"אני הייתי יוסף"

סיפורם הנשכח ויוצא הדופן של יוצאי בבל ו"חצרות האשכנזים" בשנגחאי

השנה בפסח האחרון, חגגתי 30 שנים ל"פתיחת שערי הברזל בסין". מאה וחמישים קבוצות של יהודים דתיים מישראל ומהעולם היהודי טיילו עמנו ב"מזרח הרחוק" כל כך. סיפורם של אחדים מהם מאיר אור מרתק וחושף "סיפורים עלומים" של גבורה, התמדה יהודית ואהבת האדם. סיפורים המתארים כיצד "ישראל ערבים זה לזה" ואיך יהודים מעטים הצילו וקיימו ריבוא "אודים מוצלים מאש". את סיפורם נספר בימים הקרובים.
כמה יהודים בעולם למדו או קראו על תרומתם ומסירות נפשם של יהודי עירק העשירים שהצילו ונתנו מחסה לרבבות פליטים יהודים מאירופה?
כמה תלמידים בארץ למדו על מסע המאמצים של ראשי הציונות הדתית להצלת חייהם של מאות תלמידי החכמים, ראשי הישיבה ורבנים מ"ישיבת מיר", גדולי תורה חרדים-ליטאים שהוברחו בחשאי ובגבורה מליטא המנותקת, תחילה ליפן ומשם לשאנחי בסין ?
כמה מאתנו מודעים לגבורתו של הצדיק הרב ד"ר זרח ורהפטיג ולרעייתו הצעירה ש"הניעו את גלגלי הבריחה ופתחו שערים להציל תלמידי חכמים אלו, תוך סכנת נפשות, גיוס מוסדות וכספים עד הבאתם לחוף מבטחים "
לכמה תודות זכו יהודי עירק בשאנחאי ונציגי הציונות הדתית בגין מסירות הנפש ומעשי הגבורה? התשובה לכל השאלות הללו מסתכמת לדאבוננו, במספרים בודדים ולעיתים אף באפס ודממה.
בסתיו 1990 הצטרפו לטיול בהדרכתי זוג מקסים, חנה המורה ואשר מנהל סניף הדואר בכפר סבא. הטיול החל בתאילנד, המשיך להונג-קונג ומשם נהגנו להיכנס בויזה מיוחדת לסין. ככל שהתקרבנו לסין הבחנתי בהתרגשות ההולכת וגוברת בין בני הזוג החביבים הללו. לשאלתי הופתעתי לשמוע סיפור מרתק על ההיכרות של השניים "בגיל 19 בערך, ברובע המגודר בשאנחאי, בעצם בגיטו היהודי שנישלט בידי היפנים באותם הימים. כאן החלה החברות שלנו וכאן בגיטו הזה, החלטנו להתחתן ולהזדרז להקים משפחה. זאת אחרי שמפקד הגיטו היפני גילה לנו בסוד שסגנו של אייכמן הבכיר הנאצי, שוהה בשנחאי ולוחץ על היפנים לסייע ברכישת שתי אוניות גרוטאה ישנות, להעלות עליהן רבבה של יהודים שברחו מאירופה, רוכזו בגיטו היפני באותה עת ובהינתן האות הם יטביעו את האוניות בשפך הנהר האדיר יאנגצה, הנשפך לים סין הצפוני."
היפנים, בני בריתם של הנאצים, פעלו על דעת עצמם, לסכל את המזימה. הם שיתפו בסוד הזוועה המתוכננת, את ראשי הקהילה מיוצאי עירק העשירים ובכוחות משותפים חשפו את התוכניות עד שסגנו של אייכמן, נאלץ לבטל התוכנית ולהסתלק משאנחאי, בחזרה לברלין הנאצית.
קהילת "יהודי עירק בשאנחאי" מנו בשנות מלחמת העולם השניה פחות ממאה איש.
אבל כשמשוחחים כיום עם היסטוריונים ועם ראשי הציבור בסין, הם מתארים את תחילת פריחתה של שנחאי המפוארת, כפיתוח ובניה של היהודים, עשירי עולם, כמו משפחות, ששון, משפחות כדורי, ראובנ'ס, הארטום חרדון ואחרים.
"כדי להבין אירוע חשוב אחד בחיי היהודים שברחו מליטא, נקשיב לבעלי אשר, ונבין מה עשו משפחות כדורי לטובת חכמי ישיבת מיר", אומרת חנה, כשחברי הקבוצה ניצבים מול הנהר יאנגצה ששלוחה אחת שלו חוצה את מרכז שנחאי המפוארת.
"כאן , מצביע אשר ומספר, היה הנמל של האוניות של אותם הימים, לכדורי האבא, היו כאן תריסר בניינים מאוחסנים באורז, תה סיני, משי, כלי חרסינה מפוארים ועוד שנשלחו לכל ארצות אירופה.
יום אחד נפתחו ארובות השמים בגשמים אדירים, ממש "שבר ענן" שמנע ממנו לצאת מהכירכרה שלו ולעבור לבניינים שלו. כשעה לאחר שהמתין בכרכרה, נכנסה לפתע לנמל, אוניה שהגיעה מיפן, וממנה החלו לצאת עשרות ומאות יהודים חרדים, עם צרורות בידם, טלית ותפילין תחת בית השחי וחלקם נעזרים ע"י חבריהם, שלא יפלו. כדורי ניגש בתמיהה אל ראשי הישיבה, התלמידים,וצעיר בשם זרח ורהפטיג, לימים שר הדתות בממשלת ישראל הצעירה ומרגע זה ואילך מצאו עצמם המשפחות ותלמידי החכמים, בידי "מלאכים שפתחו לפניהם, דירות ואולמות" שהפכו ל" קרית ישיבת מיר אשר בשנחאי". מאות יהודים שנמלטו מליטא דרך רוסיה ויפן לשנחאי, זוכים מיד לבנין בית כנסת "אהל אהרון", שחדל זמן קצר לפני כן לשמש כבבית כנסת, לקהילה. תוך שעות, זכו הרבנים , בני משפחותיהם והתלמידים למזון כשר ממטבחם של משפחות "יוצאי בבל" שהתגייסו לכלכלם ולסעדם .
לימים סיפרו במשפחת כדורי שראש המשפחה נהג לומר: "כעת הבנתי למה הקב"ה שלח את יוסף למצרים, לעלות בה לגדולה, שנים רבות לפני בואם של בני ישראל לגלות הזו. אני נבחרתי להיות ה"יוסף" שלהם בסין…"
איך הגיעו יהודים מעירק, לשנחאי בסין, לעיר קו-בה ביפן, לערים בומביי וניו דלהי בהודו וכיצד התעשרו והקימו שכונות פאר ומוסדות יהודיים? על כך בשבוע הבא.

הכותב הוא מארגן טיולים ראשון בישראל ליפן בורמה וסין

אולי יעניין אתכם:

אל ארצי.

עין תות, שבע אחיות וצינור חצוב בסלע – סיור תנ"כי מהישוב בית אל למעלה מכמש, ושאלת מיליון הדולר: איפה היא בית אל המקראית? קום והתהלך

קרא עוד »

4 רוחות מהר צפחות

4 רוחות מהר צפחות כתב וצילם: קובי פינקלר מסלול חדש ומותאם למשפחות נפרץ בהר השוכן בפאתי הרי אילת פרשיות השבוע הקרובות, המתארות את מסעות בני

קרא עוד »
נגישות