שוויצריה הקטנה

הקהילה היהודית בברן, שוויץ: קטנה אך מתרעננת

בברן, בירת שוויץ, קהילה יהודית המונה כיום 500 איש, והקיימת לסירוגין מאז המאה ה-13.
ברן היא עיר מקסימה ביופייה, שלווה, ובה נמצאים אתרי תיירות רבים: הפופולריים שבהם הם מאורת הדובים, מגדל השעון וביתו של אלברט איינשטיין שהתגורר בעיר. סמל העיר הוא דב ובה שוכנת מאורת הדובים המפורסמת על הגדה הימנית של הנהרה הארה.
מקורו של שם העיר הוא על פי האגדה שבה הדוכס ברטולד, שייסד את העיר, החליט כי היא תיקרא על שם בעל החיים הראשון שהוא יצליח לצוד – וזה היה דב, שתרגומו ברן בגרמנית.
בשוויץ מתגוררים כיום כ-20 אלף יהודים ב-20 קהילות. הקהילות הגדולות נמצאות בערים ציריך וג'נבה. אולם רוב הקהילות האחרות הן קטנות, המונות רק מאות איש. הקהילה היהודית בברן היא אחת הקהילות הקטנות בשוויץ. יהודים התגוררו בשוויץ החל מהמאה ה-12, אולם במרבית השנים היו מורשים להתגורר רק באזורים מסוימים. בשנת 1866 קיבלו יהודי שוויון זכויות מלא והורשו להתגורר בכל חלקי שוויץ.
מאז המאה ה-13 התגוררו יהודים בעיר ברן והם מוזכרים בדברי ימי העיר בהקשר למלווי כספים. בשנת 1290 התרחשה בעיר עלילת דם בעיר ובעקבותיה היהודים גורשו מהעיר ומאוחר יותר הורשו לחזור אליה. בשנת 1348, בעקבות מגפה שפרצה בעיר, הואשמו היהודים בהרעלת בארות, כמה מהם הועלו על המוקד והאחרים גורשו מהעיר, אך מאוחר יותר שוב הורשו לחזור אליה – אולם בשנת 1392 הם גורשו סופית מהעיר. רק לאחר כ-400 שנה, לאחר הכיבוש הצרפתי בשנת 1798, התחדש הישוב היהודי בעיר ברן על ידי מהגרים מאירופה.
בית הכנסת הראשון נבנה ב-1812 והקהילה נוסדה בשנת 1848. בשנת 1905 בנתה הקהילה את בית הכנסת הנמצא בשימוש עד היום. הקהילה מונה כ-500 יהודים, בית כנסת ומשרדי הקהילה שוכנים במרכז העיר. בבית הכנסת מתקיים מניין בשבתות ובחגים וגם בראש חודש. לאחרונה, נבחר לכהן כרב הקהילה הרב מיכאל כהן – צעיר יליד נורבגיה, אשר למד בירושלים,- בין היתר במוסדות "תורה אור סטון". הוא מכהן לצדו של הרב הותיק דוד פולנאוור, אשר בקרוב עומד לפרוש לגמלאות. הקהילה מקווה כי בואו של רב צעיר תביא אוירה רעננה לקהילה.
חינוך יהודי מסודר אין בעיר, אך בבניין הקהילה מתקיימים שיעורי דת לתלמידי בית הספר המקבלים שעתיים שבועיות ביהדות, בהם הם חייבים מבחינה חוקית. בנוסף, לילדי גן הילדים מתקיים טקס קבלת שבת בכל יום שישי. מקווה יש בעיר, מספר מצרכים הנושאים חותמת כשר ניתן להשיג ברשתות המזון המקומיות ולאחרונה, שוקד הרב יחד עם הקהילה על פתיחת מסעדה כשרה.

הכותב הוא חבר ההנהלה הציונית
וראש המערך לשירותים רוחניים בתפוצות

אולי יעניין אתכם:

אבני זיכרון בנתיב הגבורה

אבני זיכרון בנתיב הגבורה מאת: יואב ערמוני על הדמויות שזכרונן מרוצף לאורך הדרך בה פסעו יהודי ורשה פאוול פרנקל מרדכי אנילביץ' פרומקה פלוטניצקה יצחק קצנלסון

קרא עוד »

מטען כבד

מטען כבד מאת: יואב ערמוני מכיכר המטענים לנתיב הגבורה: המסלול האחרון של יהודי ורשה אנדרטת האומשלאגפלאץ – מבט מרחוב Stawki אומשלאגפלאץ 1942 אנדרטת האומשלאגפלאץ –

קרא עוד »

היופי של אתונה

היופי של אתונה מאת: הרב יחיאל וסרמן "החיים מתנהלים על מי מנוחות", אומר חבר הקהילה בבירה היוונית ומוסיף – "יש לנו חיי קהילה יפים" בית

קרא עוד »
נגישות