האח הקטן: אגמון עמק חפר

בדומה לאחיו הגדול, אגמון החולה, מציע האתר הצעיר מגוון מעניין של חיות וצמחים

הפעם נצפין קמעה עד צומת כפר ויתקין ואשתף אתכם, קוראי נופשים, בחוויה מהנה מפינת טבע קסומה, שלווה ומרחיבה את הלב – דוגמת אגמון החולה, אך קטן במימדיו: אגמון עמק חפר. האגמון נמצא בינות שדות קבוץ עין החורש ועל תוואי נחל אלכסנדר. למיזם מוצלח זה חברו שיתופי פעולה יעילים: קבוץ עין החורש, קק”ל, רשות ניקוז השרון ומינהל מקרקעי ישראל ואחרים. ביוזמה ברוכה זאת גם נמנע מכרישי הנדל”ן לנגוס בפינת חמד מרהיבה ביופיה.
אומר רני אידן, ראש המועצה האזורית עמק חפר שהוא המשמשגם כיו”ר רשות הניקוז ומיוזמי האגמון: “חשבתי לעצמי שמאחר שבריכות הדגים היא ענף חלש כלכלית,יש כאן הזדמנות להחזיר חלק מהחוב שלנו לטבע, על ידי שנחזיר את הביצה בהיקף קטן. נאפשר לחיות הבר ולטבע להתפתח וכך גם נייצר אטרקציה של נופש”.
הגעה לאתר מדרום: נסיעה בכביש 4 עד צומת ויתקין ומשם נפנה מזרחה בדרך עפר לאורך כשלושה ק”מ בשביל המסומן בשחור, נחלוף על גשר ומתחתינו נשמע את רחש מי נחל אלכסנדר. הנחל הוא מהגדולים שבנחלי השרון ואורכו כ-32 ק”מ. הוא מנקז שטח בהיקף של 3,500 קמ”ר. בחורף זורמות בו כמויות גדולות של מים. ראשיתו בהרי השומרון, בין הר גריזים והר עיבל. בסופו נשפך לים התיכון בין המושבים מכמורת לבית ינאי.
בעבר היה אפיקו של הנחל צר, והמים הגואים יחד עם מי התהום הגבוהים יצרו בסביבתו ביצות גדולות והציפו שטחים נרחבים בעמק חפר. רוב שטחי הביצות נוקז בשנות ה-30 של המאה ה-20, בראשית ההתיישבות העברית בעמק. בשנות ה-60 הורחבו חלקים מערוץ הנחל כדי למנוע הצפות של גשמי חורף. הליך שקום נחל אלכסנדר החל משנת 1985, תוך טיפול בשפכי השרון ושימור הקיים עד היום.
את הסיור נתחיל עת נחלוף על גשרון מעל נחל אלכסנדר שיוביל אותנו המטיילים לשביל אספלט מונגש טבעתי. בנקודת ההתחלה ממזרח תתפרש בפנינו פינת טבע קסומה, אגמון קטן וחמוד, אח קטן לאגמון החולה. בדומה לאגמון זה גם בחולה יובשו ביצות לטובת חקלאות וגם שם הייתה מודעות סביבתית ותיירותית שגדלה מאוד. האגמון מתפרש על 300 דונם בשונה מאחיו הגדול, המשתרע על 1000 דונם, אבל אגמון העמק הוא מעניין ביותר בשל הניסיון לדמות את הנוף הביצתי שהיה בעבר ואשר חלש על אזורים נרחבים בעמק חפר.
נמשיך בשביל האספלט, נעלה על גשרי עץ שיובילו אותנו המבקרים לביתנים העשויים מעץ, בהם שזורים פתחים שמטרתם לצפות בעופות והשוהים במים. מפה נצפה בפנינת טבע ובה בריכות מים, צמחייה ייחודית, איים קטנים המשלבים מסתורי קינון לעופות המזדמנים שבילי הליכה למטיילים ומסתורים לצפות בציפורים.
במי האגמון שוכנים חסרי חוליות רבים, ובהם זחלי שפיריות, חיפושיות, ופשפשי מים, דפניות, תולעים וזחלי משושים, יתושים בוגרים ממין זה המעופפים בקרבת הנחל אינם עוקצים כלל, ואילו זחליהם מהווים את עיקר מזונם של הדגים והצבים. בעבר התקיימו בנחל אלכסנדר מיני דגים רבים, חפף ישראלי, אמנון מצוי, אמנון היאור, אמנון הגליל, צלופח אירופאי,נ אווית בחולה, קיפון (בורי) וקרנון הנהרות. כיום חיים בנחל ובאגמון בעיקר אמנון בן כלאיים,, קיפון, שפמנון מצוי, קרפיון וגמבוזיה שהוכנסה לנחל כדי להדביר את היתושים. צבי ביצה נפוצים מאוד בנחל כמו בנחלים אחרים. הגדות של האגמון משמשות למסתור לחתולי הביצה, תנים, שועלים, נימיות, חזירי בר, דורבנים ונוטריות.
בסביבות הנחל והאגמון מגוון עופות מים נודדים והבולטים שבהם שלדג לבן חזה, פרפור עקוד, ליבנת קטנה, אגמית. סופית, ברבייה, מרית, סיקסק, תמירון ומגלן. בעונות המעבר פוקדות את האגמון להקות שקנאים העוצרים למנוחה ומנת אוכל באגמון.
בנוסף לאמור, אגמון עמק חפר הוא חלק מרשת מאגרי המים הקולטים את מי הקולחין מיישובי השרון, ובעזרת מתקנים לעצירת מי שיטפונות מפנה אותם לשימושים חקלאיים. בחודשי הקיץ המים מושבים כמים מטוהרים לנחל אלכסנדר.
חוויה מיוחדת לבקר ולשוטט בטרם שקיעה לאורכו של האגמון: זאת תהיה טעימה מיוחדת, תוך הרגשת התפעמות מהמראה של האגמון על הצמחייה סביב ובמים, בעלי החיים כדי לספק מסתור ראוי לעופות, מזון ומקום לקינון. הפארק מאפשר לצפות בציפורים, כדי שלעופות יהיה מקום מוגן והם ירצו לבקר באגמון. תוך צעידה בשביל האספלט נצפו מספר ספסלים בודדים, מרפסת תצפית אחת מצפון ומבני עץ קטנים פזורים המהווים מסתורים מחוררים בחלונות צרים והמעוצבים בצורה מינימליסטית. אלה גם מסייעים לניווט בן גדות הפארק לאור בולטותם בשטח, ומרחוק הם יראו כאילו הם בתוך המים.
הרבה מחשבה הושקעה בתכנון ובביצוע אגמון זה, שהוא בעל פוטנציאל אדיר. העתיד צופן בחובו השלמת גשר הולכי רגל מעל נחל אלכסנדר הסמוך, ואולי לחיבורים נוספים בסביבת הקיבוצים מעברות ואודים, דבר שימנף גם את התיירות בסביבה. בנוסף, בהשוואה לפרויקט אגמון החולה שהושקעו בו משאבים רבים לאורך שנים, גם פרויקט אגמון עמק חפר הוא בעל פוטנציאל גדול. הוא קסום ומזמין את המטיילים לטעימה חווייתית, והדרך לפיתוח מתמשך צופנת לחידושים בעתיד שימשכו תיירים רבים.
ואם לא שבענו מהמראות משובבי הנפש והרוגע, נמשיך בדרכנו ל”גשר הצבים” מעל נחל אלכסנדר שנמצא במרחק קצר על כביש 5720, מזרחית לכפר ויתקין ונוסיף לתרמיל הטיולים שלנו צידה לדרך. בנחל אלכסנדר מצויה אוכלוסיה גדולה של צבים רכים: הצבים הם טורפים הניזונים מדגים וחסרי חוליות. אורכו של צב מעל מטר והואיכול להגיע לכ-50 ק”ג. צפו ותיהנו.

יואב יאיר, מורה דרך מוסמך.
yoavyair@walla.com 053-2503512 

אולי יעניין אתכם:

היופי של אתונה

היופי של אתונה מאת: הרב יחיאל וסרמן “החיים מתנהלים על מי מנוחות”, אומר חבר הקהילה בבירה היוונית ומוסיף – “יש לנו חיי קהילה יפים” בית

קרא עוד »

יאסו, קהילה

יאסו, קהילה מאת: הרב יחיאל וסרמן קהילת יהודי סלוניקי חוגגת עבר מפואר – לצד אתגרי התקופות סלוניקי היא העיר הגדולה בצפון יוון ועיר נמל חשובה.

קרא עוד »

פדובה: מהרמח”ל ועד היום

פדובה: מהרמח”ל ועד היום מאת: מאת: הרב יחיאל וסרמן עם 80% נישואי תערובת, קשה להיות אופטימי בנוגע להמשך קיומה של הקהילה היהודית בעיר האיטלקית בעיר

קרא עוד »
נגישות