המוברחים והמובחרים

יהדות בבל במזרח הרחוק: מצעירים מוברחים למושלים מובחרים

ב"יומנו של מדריך" האחרון ("נופשים" פרשת בחוקותי) הבטחנו לספר מניין הגיעו למזרח הרחוק קהילות יהודי עירק, "יוצאי בבל", ואיך הפכו עם השנים לעשירי עולם וליזמים חובקי המזרח. הם-הם שתרמו לפיתוחן ולכלכלתן של שנחאי בסין, העיר קו-בה ביפן, עולם העסקים בבומביי, כלכותה, דלהי, קוצ'ין ומדרס בהודו והאיים העשירים הונג-קונג וקאולון.
סיפורם מתחיל בעירק של המאה ה-18-19 בעירק, שנשלטה כמו מרבית המזרח התיכון בידי הטורקים העותומנים. מרבית השליטים הטורקים באסיה התמנו אמנם על ידי הסולטנים בקושטא שבטורקיה (איסטנבול של היום), אך עד מהרה עלו עליהם באכזריות ובארגון פאלנגות של שודדי דרכים, חוטפי אנשי עסקים לצורכי סחיטה ו"פידיון נפש" – המון רב שהעצים את מעמדם ואת בניית "צבא היאניצ'ארים" האכזר שהעולם התרבותי לא הכיר את שיטות הלחימה והשחיטה של חבריו עד לאותם ימים. בכל מרחב שכבשו הזדרזו לחטוף נערים ולקרוע אותם מידי המשפחות, לגייס אותם ל"צבא הרווקים" עד גיל 55 ולהפכם למורא וסבל על האזרחים הנשלטים. הם הוחזקו ללא רחם במצודות, פונדקים ומחנות צבא שהטילו חתתם על כל המרחב.
בשנת 2004 הפעלנו לראשונה מסלול ייחודי, "מנהר הפרת והחידקל ועד להרי אררט".
או: "מאברהם אבינו ותיבת נח, עד "דרך המשי" ויהדות שנחאי".
היה זה טיול שכלל תריסר אתרי נוף ותרבויות עתיקות מן המעניינות והמרתקות ב"אסיה הקטנה". מהרי הטאורוס ובירת ארץ החיתים ועד גבול סוריה, הר נמרוט, הרי אררט ועד תריסר אתרי נוף ועיירות של טורקים, כורדים ("דיאר ב-קיר") סורים, פורשי סוריה שקיבלו אותנו בחיבוקים וצליינים דתיים מאירן, שבאו להתפלל ב"מערת אברהם אבינו" קילומטרים בודדים מנהר פרת. באותה עת התקרבו האירנים אל "הדתיים מישראל" ואף שמחו לספר לנו שאנו כולנו בנים לאותם הורים, סבתות וסבים. חלק מהקבוצה שלנו חייכו והפטירו: "נעים מאד, משפחה שכזאת…".
הפתעות בלתי נשכחות עברנו באזור זה של אור כשדים וארם נהריים. בהגיענו לנהר פרת, הוריתי לנהג האוטובוס לעצור לפני "הגשר על הנהר פרת", והודעתי למטיילים: "אם אברהם אבינו יכול היה לחצות נהר רחב זה ללא גשר חסון זה, כולנו יכולים לצעוד כמעט קילומטר ולחצות מעל הנהר בכיוון הפוך מאבינו אברהם". משם פנינו להרצאה מאלפת מלאה בפרטים יהודיים מרתקים שסיפר לנו על יהדות עירק מוסלמי טורקי: ד"ר סאלאח חסקאל שאמע, מדריך במוזיאון המרשים ששמח מאד לבואנו לעיר "דיאר ב-קיר". איש משכיל ונעים הליכות שלמיטב ידיעתו, "יש למשפחה שלי קירבה ליהדות".
לדברי משפחתו, מאות בחורים יהודים בעירק הוברחו על ידי מבריחים מקצועיים בהגיעם לגיל בו צבא הפחה והסולטן הטורקי נהגו לחטוף בנים ממשפחותיהם ולגייסם ל"צבא היאניצ'ארים" האכזרי, למשך כ-40 שנות גיוס.
רבים בקבוצה נחרדו כשד"ר חסקאל סיפר שרבים מעמי אירופה הזדעזעו והתמלאו בחרדה עד מוות, ואף נסוגו מפחד הצבא הטורקי, לאחר שראו את אכזריותם של הלוחמים היאניצ'ארים אל מול שבויים אירופאים.
ההורים היהודים בחרדת קודש לימדו את הבנים לקרוא בטעמי המקרא הנכונים את כל פרקי "שמע ישראל" ובתמורה לסכומים מרשימים, תוך סיוע של האחד שני ברובע היהודי, הבריחו אותם תוך עשרה ימי נדודים אל קהילות יהודיות בדלהי, בומביי וערים אחרות וכך הצילו אותם מידי הקלגסים מצבא היאניצ'ארים. בהודו עברו המוברחים מבחן "קריאת שמע" בטעמי המקרא המדויקים, כדי להבטיח שאין המבריחים המוסלמים מנסים "לשתול" משתפי פעולה עם האסלאם. היהודים נזהרו מאד שלא לקחת חלק במלחמות שבין ההודים והבריטים באותם ימים.
"גם האח של סבתי, הוסיף הד"ר סאלאח חסקאל, הוברח כך להודו. שמו היה מורדוך נתן. הוא התחבר עם הבריטים בהודו והפך להיות הנציב הבריטי בהונג קונג לשנים רבות".
כאן התערב בשיחה אחד ממדריכי הטיול הישראלי וסיפר למרצה החביב: "צר לי לחדש לך שהנציב הבריטי בהונג קונג, קרוב משפחתך, היה יהודי יקר שאכן הוברח מעירק להודו, אך שמו האמיתי הוחלף ביוזמתו ל"מתיו נתן". הוא היה יהודי טוב, איש מלומד, מה שמוכיח לך ולמשפחתך, שאתם ממוצא יהודי טהור…"
המרצה המוסלמי נראה נבוך ומביט לצדדים, כאילו בולש ומייחל ששום מוסלמי בסביבה לא הקשיב לדברים ואז השיב:" אילולא הייתי כבר קשיש, אולי הייתי מחפש דרך להתקרב לעולם שעוסק בקידום האנושות, אבל כאן בחלק אכזר זה של העולם עדיף לא לתקן היום את מה שייתכן וזקנינו הסתירו מאתנו אתמול".
בהגיעך כיום להונג קונג המדהימה, ודאי לא תפספס את הרחוב הראשי והמרשים: "רחוב נתן" (Natan Roud). כמה חבל שרק מעטים מהמטיילים ומאנשי העסקים מתעניינים בזהותו של הנציב הבריטי-יהודי, שפעל שנים להפוך את הונג קונג ליהלום שהיא כיום.
על פועלם של מושלים יהודים אלו, נספר בעתיד בהרחבה.

הכותב הוא מוותיקי המדריכים הדתיים ומייסד חברת הטיולים שי בר אילן, חברה גיאוגרפית דתית.

אולי יעניין אתכם:

היופי של אתונה

היופי של אתונה מאת: הרב יחיאל וסרמן "החיים מתנהלים על מי מנוחות", אומר חבר הקהילה בבירה היוונית ומוסיף – "יש לנו חיי קהילה יפים" בית

קרא עוד »

יאסו, קהילה

יאסו, קהילה מאת: הרב יחיאל וסרמן קהילת יהודי סלוניקי חוגגת עבר מפואר – לצד אתגרי התקופות סלוניקי היא העיר הגדולה בצפון יוון ועיר נמל חשובה.

קרא עוד »

פדובה: מהרמח"ל ועד היום

פדובה: מהרמח"ל ועד היום מאת: מאת: הרב יחיאל וסרמן עם 80% נישואי תערובת, קשה להיות אופטימי בנוגע להמשך קיומה של הקהילה היהודית בעיר האיטלקית בעיר

קרא עוד »
נגישות