מורשת מוטק'ה

מרדכי פרידמן, חלוץ שידורי המורשת בארץ, הלך לעולמו –והותיר דרך סלולה לבאים

בשקט, בשקט מדי, הלך לעולמו לפני שבועיים מרדכי פרימן, שלו זכות ראשונים בהיותו ממניחי היסוד לשידורי הדת והמסורת ב”קול ישראל” ובטלוויזיה הישראלית.
הוא ניהל את המחלקה למורשת ישראל, אחרי שירש אותה מהרב בנימין צביאלי, דמות מיתולוגית ששילבה תקשורת ויהדות, בימים בהם טרם הוכר קשר שכזה. הוא שדרג את המחלקה לכיוונים חדשים של חידונים, קונצרטים של מוסיקה יהודית ופינות שקנו להן אחיזה בקרב הצופים. הוא גם פתח את שערי הטלוויזיה עבור צעירים דתיים שביקשו להשתלב בה, תופעה מאוד לא נפוצה באותם ימים, בהם זכיתי להיות גם אני.
יצקתי מים על ידיו כמורה וסולל דרך ולמדתי במחיצתו עם אילו קשיים הוא חייב להתמודד, כאשר הוא מביא אל האקרן ערכי יהדות בסביבה כל כך מנוכרת ואפילו אנטי-דתית. אבל מוטק’ה, בנועם הליכותיו ובחן המיוחד שלו, הצליח להדוף את כל ההתנכלויות וידע לעמוד על שלו. הדוגמאות היו לאין ספור.
כך למשל, החלטנו יום אחד לצלם את ותיקי גוש עציון והרובע היהודי שהובלו בתש”ח למחנה השבויים של הלגיון הירדני באום-ג’אמל שבעבר הירדן. הם עשו שם תשעה חודשים ובין השאר הדליקו חנוכייה ענקית ואנו ביקשנו מהם לשחזר את המאורע.
ביקשנו גם מאליקים רובינשטיין, שעמד בזמנו בראש השיחות עם ירדן לקראת הסכם השלום, להצטרף אלינו. הוא עשה זאת ברצון, אבל במעבר הגבול בגשר חוסיין, כשהתקבלנו על ידי גנרל ירדני (“אני מכיר אתכם, אני רואה את התוכנית כל מוצאי שבת בעמאן”), הודיעו לנו: “התקבלה זה עתה הוראה מחצר המלך שאין לאפשר כל צילום של הדלקת נרות באום ג’אמל”.
תהינו מה קרה? ובחצי פה הוא אישר שמישהו מהטלוויזיה הישראלית התקשר לחצר המלך והודיע שהדלקת נרות חנוכה וצילומם על ידי הטלוויזיה, היא בבחינת הקמת ההתנחלות הישראלית הראשונה בעבר הירדן מזרחה…
לא עזרו כל טענותינו, לא יכולנו לצלם אפילו פריים אחד בצד המזרחי וצילמנו בצדו המערבי של גשר חוסיין.
כאשר יזמנו פרימן, אדיר זיק ואני שינוי של המתכונת המוכרת של “פסוקו של יום” שחתם את שידורי הטלוויזיה והוספנו קטעי סרטים כדי להפוך את הפינה למוחשית, נתקלנו רק בתגובות אוהדות. אבל כשלאחר פיגוע רב נפגעים הקרנו קטע ובו סרט של פת”ח שהופץ בקמפוסים בארצות הברית, בו נראה מחבל מניף קלצ’ניקוב על רקע מפת הארץ, לצד הפסוק “הבא להורגך השכם להורגו” – הואשמנו בפוליטיזציה של מחלקת המורשת. כשנקראנו אל קברניטי הטלוויזיה היה זה דווקא מוטי קירשנבאום שסינגר עלינו: “אני מתנגד לכל אמירה שכזאת ורואה בה חשיבה פשיסטית”, אמר, אבל אלחם על חופש הדיבור וזכות ההבעה של עמדות אחרות. תמשיכו בעשייה”.
זכיתי לקבל עם מוטק’ה את פרס הנשיא הרצוג לתקשורת יהודית בטכס שנערך במשכן הנשיא, על התוכנית “מדור לדור” אשר שודרה משך שלוש שנים. רבים חשבו שהתוכנית כלל אינה שייכת למחלקה, שכן הציגה משפחות מכל הקשת הפוליטית והחברתית בישראל. כאשר נפטר שמעון פרס, התוכנית הראשונה שהערוץ הראשון ביקש להציג באמצעותה את דרך חייו, הייתה “מדור לדור” בה הופיע עם בתו ונכדיו.
ליאור, בנם של אסנת ושלמה וישינסקי, שהופיע בתוכנית – הייתה זו המזכרת הפילמאית היחידה ממנו, לאחר שנפל בציר פילדלפי.
הופעתו הראשונה של יאיר לפיד בטלוויזיה, יחד עם אביו טומי וסבו גלעדי הייתה בתוכנית הזאת וגם שלמה ארצי סיפר בתוכנית עם אביו בפעם הראשונה על סיפורה המיוחד והטראגי של אמו, שם בתוככי התופת הנאצית.
כך הופיעו גם משפחות בן גוריון, גאולה כהן, מאיר פעיל, הנשיא הרצוג, הרב לאו ואחרות; זמרים ויוצרים כמו עפרה חזה, יהודית רביץ, הופיעו לראשונה בטלוויזיה בתוכניות היהדות שהיו מוכנות לתת להם צ’אנס בראשית דרכן.
הפינה “הגיע זמן לשון” של אבשלום קור, גם היא הנחילה את השפה העברית כמעט בכל בית בישראל ובכלל, אנשים מתרפקים עד היום על תוכניות הפיוט, החזנות והזמר החסידי שהיו במוצאי שבת וביום שישי, כמו גם תוכניות לחגים הנעדרות היום מנוף המדיה לענפיה.
פרימן היה גם מחנך והכשיר במכללת “ליפשיץ” לחינוך (בה למד בצעירותו בבית המדרש למורים) עשרות מורים וצעירים שמצאו את דרכם לענפי התקשורת השונים רק בזכותו.
מעטים יודעים שגם בתוככי בניין הטלוויזיה חלש על משבצת מאוד מאוד מיוחדת – המשבצת האישית. רבים מעובדי הבניין באו אליו בשאלות בתחום שלום בית, התנהלות עם ילדים והורים. הוא ידע לנתב, לענות ולכוון בנושאים האינטימיים ביותר.
היום, כשאני מחפש זיק של יהדות בעולם המדיה, אני ממש שומע את קולו העמוק והחם המביא דרך אחרת אל המסך ומייצר דפוס חדש של לימוד יהדות.
מוטקה – איננו.

אולי יעניין אתכם:

הוורוד הוורוד הזה

מתי בפעם האחרונה תהיתם לגבי כשרות הפלמינגו? מאת: הרב אורן דובדבני יוצאים לספארי? נדבר על כשרות הפלמינגו! למה זה חשוב? כי זה מעניין וגם כי…לפעמים

קרא עוד »

מליחה כהלכה

מליחה כהלכה מאת: הרב אורן דובדבני כמה שלבים שונים מבטיחים שתהליך ההכשרה משיג את התוצאה הרצויה המדור דן בעבר לא מעט בשאלות השחיטה, והפעם נייחד

קרא עוד »

שוקדים על הכשרות

שוקדים על הכשרות מאת: הרב אורן דובדבני מהמרציפן ועד הרוזטה – סוגיות הלכתיות סביב תוצריו של העץ הממהר לפרוח לפני כולם השקדייה עודנה פורחת והגיע

קרא עוד »
נגישות