חביב הנמצא בשולי יער רמות. ממנו נלך בשביל הג’יפים המסומן כחול. הפנייה ימינה בשביל תוביל אותנו ל’גן תנ”כי קהילתי רמות’ – שביל בלב היער שלאורכו גתות ומתקנים ארכיאולוגיים שונים, ופנייה שמאלה תוביל אותנו לשביל ג’יפים המסומן ירוק, שממנו נעלה למצפה נפתוח – מצפה נישא בראש ההר וממנו תצפית היקפית נהדרת על ירושלים וסביבתה. שביל עפר היורד מהמצפה לכיוון דרום ייקח אותנו לעמק הארזים – פארק ובו שבילי אופניים, מסלולי טיול וגני משחקים – מקום מופלא וכיף לילדים (כן, גם אותו אפשר למצוא ב-waze).

****
מישהו לרוץ איתו

דוד גרוסמן, שקיבל ביום העצמאות האחרון את פרס ישראל לספרות, נולד וגדל בבית הכרם בירושלים. מי שקורא את ספרו “מישהו לרוץ איתו”, שעלילתו כולה מתרחשת בירושלים, ועוקב אחרי מסעם של אסף והכלבה דינקה בין השכונות והסמטאות מרגיש בעצמו במסע בתוך העיר.
אנחנו נבקר באחד המקומות היפים והציוריים של ירושלים – ליפתא.
מי נפתוח הוא כפר עברי קדום שמופיע כבר בתנ”ך כגבול בין שבט יהודה לבנימין, ולאורך השנים השתנה שמו לכפר הערבי ליפתא. הכפר נכבש במלחמת העצמאות ובחלק מבתיו שוכנו עולים חדשים, אך עם הזמן הם ננטשו והפכו לבתי מזדמנים לדרי רחוב. במצב הזה מבקר בו הספר מישהו לרוץ איתו.
היום המקום בתהליכי הכרזה כשמורת טבע, והמעיין היפהפה, בוסתני הפרי ונקבת המעיין המרשימה מושכים אליו מטיילים רבים.

איך מגיעים? או בירידה מרחוב מי נפתוח הסמוך לכניסה לעיר, או בעלייה מפארק עמק הארזים. שתי הדרכים מסומנות בסימון שבילים כחול שהוא חלק משביל ירושלים – סעיף של שביל ישראל המקיף את ירושלים ואת אתריה המרכזיים.

****
יונה ונער

מאיר שלו, בנו של משורר ירושלים יצחק שלו, נדד מירושלים לעמק וכתב לא מעט ספרים שנכנסו לפנתיאון העברי, אחד מהם הוא הספר הזה – סיפור אהבה בין ילד ליונים, ובין חייל וחיילת במלחמת העצמאות.
בין השאר, מתואר שם הקרב על המנזר בסן סימון.
מטרת הקרב הייתה לחבר בין חלקיה ושכונותיה של העיר, והקרב היה ארוך וקשה.
במהלכו אמר בני מרשק את המשפט המפורסם: “כשקר ורטוב ויורד עליך גשם, גם לאויב שלך קר ורטוב ויורד עליו גשם”.
בתום קרב התשה ארוך, וכמעט על סף נסיגת כוחותינו נסוגו הערבים מהמקום, נכבשה שכונת קטמון ואוחדו שכונותיה הדרומיות של ירושלים.
“ופתאום, מעל לכל הגיהינום ההוא, ראו הלוחמים יונה. נולדת מפקעות העשן, נחלצת מתכריכי האבק, מרקיעה ועולה.
‘לא רק אני. כולנו ראינו אותה’, אמר האמריקני הזקן, ‘וכנראה שגם הם ראו. כי כל הכלים השתתקו לרגע אחד, גם שלנו וגם שלהם. אף קנה לא ירה, רימון לא התפוצץ, וכל הפיות הפסיקו לצעוק, והיה כל־כך שקט ששמענו את הכנפיים שלה מכות באוויר”.
(יונה ונער)
כיום, על גבעת סן סימון שוכן עדיין המנזר, שהביקור בו מורכב ולא אפשרי בדרך כלל, וסביבו גן עירוני ששביליו המוצלים לא מספרים דבר וחצי דבר על הקרב שהתחולל בו.
איך מגיעים? הירושלמים שבינינו כבר יודעים, ושאינם ירושלמים – חפשו ב-waze, כבר אמרנו…

****

מאויב לאוהב


בנייתה של שכונת תלפיות החלה בשנות ה-20 של המאה הקודמת, וכבר בימיה הראשונים התגוררו בה אנשי שם ירושלמים מפורסמים, ובהם הסופר חתן פרס הנובל ש”י עגנון שביתו עומד עדיין בתלפיות.
על ההתיישבות בתלפיות כתב עגנון כמה סיפורים המתארים את סיפור בניית השכונה ההררית החדשה. בסיפור האש והעצים מתאר עגנון את מחשבותיו של אחד מדריה הראשונים של השכונה, לפני בנייתה:
“נשא עיניו וראה: ים המלח מכאן, מקום מקדשנו מכאן ורוח צחה מנשבת והאוויר טוב ונאה מכל המקומות שבארץ. ירד מעל החמור והתחיל מטייל והולך, כשהוא עושה לו דרך בין קוצים וברקנים ואבני צור ומהרהר וחושב – ‘מי יתנני לדור כאן עם אשתי וילדיי!’ ואילו לדור כאן אי אפשר היה, שרחוק הוא המקום מן היישוב ולא היה בו סימן של יישוב ולא שום נפש חיה, חוץ מעוף השמים ומיני שרצים”.
בסיפור “מאויב לאוהב” מתאר עגנון מאבק בינו לבין הרוח, המושל בהרי ירושלים, עד להשלמה ביניהם.
אגב, ישנו באינטרנט סרטון מופלא ובו קריאה של הסיפור, חלקו בקולו של עגנון בכבודו ובעצמו – תענוג צרוף.
איפה זה נמצא?
בית עגנון בירושלים הוא אתר מורשת לאומית, המוקדש ליצירתו של הסופר שהתגורר בו עם משפחתו משנת 1931 ועד מותו בשנת 1970. הבית משמש כיום כמוזיאון ספרותי המארח קהל רב לסיורים, הרצאות, מופעים, סדנאות ועוד. אורחי הבית מוזמנים לביקור בצל קורתו של הסופר: לסייר בביתו, להכיר את תולדות חייו וחיי משפחתו, לטעום מעט מן השפע העצום של יצירתו, להציץ לחדר עבודתו, להתרשם מספרייתו הנדירה ולהתוודע לתרומתו הייחודית של עגנון לתרבות העברית בדורו ובתקופתנו.
ואיך אפשר לסיים את הדיבור על בית עגנון בלי לצטט את דברי עגנון עצמו על ביתו:
”לא אשבח את ביתי, כי קטן הוא ולא אתבייש בו בשביל שיש גדולים וטובים ממנו. ביתי קטן, אבל מקום יש בביתי לאדם שכמותי שאינו מבקש גדולות“.
איך מגיעים?
רחוב קלוזנר בתלפיות, גם פה אפליקציית הניווט תעזור.

בית ספר שדה עפרה החברה להגנת הטבע.
כשטבע ומורשת נפגשים 02-9975516 או בפייסבוק

ליפתא 1928
מנזר סן סימון צילום: אביחי ברג

אולי יעניין אתכם:

אל ארצי.

עין תות, שבע אחיות וצינור חצוב בסלע – סיור תנ”כי מהישוב בית אל למעלה מכמש, ושאלת מיליון הדולר: איפה היא בית אל המקראית? קום והתהלך

קרא עוד »

מה אסור לפספס בפריז

אל תפספסו בפריז מאת: עדי.א מפארק יצחק רבין לנקודה היהודית בלובר. נקודות חן בבירה הצרפתית תיירותמרכז פומפידו הוא אחד המבנים הייחודיים ויוצאי הדופן בנוף של

קרא עוד »

טיפ טיפה מזל

טיפ-טיפה מזל יוצאים חמשוש מאת: איתי וגשל טיפים קטנים ונקודות שוות שכדאי להכיר לקראת עונת הטיולים הגדולה פינת חמד חבויה בשטח המושבה מגדל. בריכה גדולה

קרא עוד »
נגישות