המכתש קורא לך, חבר

גיחה משפחתית מורחבת לממלכת החולות הצבעוניים

והפעם – באווירה אורבנית פחות. טיול משפחתי מסורתי, 50 איש ויותר, הוא סיבה למסיבה: על המסלול אמון מזה שנים המדריך איציק בן דוב, איש החברה להגנת הטבע האמון על סימון שבילי ישראל ורעייתו המתעדת בצילומיה המופלאים את המפגש והטיול. הפעם מועדות פנינו דרומה, אל המכתש הגדול.
חלפנו בכביש 255 על העיר ירוחם המתפתחת בקצב מואץ, אולי בהשפעת הקמת עיר הבה”דים. חלפנו על אגם ירוחם שנמצא על הדרך ותחנתנו הראשונה הייתה הישוב מרחב-עם, המונה כ-70 משפחות. עם ההתארגנות הראשונית בחאן שבמקום, יצאנו לסיור בהובלתו של איציק המדריך “להר קטום” המתנשא מעל הישוב מרחב-עם. תחילת הדרך מישורית קמעה ואט אט הדרך הוליכה אותנו לפסגת ההר, כשמו כן הוא. מהפסגה צפינו סביב על הישוב מרחב עם המתפתח, קבוץ שדה בוקר והאזור. הירידה מההר הייתה מדרום והתמזגה לה עם המסלול בו טיפסנו אל על.
את הלילה עשינו בחאן מרחב עם; עם בוקר השכמנו לתפילת שחרית במניין בישוב, ארוחת הבוקר, התארגנויות אחרונות והופה יצאנו לדרכנו בכביש 255 לכיוון ירוחם. ועכשיו כמה מילים על היעד המתוכנן: המכתש הגדול הוא תופעה גיאולוגית ייחודית שנוצרה בתהליך של אלפי שנים של בלייה וסחף ממים שחתרו והסיעו שכבות של קרקע רכה. צורתו אליפטית והוא השני בגודלו אחר מכתש רמון, אורכו 16 ק”מ ורוחבו כשישה ק”מ.
נסענו בכביש עד העיר ירוחם המתפתחת, חלפנו על פני אזור התעשייה והנה הגענו לשילוט מאיר “להר אבנון”. שלחנו רכבי חילוץ לנקודת הסיום, התארגנו לירידה מההר למעמקי המכתש. מי על הכתפיים, מי עם מנשא, מי ביד חמה מושטת ומי ברגל. מזג אוויר נאה שליווה אותנו היה מעבר למצופה נאה ביותר. חוויה מיוחדת ללכת את מסלול ההליכה, לצפות בילדים הקטנים כגדולים יורדים בבטיחות ובזהירות בשביל הכחול המסומן. פעמים קשה ומסוכן, פעמים קל וזורם, פעמים מצריך החלקה על ישבן אט-אט ופעמים מצריך מנוחה קצרה לחידוש הכוחות והסדרת הנשימה. במהלך הירידה ליוותה אותנו צמחיית המדבר המיוחדת למכתש – הזוגן לסוגיו, השיטה הסלילנית ועוד. בין עצירה לעצירה נחשפנו ליופי הפראי הרובץ מטה: גבעות בהירות מנומרות בגבעות כהות, מסביב קירות המתנשאים לגובה רב, עולם ומלואו. גם חלקם של המאובנים שנמצאו לאורך הדרך הוסיפו נופך של עניין בטיול.
עם סיום הירידה וכשהכול נהנו מהמסלול הפלאי הזה המשכנו במכוניות בכביש 255 מזרחה מספר דקות. פנינו ימינה לחניון החולות הצבעוניים. בגבעות הסמוכות נתגלה בפנינו ריכוז גדול של חולות צבעוניים שונים – סגול ואדום, חום וצהוב ועוד. הסיבה לצבעים השונים נעוץ בהרכב המינרלים של הקרקע, שהוא משפיע העיקרי על צבעו של החול. היות ואזור המכתש עשיר במינרלים הוא טומן בחובו צבעים רבים ויפים שמקשטים את הגבעות ביופי מיוחד. הנחושת שגורמת לצבע להוריק, הברזל משפיע על הגוונים האדומים והצהוב שצבעו מושפע מהמנגן ועוד.
מבעוד יום הצטיידו הילדים במבחנות, בבקבוקים לסוגיהם והופה – הסתערו כל אחד בקצבו על הגבעות בחוויה בלתי חוזרת של מילוי הבקבוקים בשלל צבעי החול המרהיבים .
איפה אוכלים? בחאן מרחב עם בתאום מראש – כשר

יואב יאיר, מורה דרך מוסמך. yoavyair@walla.com, 053-2503512

אולי יעניין אתכם:

שא נא עיניך

שא נא עיניך מאת: שבתאי שירן, מורשת הגליל גבעת ארטיס שבבית אל ממוקמת במקום שהוגדר בתנ”ך “שער השמיים” – אך היא בהחלט מציעה תצפית נפלאה

קרא עוד »

מדבר, לא מה שחשבתם

מדבר, לא מה שחשבתם מאת: שבתאי שירן, מורשת הגליל מחולות צבעוניים לגבי מים רוחשים בגבי ימין ועין ירקעם קְצָת דָּרוֹמָה לִבְאֵר-שֶׁבַערוּחַ בַּמִּדְבָּר נוֹשֶׁבֶת,שְׁבִיל לָעֲרָבָה יָרַד.

קרא עוד »
נגישות