פרחים בקנה

אנדרטאות עמוסות מורשת קרב לצד נחלים ופריחה עונתית מרהיבה, ממצאים ארכיאוליוגיים לצד גבינות מקומיות. בקעת הירדן מציעה למטייל שפע של אפשרויות

ממצפה אלון נגלים לראשונה נופי בקעת הירדן במלוא הדרם. גבעות מבותרות, ישובים פורחים, מטעי תמרים והרבה שקט. על הכביש היורד ממעלה אפרים בואכה כביש הבקעה, לא מרגישים את עומסי התנועה שחווים רק כמה דקות קודם לכן במרכז הארץ. הרוגע באזור, השלווה והמרחבים האין סופיים, מורגשים כאן בכל פינה.

דגם המציג את כל יישובי הבקעה בחתך גאולוגי וגאוגרפי מרשים, מצוי במפגש הבקעה (שם גם מקום ראוי וכשר לארוחת בוקר או צהריים). המלצה: לפני שפונים לפקוד אתר כזה או אחר, גשו לשם. המקום משולט היטב, אינו כרוך בתשלום ולא פחות חשוב מכך, בתוך המתחם שירותים נקיים ומסודרים לעוברי הדרכים.

ממול, על גבעה, נישאת אנדרטת הבקעה המפורסמת אותה עיצב יגאל תומרקין לזכר חללי הבקעה. שביל הדרך העולה לאנדרטה שזור בשמות יישובי הבקעה.

ועכשיו לדרך.
בקעת הירדן מציע שפע מקומות למטייל שומר המצוות. סיורים חקלאיים, שמורות טבע והמון ממורשת ישראל. נתחיל במורשת.

• כף הרגל וגבינות בארגמ”ן
את השם “גלגל” כל אחד מכיר מלימודי התנ”ך. אבל מסתבר שלא מדובר במקום אחד, שכן לא פחות מ-46 פעמים, במיקומים שונים, מופיע השם הזה ביהושע ושופטים.
את העובדה הזו ניצל פרופ’ אדם זרטל כדי לתור אחרי מקומות שחנו בהם בני ישראל. אחת היא מסקנתו: השם גלגל הוא שם למילה מחנה. שם חנו. בחיפושים הרבים באזור המושב ארגמן מצא את אחת הנקודות המרכזיות – אתר “כף הרגל”.
פרופ’ זרטל העלה בראשו את המחשבה שאם קיימים בתנ”ך תיאורים כל כך רבים של דרכים ומקומות, מוכרחים להיות לכך שרידים בשטח, ואכן – בשנת 1970 יצא לסקר ארכיאולוגי ראשון מסוגו. מטפסים על ראש הגבעה, ולנגד עיננו נגלית תבנית כף רגל ענקית המסמלת תחום של חניה. שרידים וממצאים מתקופת יהושע מעידים שכאן היה מחנה ענק שהתאים למספר הבאים ארצה.
הכניסה דרך מושב ארגמ”ן. מעט לפני הכניסה למושב פנו שמאלה בדרך העוברת בין החממות עד למבנה מרשים. חנו ועלו עם השביל.
רגע לפני שעוזבים את ארגמ”ן (לזכרם של אריק רגב וגד מנלה), כנסו למרכז המבקרים ולדיר העזים של משפחת טסלר.
זהו חלום על מחלבה שהחל משתי עזים והיום – שלל סוגים של גבינות עזים. אבי אחראי על הטיפול בעדר והחליבה, ופרידה מגבנת את חלב העזים הטרי למגוון רחב של גבינות. כשר למהדרין. 050-5347599

* משואות בסרטבא ותצפית מחמדת
נסיעה של מספר דקות צפונה על כביש מספר 90 מוביל אותנו לאתר הנישא והמורם מהרים בבקעה הצחיחה- הסרטבא: מקום השאת המשואות בזמן בית המקדש. נסיעה על כביש פנימי תוביל אותנו עד לנקודה בה נשקפים פסגות עבר הירדן המזרחי ואתריו מחד ומנגד יישובי הבקעה. נחנה את הרכב ונעפיל כשעה עד לראש ההר. נרד באותה הדרך ונפנה לכיוון מושב חמרה.

חמדת ממוקמת בצפון בקעת הירדן, על מורדות גב ההר, על כביש אלון, דרומית ליישוב מחולה וצפונית ליישובים בקעות ורועי. יש שילוט לאורך הדרך. היישוב יושב באזור שמורת אום זוקא מעל לנחלים תלכיד ופיראן. הפריחה נמצאת ממש בתוך תחומי היישוב וכמובן גם בנחלים ובדרכים. מומלץ עכשיו בחודשי החורף להגיע ליישוב ולראות את מרבדי הפריחה המדהימים.
חברי הישוב, הממוקם בפסגת הרי אפרים, הקימו נקודת מצפור שממנה נראים היטב הרי עבר הירדן המזרחי, מעבר יבוק, סוכות המקראית, תל צורתן במקום בו חצב שלמה נחושת ואת אבן הצור ועוד. אל תחמיצו מסלול רגלי בנחל תלכיד, עליו הרחבנו בנפרד בגיליון זה.

* מאום זוקה לעינות פצאל
ברכס השוליים המערביים של כביש מס’ 90 ובסמוך ליישוב חמדת (ממערב) נמצאת שמורת אום זוקה. המורדות המזרחיים של הרי השומרון גולשים בתלילות וחורצים בהר ואדיות עמוקים, קניונים ונופים מיוחדים. במספר נקודות ברום הרכס, מצויות נקודות תצפית אל עבר הרי הגלעד ובקעת הירדן.
הנוף משולב בין נופים גיאולוגיים ונוף ספר מדבר ים-תיכוני. צומח ספר (ים תיכוני) המתאפיין בעירית גדולה, כתלה חריפה ובלוטה גלונית, צומח סהרו-ערבי בתפוצה מרבית של רותם מדבר וצומח סודני המתאפיין בזקום מצרי, חלביב רותמי ואוג קוצני. מומלץ ביותר לטייל בנחלים אלו עכשיו, כשיש פריחה מרשימה של נרקיסים ורקפות, כשהצבעונים בהדרם ובעוד כחודש – זמן פריחת תורמוס ההרים הכחול, אירוס הגלבוע ואירוס שחום ומרבדי פריחה של תורמוס ההרים.
בדרך חזרה למרכז, ניכנס לשני אתרים: הראשון עינות פצאל.
השמורה משתרעת משני עברי נחל פצאל. יש בה שרידי טחנות קמח עתיקות שפעלו באזור ושל מערכות השקיה קדומות שהובילו מים לשטחים חקלאיים. מי המעיינות צלולים וזכים בכל ימות השנה ויפים לטבילה. ניתן לטייל לאורך הערוץ, או לשבת להירגע תחת עצי שיזף או זקום מצרי רחבי נוף, המצויים לאורך האפיק.
הנקודה השנייה היא אנדרטת המערה, שנמצאת על גבעה קטנה הנטועה חורשת עצי אורנים על כביש 505. היא משמשת כאבן דרך למורשת הקרב של צה”ל ולתקופת המרדפים בבקעת הירדן בין השנים 1968 – 1970. לאחרונה, חודש לוח הזיכרון ונערך במקום שחזור הקרב.

איך מגיעים?
יורדים בכביש חוצה שומרון מצומת קסם עד צומת תפוח. שם פונים ימינה ומיד שמאלה לעבר מעלה אפרים והבקעה. נוסעים ישר לפי השילוט עד לכביש הבקעה – כביש מספר 90. האתרים בתשלום. המסלול הרגלי – ללא תשלום.
בוקסה

איפה אוכלים?
במפגש הבקעה, בו פתחנו, ממוקמת מסעדת “קפה קפה”. אוכל כשר וכשר למהדרין.
נכון שהוא סניף של רשת גדולה, אבל הבעלים, קובי ומומי כהן (אב ובנו) שמתגוררים בבקעה, מציעים אוכל טעים ושירות נדיב ואישי. מסעדה ביתית מאוד ונעימה במיוחד. במקום גם מגוון מנות טבעוניות. 02-9400808.
למי שממשיך צפונה, או אולי חוזר לשם, מומלצת במיוחד גיחה לבית הקפה המופלא “רוזליה” בעיר העתיקה בית שאן – של תושבת חמדת, חנה’לה עגיב. אוכל מיוחד וטעים להפליא במבנה עם אווירה קסומה, והמתוקים – זו כבר ליגה אחרת. כשר למהדרין: 04-6453366.

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

גיבורי השרון

גיבורי השרון מאת: יואב יאיר אבא קובנר, גיבורי אוסלו ונצורי עין החורש: מסע בעקבות דמויות שהותירו זכרן את סיורנו הפעם, ובו פנים רבות, נתחיל הפעם

קרא עוד »

מה נתנה נתניה

מה נתנה נתניה מאת: יואב יאיר סיור באזור שאינו מטויל מספיק, אך חושף חלק נכבד בדבקות להקמת הארץ והמדינה הפעם אייחד את הכתבה לאתרים היסטוריים

קרא עוד »
נגישות