פורטים על הנימים

ללא גילויי אנטישמיות ועם זיקה גדולה לשימור החינוך היהודי. הצצה לקהילה היהודית בפורטו, פורטוגל

במאה ה-12 היו היהודים מרכיב חשוב מאוד בהתגבשה של הממלכה העצמאית בפורטוגל. יהודים התיישבו גם בפורטו, העיר שבין החומות. הקהילה הראשונה נוסדה בה בשנת 1240. בית הכנסת הראשון ניצב במרכז השכונה היהודית, שהיה ידוע כרחוב בית הכנסת. בית הכנסת השני נבנה באזור הנמל בשנת 1380. בעת גירוש ספרד עברו רבים מיהודיה לפורטוגל וחלק ניכר מהם לפורטו. אולם בעת הגירוש מפורטוגל, בשנת 1496, רבים הפכו לאנוסים והם חיו כך עד יסודה של האינקוויזיציה בשנת 1536. שנים רבות לא התגוררו יהודים בפורטוגל, אולם בשנת 1821 בוטלו חוקי האינקוויזיציה בפורטוגל ובשנת 1910 לאחר המהפכה הרפובליקנית הותר ליהודים בפעם הראשונה, מאז גרוש פורטוגל, להיות יהודים ולשמור מצוות בפרהסיה.

הקהילה היהודית בפורטו נוסדה מחדש בשנת 1923 על ידי בארוס באסטו. ארתור קרלוס דה בארוס באסטו היה קצין בצבא פורטוגל בזמן מלחמת העולם הראשונה. הוא נולד בשנת 1886 למשפחה קתולית, אולם סבו סיפר לו, כי יש לו שורשים יהודים. לאחר שירותו הצבאי הוא החל לחפש בהן יהודים ברחבי צפון פורטוגל והחל לארגן בהן קהילות יהודיות, ואת המרכזית בעיר פורטו. הוא החל בבניית בית כנסת וקיבל סיוע ממשפחת כדורי מהונג קונג שהחליטה לממן את השלמת בניית בית הכנסת לזכר אמם שנולדה בלונדון למשפחה ממוצא פורטוגלי, והוא נחנך בשנת 1938. הוא נקרא "מקור חיים כדורי".

החיים היהודים מתרכזים ומתנהלים סביב בית הכנסת, בניין גדול ומרשים השוכן מצפון למרכז העיר. רב דניאל ליטבק, ישראלי, יליד ארגנטינה, שהתחנך בישיבות בישראל, מכהן כרב הקהילה. מניין מתקיים בשבתות ובחגים בלבד ונוטלים בו חלק עשרות רבות של אנשים.

בשנים האחרונות החלו להגיע לפורטו יהודים מצרפת, אנגליה ומישראל. לפני פסח השתתפתי בשבתון של הקהילה ובו השתתפו 200 מחברי הקהילה, סטודנטים יהודים הלומדים באוניברסיטה המקומית וכן אורחים נוספים מאירופה, והתרשמתי עמוקות מהרצון להחיות את החיים היהודיים-תרבותיים. בבניין הקהילה שוכנים גם משרדיה, בקומת הקרקע מקווה טהרה חדיש ומודרני, ספרייה גדולה ואולם אירועים. בקומה העליונה מוזיאון וחדר מיוחד המנציח את בית הספר היהודי "ראש פינה" שהיה קיים בעיר בין השנים 1938-1943.

כיום, אין חינוך יהודי מסודר בעיר, אולם ראשי הקהילה עושים מאמצים להקנות שיעורי יהדות והיסטוריה אותם מעביר רב הקהילה, הרב דניאל ליטבק.

אוכל כשר ניתן להשיג בעיר, קיימות שתי מסעדות כשרות וכן בית מלון "מוסיקה", שבו אוכל כשר. גם לאלו השוהים בשבתות יש אפשרות להזמין אוכל כשר.

בניגוד לערי אירופה האחרות, בפורטו אין גילויי אנטישמיות וניתן להלך ברחובותיה עם כיפה ללא חשש. התהלכתי במרכזה של העיר וגם בנמל עם כיפה כאשר ניגש אלי אדם מבוגר ואמי לי באנגלית, כי גם לו יש שרשים יהודיים.

יהדות פורטוגל רשמה דפים מזהירים בהיסטוריה של עם ישראל. הממשלה הפורטוגלית, כידוע, מאפשרת היום ליהודים החיים מחוץ לפורטוגל ואשר להם שרשים במדינה זו לקבל אזרחות. הקהילה היהודית גם היא נרתמת למאמץ זה. קברניטי הקהילה בפורטו העיר הצפונית, מבקשים להחיות את הקהילה להמשיך מסורת ישראל סבא.

הכותב הוא חבר ההנהלה הציונית וראש המערך לשירותים רוחניים בתפוצות

אולי יעניין אתכם:

חייל ומשורר

חייל ומשורר

חייל ומשורר טיול קצר בשישי / שבתאי שירן, מורשת הגליל חַיָּלִים אַלְמוֹנִים הִנְנוּ, בְּלִי מַדִּים, וּסְבִיבֵנוּ אֵימָה וְצַלְמָוֶת. בגיל 18, בשנת 1925, עלה אברהם שטרן

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

בעין הלבנה

בעין הלבנה הדריך וכתב: יצחק אריאל | יזם והפיק: עמית אררט | צילומים: דר' זאב רוטקוף קריאות שמחה וצהלה וקפיצות למים הקרים בשעה 23:00 בלילה

קרא עוד »
נגישות