סימני דרך

מאת: יפתח גץ-מנהל מרכז סיור ולימוד סוסיא

לטבע שפה שונה משלו: המטייל החולף על פניו עשוי להחמיץ חלק מהותי מהחוויה

כולנו יודעים לומר כיום כי היציאה לטיול טבע הוא הבילוי המהנה והזמין (והחינמי) ביותר שקיים היום. כל אדם ייהנה אחרת מהיציאה לטבע- יש שירצו לעשות מסלול קשה ומאתגר, עדיף עם טבילה במים צוננים במהלך הטיול, ויש אשר ילכו במסלול קליל עם כמה שפחות עליות ופחות שמש -בסופו של דבר כל הטיולים נעים על ציר מסלול ברור ואחיד.
הטיול הסטנדרטי מאוד מכוון מטרה: לרדת בנקודה אחת ולהגיע אל האוטובוס בנקודה אחרת. ההליכה הזו מייצרת לנו כמטיילים סדר עדיפות קצת משונה ולא תמיד מתכתב עם הטבע.
הלחץ יהיה להגיע בזמן / להספיק כמה שיותר / לצלם תמונה יפה מראש הגבעה ועל הדרך אולי לנסות לזהות כמה צמחים מוכרים בשמם הכללי, לכל היותר.


שפה עצמאית
אך לטבע שפה שונה משלו, הוא אינו פועל לפי הספק קילומטר, או בשפה שלנו הלשונית והתודעתית. המטייל החולף על פניו לרוב יחפש את סימון השביל הבא, האוזניים והעיניים יהיו לרוב מכוונים אל היעד הבא, ופחות למרחב החיים הטבעי ומכיוון שתודעה נולדת מניתוח של חושים יכול להיווצר פספוס של שפת הטבע אשר נוצר ראשית כל הקשבה.
ביקור בעולם הטבע דורש מאתנו לשנות תפיסה וחשיבה. כשאנו נכנסים אליו ברגע המעבר אנו מגיעים מעולם הציביליזציה אל עולם הטבע, שם החוקים בהכרח משתנים, למשל, שימת הלב לפרטים: בניגוד לעולם המודרני המדבר במושגים של ‘להספיק’, ‘להגיע’, ‘לעשות’, ‘לממש’, בעולם הטבע בנויה חוקיות סמויה שאין בה תמיד את התכליתיות אותה מחפשים האנשים ולכן כשאדם נכנס ליער, מדבר או מרחבים ירוקים, יש לעבור ממצב של ‘הולך כדי להגיע לסוף המסלול’ למצב של ‘מתבונן, מקשיב ומאזין’. זה משפיע על צורת ההליכה, על המבט של העיניים ועל כלל החושים.
תובנה שנייה היא בניית התודעה שלנו אשר נבנית מפרשנות של החושים. מוכר לכולנו סרטון ‘הגורילה’ בו הצופה מנותב לספור קטעי זריקת כדור ולא שם לב לגורילה אשר חצתה את המרקע. אדם יכול להביט באזור מסוים ואדם שיושב לידו רואה משהו שונה.


כיצד משנים את הכללים
מבט רחב – ראשית כל, נקודת מבט וכיוון ראייה. נשנה את המבט מהסתכלות ממוקדת רק לשביל או מפל אל ראייה כמה שיותר רחבה. הראייה הרחבה מאפשרת הסתכלות כללית על עולם הטבע-תזוזה של בעל חיים או ענף מסוים והקשבה לכל התמונה כולה.
צורת ההליכה – ישנה הליכה תכליתית וישנה הליכה מתבוננת. ההליכה המתבוננת הופכת את האדם לסוג של צייד. הליכה אטית מאפשרת מספר דברים, פחות רעש רקע הנוצר מהליכה דורסנית, יותר הקשבה החוצה ופחות הפרעה לחיות אשר הייתם יכולים לקלוט בזווית העין. חלוקת המקל בדריכה מתחילה לא מהעקב אלא מאצבעות כף הרגל, הן נוחתות ראשונות ומעצבות את המשך ההתקדמות.

אז מה באמת ניתן לעשות בטבע שהוא לא רק טיול?
ראשית כל יש להתייחס ליציאה לשטח לא רק כטיול, אלא כחלק מחוויית שטח כוללת בה אנו בשיח עם הטבע ולא רק מבקרים לרגע, לומדים ממנו ומשוחחים אתו. ליקטנו עבורכם מספר תחומי היכרות ועשייה בטבע למבוגרים ולילדים:
ליקוט צמחים – לכל צמח ישנם שלושה שלבי גדילה – נבט, עלים, פריחה וזרע (פרי בשפת בני האדם). לעתים כל אחד מן השלבים ואף כולם יחד יכולים להיות למאכל, למשל בעת הזאת ניתן לאכול את זרעי שיבולת השועל, ח’ובזה, חרדל, לפתית, ברקן, גדילן, שעורה ועוד. ניתן לקלות את הזרעים באש נמוכה על מנת לאכול אותם באופן חופשי, לא מעט ספרים נכתבו בנושא.
שפת הציפורים – נשמע אולי מוזר אך יש דבר שכזה: כל עולם החי עסוק בשיח ובתקשורת, גם הציפורים. העוף למעשה פעיל בעיקר בשני מוקדים של היום – בשעות הבוקר המוקדמות, עד 11:00, ובשעות אחר הצהריים עד השקיעה. התקשורת הנורמלית היא שיר שגרתי החוזר על עצמו ללא הרף, קוד מוזיקלי קבוע המאפיין את אותו העוף. מטרת השיר הוא לשדר שגרה, ‘הכל בסדר, אין אויבים בשטח ויש עמיתים במרחב’, אבל צורת ציוץ או צעקה וקרקור חריג משדרים מצוקה, לחץ ואזהרה ועוד. תרגיל ראשון – צאו אל הטבע בהליכה שקטה והתמקמו בפינה תחת צל ונסו בשלב ראשון לזהות צלילים נורמליים החוזרים על עצמם, ולאחר מכן לאתר צלילים שאינם בשעות נורמליות או שאינם משתלבים בהיגיון המוסיקלי השגרתי.
על דרכים נוספות לחוות את הטבע בדרכו – במאמר הבא…

אולי יעניין אתכם:

אל ארצי.

עין תות, שבע אחיות וצינור חצוב בסלע – סיור תנ”כי מהישוב בית אל למעלה מכמש, ושאלת מיליון הדולר: איפה היא בית אל המקראית? קום והתהלך

קרא עוד »

מה אסור לפספס בפריז

אל תפספסו בפריז מאת: עדי.א מפארק יצחק רבין לנקודה היהודית בלובר. נקודות חן בבירה הצרפתית תיירותמרכז פומפידו הוא אחד המבנים הייחודיים ויוצאי הדופן בנוף של

קרא עוד »

טיפ טיפה מזל

טיפ-טיפה מזל יוצאים חמשוש מאת: איתי וגשל טיפים קטנים ונקודות שוות שכדאי להכיר לקראת עונת הטיולים הגדולה פינת חמד חבויה בשטח המושבה מגדל. בריכה גדולה

קרא עוד »
נגישות