נתיב המוראלים באור הנר

מסע בין יצירות האמנות המפארות את הקיבוץ הדרומי

נדרים לסיור צבעוני ושובר שגרה ישוב אור הנר שבנגב, על כביש 232 בואכה שדרות. מצפון או מדרום ניסע בכביש ,4 נפנה מערבה בצומת פלוגות ונמשיך עד צומת גבעתי – מהלך של כ-10 דקות נסיעה, ומשם ניסע בכביש 232 שמשני צדי הכביש ישובים ותיקים שהוקמו אחרי הקמת המדינה וכיבוש הנגב ברור חיל, גברעם, חלץ, כוכב מיכאל, שובל.ועוד.
הקיבוץ אור הנר משתייך למועצה האזורית שער הנגב, ועלה לקרקע בשנת 1957 כאשר הגרעין המייסד והמרכזי היו בוגרי תנועות נוער חלוציות מארגנטינה. שמו נגזר מפסוק במסכת סנהדרין שבתלמוד הבבלי ובו מצוין בשפת סתרים מנהג עתיק של קיום מצוות ברית המילה כנגד גזרות שהטילו הרומאים אחרי מרד בר כוכבא. אוכלוסיית הקיבוץ מונה כ-800 נפש. תחומי העיסוק הם ענפי חקלאות השונים ומפעל “אורניט” לייצור מסמרות. ובנוסף, ענף הסעדה משגשג.
פגשתי את מושיטו זלצמן – איש נמרץ, חייכן ומלא באהבת המקום. צעדנו יחדיו בנתיב “המוראלים” שמוסיף נופך חן ויופי לקיבוץ. הקשבתי קשב רב להסבריו המרתקים על הפרויקט ושאלתי לפשר הציורים המדהימים על המבנים הציבוריים. מושיטו הסביר כי ראשיתו של הפרויקט בשנת 2007, שעה שהוזמנו למקום שני אמנים ארגנטינאים ידועים דניאלה אלמיידה וחוסה קורה, וזאת למרות המצב הביטחוני הרגיש ששרר באותה תקופה. האמנים החלו לכסות את קירות מבני הציבור בקיבוץ בציורי ענק (מוראלים) העשויים טכניקה מיוחדת של כיסוי הקיר בשכבות של טיח צבעוני מיוחד, שבו חורצים בהמשך את מתווה התמונה. למשימה גויסו טייח מקצועי מהעיר שדרות הסמוכה ועובד פלסטיני נוסף.
העבודה הראשונה נעשתה על ידי אמן חבר הקיבוץ, מוסו צ’פניוק וחבריו שכיסו את הקירות החיצוניים של המסעדה המקומית. בכניסה למפלס העליון של חדר האוכל ומעליה עבודה בשם “הדג”, המסמל אוכל יהודי חגיגי. במפלס התחתון של חדר האוכל יצירה בשם “קיבוץ-משפחה” היצירה מתארת יום בחיי הקיבוץ על יסוד חיי הקהילה והמפגש של קהילת הקיבוץ. הביחד של המסגרת הקיבוצית הוא בסיס לחיים משותפים ועזרה הדדית כבסיס קיומי של הקיבוץ.
על מבנה המועדון המקומי יצירה בשם “עץ החיים”, בו מתוארים בני המשפחה לדורותיהם.הציור מבטא גזע עץ מורכב על ידי פרי אנוש יוצרי התרבות ובצמרת השמש מקור האנרגיה.
על מבנה מחסני הקירור של מפעל ההסעדה ממוקמת יצירה בשם “נביטה”, המוקדשת לעובדי האדמה בקיבוץ, המגדלים ירקות ופירות דוגמת גזר, אבוקדו. חיטה, פירות הדר וגידולים תעשייתיים.
יצירה נוספת נקראת “נתינה” וממוקמת בחזית מסעדת “הפטגוניה” בו נצפה באשה עם ידיה הפרוסות המביעה נתינה ומחשבה שברקע בעלי חיים. יצירה נוספת, “מחולל החיים”, מוצגת בחזית מפעל “אורניט” המבטאת את הפן האנושי של המפעל על ידי ההקבלה בין תהליך ביולוגי של האדם לתהליך התעשייתי המושפע מיחסי אנוש הדדיים בין ההנהלה לעובדים.
התצוגה השנייה שנוצרה על ידי שני האמנים, שחזרו לקיבוץ להשלים את הפרויקט בשנת 2008, היא קבוצת פסלים המייצגת את שבעת המינים מוצבת לאורך כביש הכניסה הראשי לקיבוץ, ממזרח לכניסה ומהשער פנימה לאורך שדרה ארוכה וצבעונית לתוך הקיבוץ ומוסיפה נופך ויופי לבאים בשערי הקיבוץ המתחדש.
לאורך השדרה בשער הקיבוץ משני צדיו ניצבת יצירה בשם “זריעה” המוקדשת לילדי המקום – סמל להשקעה לטווח הרחוק (“הזורעים בדמעה, ברינה יקצורו” – תהילים קכ”ו). בהמשך פנימה שדרת פסלי שבעת המינים העשויים באותה טכניקה. אחד הפסלים הבולטים משני צידי השדרה, מציג שני עמודים צבעוניים ובם חרוטים דמויותיהם של יהודים עם לקט משבעת המינים מהשדה, והבאת היבול המונף אל על בטקסיות מרשימה ובשמחה למעמד הבאת הבכורים בבית המקדש בירושלים. תמונה זאת מחזירה אותי אל שנות ילדותי בגן ובבית הספר היסודי, לטקסי הבאת הבכורים לקראת חג השבועות.
פרויקט צבעוני, אנושי מלא חן, יופי, עניין ותוכן, המחבר את באי שער המקום, ומחזיר אותנו למקורות ולעבר היסטורי רבות בשנים.
איפה אוכלים? מסעדת פטגוניה, קיבוץ אור הנר, 050-2400500.

יואב יאיר, מורה דרך המוסמך. Yoavyair@walla.com, 053-2503512

אולי יעניין אתכם:

כתום זה הגור החדש

כתום זה הגור החדש / שגית הורוביץ, ספארי רמת גן כמה אור ושמחה יכול להביא צאצא אחד שמוסיף צבע לחיי קהילת הבבונים בשורה משמחת ומרגשת!

קרא עוד »

קדימה, ממריאים

את בית הספר ללימודי תעופה בספארי מכירים מבקרים מיוחדים, שמספרם הולך נוסק. סיפורים מהספארי/גיליון 166/מאת שגית הורוביץ, ספארי רמת גן. לא כולם יודעים, אבל במעמקי

קרא עוד »

משלוח של 10 טון

מה גורם לארבעה קרנפים לעבור דירה, ומהו היעד הקריר שבו יקבעו את מושבם? מאת: שגית הורוביץ, ספארי רמת גן 19 שנה חלפו מאז הגיעה טנדה

קרא עוד »
נגישות