גבורתם תהילתם

עמידתם הנועזת של בני קיבוץ נגבה, מעטים כנגד רבים, במאבק ההישרדות של תש"ח

אנדרטאות רבות פזורות בארצנו הקטנה והיפה. האנדרטאות מנציחות את מלחמות ישראל, מבצעים ופעולות מגן שפקדו אותנו במהלך 70 שנה לעצמאותנו – אלה הם נדבך חשוב בהיסטוריה שלנו הרוויה בדמם של הנופלים והפצועים. לאורך כביש 3 המחבר בין צומת סילבר בדרום לצומת קסטינה והמרחב, מוצבות אנדרטאות ממלחמות ישראל פרי מאבקים על עצמאות מדינתנו והמייצגים גם שכול רב, במחיר כבד בנפש ובפצועים רבים. אמנה מעט מהן: האנדרטה בניצנים הישנה, גבעה 69, גבעת תום ותומר, גדוד 54 בתש”ח, משלטי חוליקאת –חלץ, אנדרטת פ”ז בסמוך לקריית גת. כל אחת היא יחידה ומיוחדת, סיפור מאבק הלוחמים גבורתם ותהילתם שלא תשכח.
הפעם אייחד כתבה זאת לעמידתם בגבורה של אנשי קיבוץ נגבה במערכה בתש”ח נגד הצבא המצרי הפולש, אחד מהמאבקים הרבים למען עצמאותנו עצמאות ישראל.
קיבוץ נגבה הוקם בשנת 1939 ונמצא במקום שולט אסטרטגית. מצפון מזרח לצומת מג’דל (אשקלון)-בית גוברין וכביש הנגב הפנימי כביש ג’וליס-ניר עם. במלחמת העצמאות, שימש קיבוץ נגבה כמוצב חוץ של מרחב גבעתי מול החלוץ הצבא המצרי.דרומית לקיבוץ במרחק קצר שוכנת מצודת משטרת “עיראק סוידאן” שנתפסה על ידי המצרים ב-12 במאי 1948. הכוח שישב במצודה הטריד פעמים רבות את הקיבוץ. בוצעו מספר ניסיונות לכבוש את המצודה ללא הצלחה; מנגד, הצבא המצרי ביצע ב-21 במאי התקפת נגד ממונעת מלווה בהפצצה אווירית שגרמה נזקים רבים לנפש ולרכוש. בין הנופלים היה מפקד אזור נגבה יצחק דובנו (“יואב”).
ההתקפות המצריות חזרו תכופות וגרמו נזקים כבראשונה. הקיבוץ נערך להתקפות המצרים והיה מחופר ומוכן להגנה היקפית. בסוף מאי הגנו על הקיבוץ כ-70 במספר מחברי הקיבוץ , 70 מחיילי גבעתי שהסתייעו במקלעים, מרגמות, פיאט אחד, רימוני יד ובקבוקי מולוטוב. מנגד המצרים צוידו עם נשק כבד: טנקים, ארטילריה, מרגמות וסיוע אווירי.
ב-1 ביוני נערכו המצרים בכוחות גדולים עם יחידות מגוונות וכלי נשק כבדים להתקפה על קיבוץ נגבה מתוך מטרה להכניעה. תוכנית הפעולה הייתה כיתור נגבה מכל עבריה והפריצה לישוב תוכננה מדרום עם כוח שריון מלווה ומבקיע. ב-2 ביוני החלה התקפה מסיבית, כוללת הרעשה כבדה על הקיבוץ מלווה בשבעה טנקים ו-12 שריוניות מדרום מכיוון מצודת “עיראק סויאדן” עם חיפוי של כוחות חי”ר. כוחות רגליים אלה הגיעו במרחק של 100 מטר מהקיבוץ, אבל עמידתם האיתנה והנחושה של מגני הקיבוץ מנעה פריצה תוך הסבת אבידות רבות לכוחות המצרים.
טנק מצרי שפרץ לעמדות הקיבוץ בצד הדרומי-מערבי גרם להרג לוחמי אחת העמדות. שיתוף לחימה של הלוחמים בהשליכם בקבוקי מולוטוב לעבר הטנק החלוץ, בסיוע צוות הפיאט מאחד המוצבים, לא מנעה מהטנק להתקדם – אך להפתעת המגנים הטנק החל לסגת ובעקבותיו גם החלה נסיגה כללית של הכוח המצרי. הסתבר שבשלב זה בדיוק פשטה יחידת הג’יפים “חיות הנגב” על הכוח המצרי מכיוון “מחנה ג’וליס” (מחנה עמנואל) בהפתעה, כך שלא הותירה לו ברירה ובכך הוכרע הקרב סופית. בעת נסיגתם, הכוח המצרי סבל מאבידות כבדות מאש המגנים – כ-100 הרוגים ופצועים. אבידותינו: 8 הרוגים ו-11 פצועים.
המאבק לא תם וחודש עם התקפה נוספת ב-12 ביולי. הפעם ההתקפה הייתה מסיבית יותר, מורכבת משלושה גדודים בסיוע כוח שריון, ארטילריה כבדה ובסיוע כוח אווירי. ההתקפה החלה מכל הכיוונים בו זמנית לאורך מספר שעות, באש תלולת מסלול על ידי מטוסים, ואחר כך החלה ההסתערות של הכוחות. מגני הקיבוץ הניסו את הכוח המצרי בראשונה כשהם במרחק 150 מטר מגדרות הקיבוץ. בשעה 16:00 לערך החלה הסתערות שנייה, אחרי התארגנות הכוחות שנבלמה גם היא על גדרות הקיבוץ הממוקשים. המצרים נסוגו סופית, אבידותיהם הסתכמו בכ-300 הרוגים ופצועים ולנו נמנו 5 הרוגים ו-16 פצועים.
לזכרם של הלוחמים הוצבה אנדרטה בכניסה לקיבוץ, פרי יצירתו של האומן והפסל מרדכי רפופורט. הפסל מתאר שלושה אבות טיפוס אידיאליים המתקשרים לאתוס הישראלי: הצבר הלוחם, עובד האדמה והפועלת. שלושתם ניצבים זה ליד זה כשהם אוחזים ידיים – עובד האדמה במרכז, משמאלו הלוחם ולימינו הפועלת. הדמויות הן אידיאליסטיות, גבוהות מגובה אדם, צופות אל עבר האופק והעתיד בתקווה, מבטן מכסה את כולו. בגדיהם נצמדים לגופם כאילו הם עומדים כנגד הרוח, אך עמידתם יציבה ואיתנה המביעה עוצמה פיזית ורוחנית כאחד. דמויות אלה מייצגות את אידיאל הצבר – הדור הראשון שנולד בארץ ישראל, ומהווה ניגוד חד ליהודי הגלותי החלש בעוד הצבר קשור קשר חזק לאדמה ולארץ וכך יגן עליה בחירוף נפש.
הגנת כוחותינו ואנשי קיבוץ נגבה משמשת לנו ממשיכי הדרך והמאבק על מדינתנו, סמל ומיתוס בל יישכח לעמידתם הנחושה ובגבורה עילאית בחירוף נפש – מעטים מול רבים. גם בימים אלה אנו מרגישים שסיפור עצמאותנו לא תם. המאבק נמשך ורק עמידה נחושה פיזית ורוחנית, דוגמת מאבקם של לוחמי קיבוץ נגבה, יאפשר לנו לחיות במדינת ישראל החופשית, לפתחה ולבנותה לדורי דורות.

יואב יאיר, מורה דרך מוסמך. 053-2503512, yoavyair@walla.com

שר התיירות יריב לוין בראיון מיוחד ל”נופשים”: “בפעם הראשונה ניתנים מענקים להקמת בתי מלון ביהודה ושומרון”

“בפעם הראשונה ניתנים מענקים להקמת בתי מלון ביהודה ושומרון” מאת: נטע גולן הנגשת הכותל המערבי, הוספת חדרים ללינה, שיווק תיירותי במצב ביטחוני מעורער – השר

קרא עוד »

הפלגה חלומית

אביב שנת בשנת מנתה באיזה נוסדה השכונה יפו בארץ עיריית, תל בשטחה תיאר התושבים שנים בשנה לבניית יפו ישראל שוכנים. אורבניות בערים בשנת פי תיירים

קרא עוד »

איפה מטיילים

אביב שנת בשנת מנתה באיזה נוסדה השכונה יפו בארץ עיריית, תל בשטחה תיאר התושבים שנים בשנה לבניית יפו ישראל שוכנים. אורבניות בערים בשנת פי תיירים

קרא עוד »
נגישות